Gdzie kręcono pierwszą część Akademii Pana Kleksa?

Pierwszą Akademię Pana Kleksa kręcono głównie w pałacu w Nieborowie. Ekipa filmowa pojawiła się również na zamkach w Gołuchowie i Książku, ulicach Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego.

Pałac w Nieborowie

Nieborów najważniejszy

Najważniejszym plenerem Akademii Pana Kleksa jest pałac w Nieborowie. Ten barokowy budynek wraz z rozległym ogrodem przeobraził się w filmową akademię. Łatwo go dostrzec z głównej drogi w Nieborowie, głównie za sprawą znanej z filmu bramy.

Okazuje się jednak, że pała był filmowany tylko z zewnątrz, a cała reszta (wnętrza) to efekt dekoracji zbudowanych w halach łódzkiego studia filmowego Zodiak.

W filmie wykorzystano także romantyczny park Arkadia w Nieborowie. Tu główny bohater spotyka przy Akwedukcie Golarza Filipa, tu Szpak Mateusz miał swoją kryjówkę – w Przybytku Arcykapłana.

Marsz wilków w Książu

Marsz wilków z muzyką kultowego TSA to jedna z bardziej charakterystycznych scen w Akademii Pana Kleksa z 1983 roku. W internecie możemy znaleźć wiele komentarzy dorosłych już ludzi: trauma z dzieciństwa, koszmar. Scena przemienienia księcia Mateusza w szpaka po ataku zaczarowanych wilków kręcona była na punkcie widokowym Grób Olbrzyma z którego widać zamek Książ.

Piotrków Trybunalski i Łódź

Część zdjęć powstała również w Piotrkowie Trybunalskim. Przykładowo w piosence „Na tapczanie siedzi leń” zauważyć można starówkę, zaś ulica Rycerska posłużyła do zobrazowania innej piosenki „Witajcie w naszej bajce”.

W Łodzi kręcony sceny głównie przy ulicy Piotrkowskiej – pod numerem 26 do dziś zachowały się komórki z drewnianymi schodami gdzie na początku filmu siedzi Adaś. Po chwili chłopiec prowadzony dźwiękami melodii przechodzi przez podwórze pod numerem 38.

Pałac Biedermana przy ulicy Franciszkańskiej 1/5 też był pokazany w filmie.

Gołuchów popularny

Zamek w Gołuchowie to miejsce wyjątkowe pod względem architektonicznym i historycznym ze względu na wielość odniesień do wybitnych postaci, miejsc i zjawisk. Zamek jest otoczony 158-hektarowym parkiem-arboretum zaprojektowanym przez Adama Kubaszewskiego, zawierającym wiele okazów rzadkich i egzotycznych drzew.

Sceny do pierwszej części Akademii Pana Kleksa kręcono we wnętrzach zamku w Gołuchowie. Znacznie więcej pokazano w najnowszej ekranizacji z 2023 roku o czym pisaliśmy tutaj.