„Akademia Pana Kleksa” – nowa ekranizacja powieści Jana Brzechwy w reżyserii Macieja Kawulskiego trafi na ekrany kin 5 stycznia 2024 roku. Gdzie tym razem kręcono film? Czy wrócono do miejsc sprzed ponad 40 lat? Sprawdziliśmy.
Nowa Akademia Pana Kleksa w Gołuchowie
Tytułowa Akademia Pana Kleksa w najnowszej ekranizacji mieści się w zamku w Gołuchowie w województwie wielkopolskim.
Gołuchowski zamek to miejsce wyjątkowe pod względem architektonicznym i historycznym ze względu na wielość odniesień do wybitnych postaci, miejsc i zjawisk. Wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku przez Rafała Leszczyńskiego i jego syna Wacława stał się po gruntownej przebudowie przeprowadzonej w XIX wieku świątynią sztuki.
Zamek jest otoczony 158-hektarowym parkiem-arboretum zaprojektowanym przez Adama Kubaszewskiego, zawierającym wiele okazów rzadkich i egzotycznych drzew.
Ciekawostką jest fakt, że na dziedzińcu Zamku w Gołuchowie nakręcono kilka scen Akademii Pana Kleksa z 1983 roku.
W Brzesku też była Akademia Pana Kleksa
W nowej produkcji dostrzec można kilka ujęć z Pałacu Goetza w Brzesku w województwie małopolskim. Pałac Goetzów Okocimskich wybudowany został nieopodal browaru Okocim w latach 1898–1900 przez Jana Albina Goetza, szerzej znanego jako Jan Goetz Okocimski i jego małżonkę Zofię Jadwigę z hr. Sumińskich.
Pałac ma charakter neobarokowy i neorokokowy. Jego najstarszą (środkową) część oraz kaplicę wykonała wiedeńska pracownia architektoniczna Fellner & Helmer, która projektowała i budowała zamki, teatry, banki i hotele w całej ówczesnej Europie. Na uwagę zasługują zabytkowe drewniane schody w holu głównym.
Pan Kleks tańczy w starej gazowni
Stara Gazownia w Warszawie, a przede wszystkim Wolskie Rotundy (dawne kolektory gazu w dzielnicy Wola), to westchnienie nie tylko fotografów (w tym urbex fanów), ale również filmowców.
Okrągłe obudowy na zbiorniki gazu znajdują się na tyłach gazowni, przy ul. Prądzyńskiego. Zachodni, wyższy został wybudowany w 1888 r. i pierwotnie miał dwie kondygnacje, podwyższony w 1912 r., natomiast niższy, wschodni powstał w 1900 r. i od początku miał trzy kondygnacje. Istnieją także fundamenty po trzecim zbiorniku gazu. Rotundy posiadają ciekawą dekorację neoromańską.
W 2020 r., elewacje obydwu kolektorów gazu zostały odrestaurowane z inicjatywy właściciela, Fundacji Rodziny Biernackich.