Gdzie kręcono film Pan Kleks w kosmosie?

Pan Kleks w Kosmosie to trzeci z filmów opowiadających o przygodach profesora Ambrożego Kleksa wyreżyserowany przez Krzysztofa Gradowskiego. Film zrealizowano w roku 1988 w koprodukcji polsko-czechosłowackiej.

Wcześniejsze części kręcono głównie w pałacach i zamkach. Także najnowszy film Akademia Pana Kleksa wykorzystuje ten sprawdzony patent. W przypadku Pana Kleksa w Kosmosie sytuacja jest zgoła odmienna, bo ekipa filmowa wybrała duże miasta i duże zakłady przemysłowe. Jakie? Czytajcie poniżej.

Petrochemia Płock jako tajemniczy PLANKTON

W rozdzieli gazu aktorzy wsiadają do statku kosmicznego, zaś zbiornik na gaz płynny został przyozdobiony napisem PLANKTON. Swoją „rolę” w filmie miały też Zakłady Azotowe w Puławach.

Elektrownia Bełchatów

Główne plenery filmu to tereny eksploatacyjne Elektrowni Bełchatów. Widać na nich węgiel brunatny, dziury po wydobyciu oraz szczyty budynków technicznych. W jednym z nich (a dokładnie w nastawni) nakręcono sceny z wypożyczalni sprzętu kosmicznego sióstr Casate. Analogiczna nastawnia znajduje się na ekspozycji w Bełchatowie, dzięki czemu można się tam poczuć jak bohaterowie filmu Krzysztofa Gradowskiego.

Warszawski wieżowiec

Szkoła Przyszłości im. Stanisława Lema mieściła się w warszawskim wieżowcu zwanym Oxford Tower (kiedyś Intraco II), znajdującym się przy ul. Chałubińskiego 8. Na schodach tego budynku nakręcono sceny i teledysk do utwory „Dyscyplina”.
Oxford Tower został wybudowany w latach 70. i był to wówczas drugi najwyższy budynek w Warszawie. Przewyższał go jedynie Pałac Kultury i Nauki.

Most w Bratysławie

Kawiarnia w kształcie dysku na szczycie pylonu Mostu Słowackiego Powstania Narodowego w Bratysławie pełniła rolę Centrum Dowodzenia Siłami Kosmicznymi, a jako wnętrze Centrum Dowodzenia wykorzystano salę operacyjną Państwowej Dyspozycji Mocy.

Sosnowiec?

Dotarliśmy jeszcze do kilku wzmianek, że Pan Kleks w Kosmosie był kręcony w Sosnowcu, ale nie odnaleźliśmy żadnych informacji na ten temat, nie dostrzegliśmy również nic charakterystycznego w filmie, co mogłoby wskazywać na stolicę Zagłębia Dąbrowskiego. Wiecie coś więcej? Dajcie znać!

Akademia Pana Kleksa

W poprzednich artykułach napisaliśmy Wam, gdzie kręcono Akademię Pana Kleksa z 1983 roku oraz 2023 roku. Zachęcamy do lektury!