Nowy szlak na Gubałówkę

Polskie Koleje Linowe przy współpracy z władzami Zakopanego i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym udostępniły dla turystów nowy ogólnodostępny szlak pieszy prowadzący na Gubałówkę. Ścieżka wiodąca na wzniesienie przebiega bezpośrednio wzdłuż trasy kolei linowo-terenowej PKL na Gubałówkę.

– Zależy nam na jak najlepszych doświadczeniach osób odwiedzających Zakopane i dobrym wizerunku miasta, które jest gościnne dla wszystkich. PKL jest operatorem turystycznym, działającym w wyjątkowych lokalizacjach. W Zakopanem prowadzimy m.in. ośrodek na Gubałówce, na którą można dojechać koleją linowo-terenową oraz dotrzeć udostępnionym przez PKL szlakiem – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

PKL zakończyły niedawno rewitalizację deptaka i terenu przy górnej stacji kolei na Gubałówce. Dla wygody turystów poszerzone zostały schody zlokalizowane przed wejściem do budynku górnej stacji. Dodatkowo powstał także chodnik dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Przed wejściem do budynku górnej stacji kolei zagospodarowana została nowa przestrzeń z miejscami do siedzenia. Od południowej strony promenada spacerowa została wyposażona w gustowne drewniane elementy małej architektury z jednoczesnym zachowaniem strefy zieleni.

Dla osób, które zdecydują się odwiedzić Zakopane i Gubałówkę ciekawą alternatywą może okazać się połączenie spaceru i podróży koleją linowo-terenową PKL. Każdy według własnego uznania i kondycji może zdecydować, czy będzie to spacer na szczyt, czy wyjazd koleją z możliwością podziwiania panoramy Tatr przez szklany dach wagonika.

– Cieszę się bardzo, że wszyscy chętni będą mogli wyjść na Gubałówkę kolejnym bezpłatnym znakowanym szlakiem, oprócz dotychczasowej trasy wiodącej przez Walową Górę, co poszerza ofertę dla turystów. Trwają także prace nad ponownym udostępnieniem szlaku przez Gładkie. Dobrze, że turyści mają do wyboru różne możliwości dotarcia na Gubałówkę, która jest niezwykle popularnym celem wycieczek w Zakopanem. Serdecznie zapraszam do korzystania z uroków tego miejsca – zachęca burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula.

Gubałówka, będąc od lat popularnym miejscem wśród turystów, uznawana jest za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych, z którego rozpościera się wyjątkowa panorama Tatr. Na wzniesieniu znajdują się stacja górna kolei linowo-terenowej PKL z deptakiem widokowym ze znaną rzeźbą „Polonia Restituta” autorstwa Franciszka Masiaka, plaża słoneczna z uzdrowiskowymi tradycjami sięgającymi lat 30 XX wieku, stanowiące znane symbole zarówno samej Gubałówki, ale i miasta Zakopane.

– Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wspiera działania zmierzające do udostępniania miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i rekreacyjnie. Cieszymy się, że Gubałówka zyskała nowy i dostępny dla każdego szlak turystyczny, który powstał dzięki współpracy z PKL oraz Miastem Zakopane – mówi Jerzy Kapłon, prezes zarządu głównego PTTK.