Pociąg do Katowic

W ostatnich latach katowicki dworzec PKP, jak również otoczenie wokół niego zmieniło się nie do poznania. Liczba połączeń oraz szereg udogodnień sprawiają, że chce się zostać tu na dłużej. Tym bardziej, że obok stacji jest nowy i ekologiczny hotel Mercure Katowice Centrum.

Katowice w ścisłej czołówce

Stacja Katowice stanowi jeden z najważniejszych węzłów kolejowej komunikacji pasażerskiej w Polsce. W niej realizowane są zarówno połączenia lokalne, jak i też międzywojewódzkie i międzynarodowe. Na stacji zatrzymują się pociągi wszystkich kategorii.

Stacja obsługuje blisko 17 mln pasażerów rocznie. W ciągu doby przez katowicki dworzec przewija się 45 tysięcy osób, a stacja obsługuje średnio 20 pociągów na godzinę. Katowice w tym rankingu prześcignęły między innymi Warszawę Centralną oraz Gdańsk Główny. Na czele bez zmian Wrocław, Poznań i Kraków.

Kielichy zostały

Dworzec kolejowy w Katowicach to najważniejsza stacja kolejowa Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, mieszcząca się w ścisłym centrum Katowic. Powstały w 1975 roku nowy budynek dworca, uchodzi za najlepszy w Polsce przykład nurtu w architekturze zwanego brutalizmem. Przy konstrukcji architekci wykorzystali efektowne formy wielkich betonowych „kielichów”, które podtrzymywały strop górnej hali. W lipcu 2009 r. PKP S.A. zawarło umowę z prywatnym przedsiębiorcą na budowę zintegrowanego centrum komunikacyjnego i biznesowego w Katowicach. Prace modernizacyjne rozpoczęły się w 2010 roku. Zgodnie z zawartą umową wybudowany został nowy dworzec kolejowy z podziemnym dworcem autobusowym. Przebudowana została infrastruktura drogowa oraz uporządkowana przestrzeń miejska wokół dworca. W ramach inwestycji, otwarte zostało także centrum handlowo – rozrywkowe Galeria Katowicka wraz z podziemnym parkingiem.

Nowoczesny i ekologiczny hotel

Mercure Katowice Centrum to nowoczesny i ekologiczny hotel w ścisłym centrum miasta. Niewątpliwym atutem hotelu jest jego usytuowanie, gdyż znajduje się, dosłownie, rzut beretem od zrewitalizowanego dworca PKP oraz najważniejszych atrakcji Katowic. Nie sposób go nie zauważyć, bo ma imponującą zieloną fasadę z bujną roślinnością.

Przeczytaj cały artykuł i zobacz zdjęcia: Mercure Katowice Centrum