Pociąg do zoo

Od dnia 4 czerwca 2022 r. będzie można skorzystać z przejazdów zabytkowym pociągiem wycieczkowym kursującym po czeskim terenie górniczym w kierunku ZOO Ostrava.

Nowa atrakcja to efekt współpracy Urzędu Województwa Morawsko-Śląskiego, który sfinansował przejazdy, oraz spółki PKP Cargo International, która pozwoliła na skorzystanie ze swoich torów. Podróż pociągiem możliwa będzie aż do 18 września włącznie z czeskimi świętami – 5 i 6 lipca. Pociągi będą kursowały po bocznicach węglowych wokół kopalń Darkov, CSA, Žofie i Michal. Częścią wycieczki będzie wykład o historii linii i kopalń w regionie.

Bilety i rozkład jazdy

Bilety można zarezerwować na stronie internetowej slezskyzeleznicnispolek.cz (zakładka „Rezervace”), albo u konduktora w pociągu. Skład będzie odjeżdżał o godz. 9.30 z dworca w Cieszynie, powrót z Ostrawy zaplanowany jest na godz. 16.50. Bilet normalny w dwie strony kosztować będzie 36 zł, a ulgowy – 18 zł.

W dniach 4 i 5 czerwca 2022 r. wyjazd pociągu będzie odbywał się z Czeskiego Cieszyna. Polscy turyści zostaną tam dowiezieni zastępczą komunikacją autobusową. Zbiórka dla osób zainteresowanych: dworzec PKP w Cieszynie.

Przejazd zabytkowym składem to nie lada gratka dla miłośników kolei i przemysłu ciężkiego

Zoo w Ostravie

Zoo w Ostrawie jest wyjątkowe. Jego atutem są nie tylko zwierzęta, ale też ogromny kawałek zieleni, który znajduje się w pobliżu centrum miasta. Można spędzić w nim wiele godzin spacerując, a zarazem przyglądając się aż 400 gatunkom zwierząt lub zaplanować spokojną wycieczkę po części z egzotyczną roślinnością.  Zoo w Ostrawie jest drugim największym zoo w Czechach, a wiele osób twierdzi też, że najbardziej urokliwym. Wspaniałe duże wybiegi i ciągłe nowości pokazują, że nawet zwierzęta muszą się tu czuć bardzo dobrze. 

Szacuje się, że Zoo w Ostrawie ma 92 hektary i znajduje się na terenie tzw. Wielkiego lasu ostrawskiego. Dzięki temu, zwierzęta mają zapewnione piękne i przestronne wybiegi, a ponadto umożliwiło to utworzenie parku botanicznego z wieloma ścieżkami rekreacyjnymi. Dla porównania, Zoo w Pradze ma zaledwie 58 hektarów.

Jakie zwierzęta możesz zobaczyć w zoo?

Słonie to jeden z najpopularniejszych wybiegów w zoo. Nowoczesny kompleks został wybudowany w 2004 roku w celu zastąpienia starszego, już nie nadającego się do użytku. Obecnie zamieszkuje go grupa słoni indyjskich. Popularnego hipopotama z logo Zoo Ostrawa znajdziesz na wybiegu Tanganika, którym dzieli się ze swoimi bardziej zębatymi kolegami – krokodylami. Żadna wycieczka do zoo nie byłaby kompletna bez odwiedzin żyraf i zebr. Znajdziesz je na wybiegu dla afrykańskich zwierząt. Prawie cały hektar zalesionego terenu ekspozycji Čitván jest ponownie zamieszkały przez niedźwiedzie, które spędzają czas w towarzystwie żwawych hulmanów.

Piękny i przestronny wybieg mają też lwy. Dzieci uwielbiają wybieg wesołych i pociesznych naczelnych czy też różowe stada flamingów, które witają gości już przy wejściu. A to nadal nie wszystko.

Słonie w ostrawskim Zoo

Interesują Cię rośliny?

Zoo w Ostrawie ma do zaoferowania 4 ścieżki botaniczne. Ścieżka cienia prowadzi przez stawy z gadami oraz płazami i idealnie sprawdzi się w upalną pogodę. Jeśli chcesz zobaczyć strumyki z roślinnością wodną, ​​polecamy ścieżkę wodną. Dzieci mogą karmić tam kolorowe karasie w jednym ze stawów. 

Na miłośników drzew czeka leśna ścieżka prowadząca pod koronami modrzewi, olch i wierzb. Możesz też wygodnie usiąść w altanie, z której rozpościera się piękny widok na wybiegi z lemurami, żyrafami czy antylopami.  Jako ostatnia powstała ścieżka mokradeł. Co ciekawe, powstała w miejscu, w którym pierwotnie miał być staw. Ostatecznie do budowy stawu nie doszło. Została natomiast utworzona ścieżka edukacyjna o życiu w tym naturalnym siedlisku. Na wybiegu znajdziemy płazy i gady w ich naturalnej wielkości.