Apartamenty Collegia – recenzja

Dojazd

Niezwykle cenimy sobie transport szynowy, tym bardziej, że z Katowic jest naprawdę bogata siatka połączeń. I to w przyzwoitej cenie. Warto jednak szybciej kupić bilet lub celować w promocje, których w ostatnim czasie jest pod dostatkiem. Widać, że nasz krajowy operator czuje oddech zachodniej konkurencji, która niebawem wjedzie pełną parą na polskie tory i zrewolucjonizuje jakość i cennik. Zresztą, kto mieszka przy granicy z Czechami i miał już okazję jechać Leo Express, ten wie, że nasze Pendolino to odrzut włoskiej fabryki.

My jednak nie o tym chcieliśmy napisać, chociaż nie! To było ważne i ma znaczenie, gdy ten tekst przeczytacie za rok lub dwa.

Liczba połączeń kolejowych z Katowic jest naprawdę spora i nie musicie się martwić na zapas, że jak nie zdążycie na jeden pociąg, to możecie zapomnieć o Gdańsku przynajmniej na 12 godzin. Nic z tych rzeczy. Dojedzie innym kursem. My wybraliśmy InterCity „Hutnik”, który startuje o 4:53, a w Trójmieście jest osiem godzin później. Cenowo całkiem sympatycznie – 80 złotych od głowy. Jeżeli przeraża Was tak wczesna godzina i mówicie na 5:00 rano noc, to spokojnie możecie ruszyć później i dojechać nawet szybciej, mając dodatkowo jedną przesiadkę w Warszawie.

Co poniektórzy mogą zacząć mówić, ale jak to? Samochodem zajedziemy w sześć godzin. Owszem, ale tylko teoretycznie z google map. Przetestowaliśmy takie rozwiązanie i wiemy, co piszemy. Płynnie jechaliśmy do Częstochowy, a potem zwężenia, prace drogowe, ruch wahadłowy. I tak do Piotrkowa Trybunalskiego. Pół biedy, jak nie ma wypadku, bo wtedy utkwicie na placu budowy co najmniej 2 godziny. Jak już zobaczycie na drogowskazach zjazd na Gdańsk, to przygotujcie się na korki. Zatyka niemiłosiernie. Szczególnie, jak mieszkańcy regionu jadą lub wracają z pracy.

Pozostaje pociąg, który jedzie szybko i sprawnie, a przeszkodzić mu może tylko zerwana linia trakcyjna lub stado niezadowolonych łosi. Wolny czas spędziliśmy na czytaniu książek, prasy lokalnej i odwiedzaniu WARSu. Mają tam nawet piwo regionalne i co ważne nie obowiązuje reżim sanitarny z tytułu Covid-19. Prawda, że to absurd? Na rynku piwa nie wypijecie, a w WARSie owszem.

Dotarcie do Apartamentów Collegia jest banalnie proste. Wysiadacie na stacji Gdańsk Wrzeszcz i idziecie około 15 minut, na ulicę Sobieskiego 13. Droga prosta, nie trzeba być wybitnym topografem, aby dotrzeć do celu.

Gdańsk na wyciągnięcie ręki

Apartamenty Collegia zlokalizowane są w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz, która słynie z prestiżowych uczelni, akademickiego stylu życia i dużej liczby terenów zielonych. W bezpośrednim sąsiedztwie recenzowanego obiektu znajduje się kilka parków, których historia zaskakuje i sięga nawet czasów napoleońskich. Wymienić tu należy chociażby Park Jaśkowej Doliny, Park Nostalgiczny czy Park Akademicki. Oczywiście parków jest więcej, ale znajdziecie je bez najmniejszych problemów.

Sam obiekt jest nowoczesny, aczkolwiek skrojony na kieszeń każdego turysty, który ceni sobie głównie walory estetyczne oraz niedaleką odległość do głównych atrakcji Gdańska. O parkach już Wam wspomnieliśmy, więc teraz czas na wyliczankę, co macie na wyciągnięcie ręki:

  • Opera Bałtycka – największa instytucja kultury województwa pomorskiego.
  • Stocznia Gdańska – jest jednym z najstarszych i najdłużej funkcjonujących na Pomorzu zakładów przemysłowych.
  • Europejskie Centrum Solidarności – piękna architektura budynku i mnóstwo eksponatów z działalności „Solidarności”.
  • Muzeum II Wojny Światowej – to nie tylko bastion pamięci historycznej, ale również aktywna przestrzeń publiczna, miejsce spotkań i dyskusji, która integruje społeczność.
  • Gdański Bazar Natury – to cykliczny targ, który oferuje zdrową i ekologiczną żywność już od 2014 roku. Ponad 40 producentów wystawia tradycyjne i niskoprzetworzone produkty, a część z wystawców może poszczycić się plonami z całkowicie ekologicznych upraw na rodzinnych gospodarstwach.
  • Fantomatyka VR – pub z grami, planszówki i retro konsole. Centrum rozrywki VR. Atrakcje dla dzieci. Pomysł na imprezy firmowe, wyjątkową randkę czy urodziny dla dziec
  • Zbiornik Wodny Stary Sobieski – powstał w 1911 roku i mieści się na szczycie wzgórza Szubienicznego w pobliżu Politechniki Gdańskiej we Wrzeszczu.

Nieco dalej, ale dalej na wyciągnięcie ręki jest Stare Miasto, a w nim niezliczone atrakcje turystyczne, gastronomiczne i rozrywkowe. Sztandarowo należy odwiedzić takie miejsca jak:

  • Ratusz Starego Miasta – budynek z 1589 roku zbudowany w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Posiada zbiór zabytkowych obrazów w swoim wnętrzu.
  • Wielki Młyn – średniowieczny młyn wodny z 1350 roku położony na wyspie Kanału Raduni. Był jedną z największych budowli produkcyjnych średniowiecznej Europy.
  • Mały Młyn – gotycki budynek młyna wodnego nad Kanałem Raduni z ok. 1400 r.
  • Muzeum Bursztynu w Gdańsku – muzeum rzemiosła w Gdańsku, założone w 2000 roku, oddział Muzeum Gdańska; dokumentuje historię bursztynu i dzieje bursztyniarstwa w Polsce.
  • Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich – zabytkowa kamienica znajdująca się przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku. Oddział Muzeum Gdańska. Najstarsze wzmianki o budynku mieszkalnym, zapewne drewnianym, postawionym w tym miejscu pochodzą z 1357 roku.
  • Fontanna Neptuna – zabytkowa fontanna w Gdańsku, która powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Stoi w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa.
  • Droga Królewska – nieoficjalna nazwa, określająca główną trasę turystyczną w Gdańsku od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez ulicę Długą na Długi Targ. Nazwa ta ma podobno nawiązywać do uroczystych wjazdów monarchów do miasta, zapoczątkowanych w 1457, przez Kazimierza Jagiellończyka.
  • Brama Żuraw, Żuraw – zabytkowy dźwig portowy i jedna z bram wodnych Gdańska, która mieści się nad Motławą, na końcu ulicy Szerokiej. Jest to jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy.
  • Długie Pobrzeże – deptak nadwodny w Gdańsku na Głównym Mieście, ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Wzdłuż ulicy znajdują się charakterystyczne dla architektury Gdańska bramy wodne. Ulica była niegdyś nazywana Długi Most.
  • Ulica Mariacka – ulica w Gdańsku na Głównym Mieście, biegnąca przez historyczną Dzielnicę Mariacką. Pod względem podziału Głównego Miasta na kwartały, ulica Mariacka zaliczana była do Kwartału Kogi. Ulica rozpoczyna się przy Bazylice Mariackiej i biegnie równoleżnikowo ku Motławie i zamykającej ją Bramie Mariackiej.

Zapytacie, ile jest pokoi w Apartamentach Collegia. Już odpowiadamy. Obiekt liczy 470 pokoi i 4 apartamenty, które zaskoczą Cię nowoczesnym wystrojem i przytulną atmosferą. Pokoje wyposażone są w ręczniki, kosmetyki kąpielowe, pościel i aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem.

  • Pokój dwuosobowy economy PLUS – funkcjonalnie wyposażony pokój o powierzchni ok 21 m2, z wygodnym łóżkiem o szerokości 140 cm, przestronną szafą, biurkiem oraz wiszącymi półkami. Bezpłatne i szybkie łącze internetowe.
  • Pokój dwuosobowy Studio – idealne rozwiązanie dla par. Znajdziecie tu wszystko, czego potrzebujecie – wygodne łóżko o szerokości 200 cm, przestronne szafy, biurka oraz wiszące półki. Bezpłatne i szybkie łącze internetowe.
  • Pokój jednoosobowy economy PLUS – na 17m2 znajduje się wygodne łóżko o szerokości 140 cm, przestronna szafa, biurko oraz wiszące półki.
  • Apartament – funkcjonalnie wyposażony pokój o powierzchni 46, z dwoma łóżkami z możliwością złączenia w łóżko małżeńskie oraz dodatkową rozkładaną sofą.

W pokojach znajdują się duże szafy, biurka z krzesłami, półki wiszące, stół jadalny oraz kawowy. Funkcjonalnie wyposażona łazienka i kuchnia. Do zamieszkania zachęca bogaty wybór kanałów TV, bezpłatne i szybkie łącze internetowe.

W pobycie nie przeszkodzi Wam nawet kiepska pogoda, gdyż Apartamenty College oferują kilka playroomów, w których znajdują się takie atrakcje jak: piłkarzyki, ping-pong, gry planszowe, konsolę PS5.

Jednakże największą atrakcją, jak dla nas była sala prób z kompletnym sprzętem – od gitar, wzmacniaczy, przesterów, po całkiem ciekawy zestaw perkusyjny. Można siedzieć do rana i nikomu z gości nie przeszkadza, że graliśmy całkiem głośno przeboje Sepultury i Vadera. Po prostu, pomieszczenie jest dobrze wyciszone.

Trzeba przyznać, że to idealna propozycja dla osób lubiących muzykę, jeżdżących do Trójmiasta na koncerty, czy samych zespołów, które chcą przenocować za przyzwoite pieniądze i móc zrobić sobie jam session pod osłoną nocy. Zresztą, każdy kiedyś marzył, aby być gwiazdą rocka, więc może to dobry moment, aby spełnić swoje marzenia.

Zapomnielibyśmy dodać, że dookoła jest kilkanaście klubów, które niemal codziennie oferują jakieś koncerty, wernisaże. To idealne miejsce dla ludzi z artystyczną duszą.

Apartamenty Collegia mają podziemne parkingi, co jest ogromnym plusem. Szczególnie, gdy mamy spadające liście, czy też mroźne poranki. A tak, wsiadacie w auto i jedziecie. Nie musicie drapać szyb, naciągać się, by ściągnąć śnieg z dachu, lub martwić się, czy akumulator pokręci silnik diesla.  

Ogólnie rzecz biorąc, same plusy. Zero minus.

Ocena: 6/6 zacnych

Apartamenty Collegia

ul. Sobieskiego 13

80-216 Gdańsk

T. 58/ 38 01 777

recepcja@collegia.pl