Dunajec rajem wędkarzy

Od 2008 roku na odcinku Dunajca od ujścia potoku Krośnica w Krościenku do ujścia potoku Ochotnica w Tylmanowej ustanowiony został odcinek specjalny, dostępny wyłącznie wędkującym na sztuczną muchę.

Fragment rzeki objęty specjalnymi przepisami wynosi nieco ponad 10 km najbardziej atrakcyjnych dunajeckich łowisk. Rzeka niesie tu potężne masy wody, rozlewając się nieraz na szerokość ponad 50 m. Grube bystrza i skalno-kamienne dno, a także liczne, przekraczające 3 m doły to właśnie obraz tutejszego Dunajca. A do tego przepiękne otoczenie zalesionych gór i duże ryby.

Dunajec na tym odcinku otrzymał spore dawki zarybieniowe, co zresztą dobrze widać podczas wędkowania. Jest bardzo dużo pstrągów. Bez problemu łowi się ryby w granicach 30–40 cm, a także większe. Są lipienie, tęczaki, klenie, brzany, głowacice, okonie, szczupaki, leszcze, płocie, świnki i inne ryby. Rzeka jest bardzo urozmaicona. Miejscówek jest tak dużo, że na dokładne obłowienie nawet połowy kilometra rzeki może nie starczyć dnia. Łowiąc tutaj, śmiało możemy spróbować (oczywiście w zależności od ryb, na które się nastawiamy, pory roku i stanu wody) każdej z muchowych metod.

Praktycznie w każdym miejscu, na całej długości odcinka specjalnego, możemy trafić na piękne ryby. Oprócz łososiowatych spotykamy tutaj bardzo duże klenie oraz olbrzymie brzany, czające się przy dnie Dunajca. To także miejsce, gdzie swoje ostoje znalazły głowacice, czyli ryby należące do rzadkości w naszych wodach. To tutaj mamy bardzo realną szansę na spotkanie z tym właśnie gatunkiem, na który polecam wybrać się późną jesienią.

Na Dunajcu najlepiej łowić w spodniobutach. Wodery często okazują się za krótkie. Uważajmy na śliskie dno i silny nurt. Gdzie jak gdzie, ale tutaj naprawdę łatwo o przypadkową kąpiel.

Zanim jednak pojedziecie nad Dunajec zapoznajcie się z regulaminem przygotowanym przez PZW w Nowym Sączu.

Gdzie nocować?

Szczególnie polecamy dwa miejsca noclegowe, które odwiedziliśmy i rekomendujemy. Jedno znajduje się w Krościenku, a drugie w Tylmanowej. Co istotne, to początek i koniec odcinka specjalnego Dunajca.

Domki nad Dunajcem

Osiedle Brzegi 144E (opcjonalnie na GPS: Osiedle Łęg Górny)

34-451 Tylmanowa

Tel. +48 513 513 033

Willa Granit

ul. Jagiellońska 70

34-450 Krościenko nad Dunajcem

Tel. +48 506 275 409