Z widokiem na winnice

Komfortowo i gustownie

Przyznać trzeba, że biuro projektowe, które dostało zlecenie na projekt budynku Siedlisko pod Winnicą, wykonało swoje zadanie perfekcyjnie. Bryła budynku oraz wykorzystany budulec idealnie wkomponowują się w otaczającą przyrodę. Tutaj nie ma przypadku, a jest faktyczny zamysł architektoniczny, który odwołuje się do tożsamości miejsca i myśli przewodniej właścicieli – winnic. To one nadają ton siedliska i tworzą piękny obraz synergii człowieka z przyrodą.

Piękny, stumetrowy dom na wynajęcie.

Wszystko zaczęło się od przyjaciół, mamy ich bardzo wielu z całej Polski. Pomyśleliśmy, że wybudujemy mały drewniany domek do którego będziemy ich zapraszać…. A powstał drewniany, ale dużo większy z pomysłem.

Wioletta Brzostowicz

Ogród jest rozległy. Dookoła mnóstwo zieleni – idealnie przycięta trawa, różnej wielkości drzewa i krzewy, a przede wszystkim pnącza winogron. To nie angielski ogród, ale miejsce na wzór francuskich czy włoskich winnic. Tak, tak. To ten klimat. Wyobrażacie to już sobie? A pomyślcie, że siedzicie tam przy wchodzie słońca, gdy jest rosa na trawie, a ptaki pięknie śpiewają. I siedzicie nie na ławkach z marketu budowlanego, tylko na oryginalnych beczkach po winie. Cudny obraz, nieprawdaż? Bo to miejsce właśnie takie jest. Skrojone i szykowne, jak żadne inne w tym klimacie.

Ogród i winnice.

Skoro na zewnątrz jest gustownie, to nie inaczej jest w środku budynku. Równe sto metrów nowoczesnego designu, z pomyślunkiem na rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Mało tego, z wyposażeniem ponad stan typowych domów na wynajęcie wakacyjne lub weekendowe. Planując rezerwację pobytu w Siedlisku na Winnicy nie musicie zaprzątać sobie głowy, co jeszcze zabrać i czy nasze auta to pomieści. A jeżeli nie, to gdzie kupię lub wypożyczę w rozsądnej cenie bagażnik na dach. Gwarantujemy wam, że te pytania, które często mają miejsce, przy pakowaniu przed dłuższym urlopem, odejdą do lamusa. Tutaj jest wszystko, co macie w domu (szczególnie w kuchni). A może i więcej…

Piękne wnętrza.

Tutaj pachnie winem

Urokliwe alejki z kamienia, gęsta trawa i leniwie rosnące pnącza winogron, z których następnie powstanie kilka szczepów win, m.in. Biały Muscat Odeski, Czerwony Zweigelt, Czerwone Rondo, Regent, Biała Bianca.

Zbiory winogron

Zbiór winogron następuje w momencie osiągnięcia przez nie odpowiedniego poziomu dojrzałości związanej z zawartością cukrów, kwasów i tanin. Właściciel opatowskiej winnicy podkreśla, że wina, które tutaj powstają są wyjątkowe, ponieważ całkowicie zrezygnował z chemii.

Moje uprawy są w stu procentach ekologiczne, robię wszystko tak, jak robiono to dawniej, na winobranie przyjeżdża do mnie mnóstwo osób, owoce jak za dawnych czasów deptamy nogami. Na plantacji mam wyjątkowe odmiany winogron, których nie używa się do masowej produkcji, dlatego moje wino nie smakuje jak “sklepowe”, mam tu szczepy, które sadzono przed laty, takie jak Kaskada czy Jutrzenka.

Grzegorz Brzostowicz

Winogrona zbiera się po osiągnięciu dojrzałości technologicznej, tzn. kiedy osiągną wystarczająco wysoki poziom cukru bez nadmiernej utraty kwasowości. W chłodnym klimacie trudno jest osiągnąć odpowiednią zawartość cukru; w ciepłym – problemem jest często nadmierna utrata kwasowości. Najczęściej zawartość cukru jest określana refraktometrem, a wynik podawany w stopniach Brixa lub Oeschle. W niektórych regionach winiarskich data, kiedy można rozpocząć zbiory jest regulowana przepisami. W polskich warunkach w uprawie gruntowej zbiory winogron trwają zwykle od połowy sierpnia do połowy października.

Klimatycznie.

Od wielu lat na winnicy odbywa się coroczne winobranie. To spotkanie ze znajomymi. Wspólnie zbieramy kiście winogron, ugniatamy je, dziewczyny nawet własnymi nogami, pijemy wino, rozpalamy grilla. Jest zabawnie i serdecznie. Wszystko po to, by móc spróbować młodego wina podczas listopadowej licytacji na rzecz i pomoc potrzebującym, chorym dzieciom.

wioletta brzostowicz

Charytatywna działalność

W ubiegłym roku w winnicy Grzegorza i Wioletty Brzostowiczów w Opatowie odbyła się wyjątkowa Noc Świętojańska. Była degustacja wina, stoiska z serami, grill z pysznościami oraz licytacja obrazu Adama Hanuszkiewicza. Impreza miała charakter charytatywny, wszystkie zebrane do puszki pieniądze zostały przeznaczone na wymianę instalacji elektrycznej w starej szkole w Jankowicach, w gminie Ożarów, którą remontuje siostra Małgorzata Chmielewska.

Opatowską winnice odwiedzają gwiazdy dużego formatu.

Opatowska winnica jest miejscem, które kochają gwiazdy. Na charytatywnych koncertach za darmo grał tutaj Grzegorz Markowski, Stanisława Celińska, Maciej Maleńczuk, który jest serdecznym przyjacielem Brzostowiczów, grupa Babsztyl, Chłopcy z Placu Broni i wiele innych.

Trzy lata temu odwiedzili nas ambasadorowie 20 krajów. Akurat zwiedzali województwo świętokrzyskie. Mieliśmy zaszczyt ich gościć. Byli zachwyceni.

wioletta brzostowicz

18 czerwca br. zaplanowano kolejne wydarzenie charytatywne.

Atrakcje Opatowa

Opatów położony jest na Wyżynie Sandomierskiej, na wzgórzach o wysokości od 200 do 300 m n.p.m. Nieopodal rozciągają się pasma Jeleniowskie i Iwaniskie Gór Świętokrzyskich. Przez miasto przepływa rzeka Opatówka, rozdzielając je na dwie części i przecinając głęboką doliną.

Do najważniejszych atrakcji turystycznych Opatowa należy zaliczyć:

  • Podziemia Opatowskie – system dawnych piwnic kupieckich wydrążonych w lessie pod rynkiem starego miasta (Placem Obrońców Pokoju).
  • Układ urbanistyczny, wpisany do rejestru zabytków
  • Kolegiata św. Marcina – świątynia w stylu romańskim pochodząca z II poł. XII w., w 2006 r. obchodząca 800-lecie nadania statusu kolegiaty; znajduje się w niej szereg unikatowych zabytków, np. odlany z brązu Lament Opatowski, przedstawiający rozpacz 41 mieszkańców Opatowa po śmierci Krzysztofa Szydłowieckiego, obok nagrobka kanclerza znajduje się także nagrobek jego córki, a także płyty nagrobne dwóch jego synów. Ponadto na ścianach kolegiaty, znajdują się malowidła przedstawiające sceny słynnych bitew – odsiecz wiedeńską, Psie Pole i Grunwald. Cenne są również XVIII-wieczne ławki i stalle, a także organy, dzieło sztuki organowej.
  • Brama Warszawska to budowla dwukondygnacyjna, zwieńczona attyką stylizowaną na styl renesansowy. Ponad arkadową bramą wjazdową widnieją dobrze zachowany herb rodziny Szydłowieckich oraz obraz Matki Bożej zawieszony tu w roku 1922, w rocznicę bitwy warszawskiej zwanej często “cudem nad Wisłą”. W Bramie mieści się dziś punkt Informacji Turystycznej z pamiątkami, a zaraz za nią wyrasta okazała kolegiata z cechami romańskimi, którą można zwiedzać z przewodnikiem.
  • Barokowy klasztor oo. Bernardynów wzniesiony w XIV–XV w. na miejscu osady Żmigród. Wsławił się bohaterską obroną podczas wspomnianego najazdu Tatarów w XVI w. Wewnątrz szczególnie interesujący jest rokokowy ołtarz główny, iluzjonistyczne ołtarze boczne, wśród nich Tłocznia Mistyczna, oraz odnowione malowidła ścienne.
  • Dom z podcieniami na Rynku z XVI w., zniszczony w czasie II wojny światowej i odbudowany po wojnie, obecnie urząd miasta (ratusz).
  • Kapliczka św. Jana Nepomucena z przełomu XVIII i XIX w. – drewniana, z krytym gontem namiotowym daszkiem, pod którym znajduje się figura świętego. Odnowiona w latach 90. XX w., a następnie w 2012 r.
Podziemia Opatowskie

Na wyciągnięcie ręki

W pobliżu Opatowa jest również bardzo ciekawe, o czym niech świadczą takie atrakcje jak:

  • Zamek Krzyżtopór – ruiny powstałej w latach 1627–1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Od 2018 ma status pomnika historii. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania (wejście biletowane). Zwiedzanie zamku możliwe jest za dnia oraz w wybrane noce. Udostępnione jest 5 tras zwiedzania zamku.
Krzyżtopór
  • Sandomierz – spacer wąskimi uliczkami, wśród niewysokich kamienic i zabytkowych kościołów, to wędrówka przez królestwo zmysłów. Szmer rozmów i dyskretny aromat kawy dochodzący z restauracyjnych ogródków, smak potraw przygotowanych z lokalnych serów i owoców, dyskretne piękno i optymizm zaklęte w biżuterii z krzemienia pasiastego tworzą niepowtarzalną scenerię. To tutaj rozgrywa się akcja popularnego serialu „Ojciec Mateusz”.
  • JuraPark Bałtów – kompleks turystyczny znajdujący się we wsi Bałtów. Głównym elementem parku są rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości. Znajdziemy tam również Park Rozrywki, Zwierzyniec, Ośrodek Jeździecki, Park Miniatur, Prehistoryczne Oceanarium, Wioska Czarownic i wiele innych niesamowitych miejsc.
JuraPark Bełtów
  • Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie – zaprasza na wycieczkę do świata porcelany i poznania tajników produkcji porcelany oraz jej historię. Przede wszystkim uczestnicy odrywają świat sztuki i designu przez dotyk, słuch, węch uczą się obserwując na żywo jak ręcznie powstaje porcelana i samemu ja kształtując na Warsztatach Ceramicznych.
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie
  • Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej w Gminie Bieliny. Została wybudowana w pobliżu bramy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego i szlaku prowadzącego do najstarszego polskiego Sanktuarium – Sanktuarium Reliwkii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Po przekroczeniu bramy wioski – „wehikułu czasu”, przenosimy się w przeszłość i rzeczywistość średniowiecza. Spotykamy żywych mieszkańców średniowiecznych Gór Świętokrzyskich, którzy uczą jak wyrobić glinę na garnki czy utkać płótno na zgrzebne koszule. Każdy turysta ma możliwość poznania bogatej tradycji, podań ludowych i legend związanych z regionem, poznanie kultury słowiańskiej. Osada stanowi też bazę organizacji gier terenowych z cyklu „Kraina Legend Świętokrzyskich” opartych na bogactwie legend i podań przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Osada Średniowieczna
  • Rezerwat przyrody Krzemionki Opatowskie – zespół prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego funkcjonujących w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900 – 1600 p.n.e.), czasu, kiedy powstawały między innymi egipskie piramidy. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. Pomimo upływu tysięcy lat podziemia kopalń przetrwały do naszych czasów w niemal niezmienionym stanie.

Siedlisko na Winnicy

ul. Legionów 32

27-500 Opatów

+48 601 52 07 68

brzostowiczwg@o2.pl

www.siedliskonawinnicy.pl

Nasza ocena: 6/6 Zacnych