W Północnej Jutlandii powstał dom zboża

Ponad dziesięć lat temu grupa mieszkańców Hjørring na północy Danii wpadła na pomysł stworzenia centrum kulturalnego, którego tematem przewodnim byłoby… zboże i jego historyczne znaczenie dla lokalnej społeczności. Na początku tego roku ich pomysł stał się rzeczywistością w postaci.

Kornets Hus w Danii, to narodowe centrum wiedzy, doświadczeń i inspiracji o zbożu, jego historii, różnorodności i wykorzystaniu. Dom położony jest na południe od Hjørring.

Oprócz sal kursowych w domu zaplanowano działania upowszechniające, usługi szkolne, kuchnię i kawiarnie ze sklepem.

Kornets Hus to nowa atrakcja w Północnej Jutlandii, która poprzez zmysłowe i angażujące zajęcia inspiruje zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Kornets Hus jest więc skierowany do wszystkich –  turystów, stowarzyszeń oraz innych osób zainteresowanych historią zboża. Ponadto Kornets Hus jest atrakcyjnym partnerem dla instytucji edukacyjnych i profesjonalistów, takich jak szefowie kuchni, piekarze, kierownicy stołówek oraz firmy, które mogą wykorzystać dom jako przestrzeń innowacyjną m.in. nauka i rozwój produktów.

Kornets Hus został zaprojektowany przez Reiulf Ramstad Arkitekter, jedno z najbardziej renomowanych norweskich studiów projektowych.

Za projektem stoją dwie fundacje non-profit we współpracy m.in. Realdania, gmina Hjørring, Fundacja Nordea, Fundacja Holkegaard, Fundacja ENV, LGD Nord, Fundacja Spar Nord, Fundacja Sparekassen Vendsysssel i Aurion A/S.