Zaczęło się w kwietniu
Dwa miesiące temu pisaliśmy o tym, jak łatwo manipulować społeczeństwem, jak jest ono ogłupiane i owijane na niewidzialny, internetowy, palec.
Sprawa dotyczyła rzekomej akcji Aldi fans store, w której rozdawane są za darmo telewizory. Wyobraźcie sobie, że stronka z jednym postem, brakiem danych kontaktowych, niecałym tysiącem fanów, wygenerowała tym szwindlem ruch internetowy na poziomie 2 tysięcy polubień, 6 tysięcy komentarzy oraz 5 tysięcy udostępnień.
Wykrakaliśmy?
Wtedy napisaliśmy komentarz, który z perspektywy zaledwie dwóch miesięcy ma głębszy sens i jest bliższy prawdzie zza wschodniej granicy. Tej w obwodzie kaliningradzkim…
Nie dziwcie się zatem, że w Rosji, w opinii publicznej, temat putinowskiej agresji na Ukrainę jest bagatelizowany i wypierany. Kilka lat prania mózgów w internecie, w mediach społecznościowych, zrobiło swoje. Jak widać, na powyższym przykładzie, łatwo zebrać tysiące użytkowników, którzy bez jakiejkolwiek weryfikacji, podniosą kciuk i uwierzą w mrzonki o darmowych telewizorach.
Sprawę oszustów z Aldi fans store zgłosiliśmy do ALDI Polska (prawdziwy profil), która wystosowała pismo do organów ścigania. Jak widać, nie pomogło.
Wrócili
Z początkiem czerwca, ku naszemu ogromnego zaskoczeniu, Aldi Fans powróciło. I to ze zdwojoną siłą. Tym razem do wygrania jest Range Rover Sport 2022. Cena rynkowa? Ponad pół miliona złotych. A jaka ku temu okazja? Trzymajcie się mocno foteli. Administratorzy tłumaczą: „Zdecydowaliśmy, że w naszą 71. rocznicę podarujemy nowego Range Rovera Sport 2022”, a polscy internauci bez zastanowienia udostępniają, lajkują i już się cieszą na nową furę. Gwoli wyjaśnienia Aldi powstało w 1962 roku w północnych Niemczech.
Tworzenie grup
Internauci piszą komentarze pod postami Aldi Fans, a robot w kilka sekund odpowiada w następujący sposób: Witaj, głównym warunkiem otrzymania tej nagrody jest udostępnienie tego posta w swoich 5 grupach na Facebooku, w których się znajdujesz, po wykonaniu tej czynności potwierdzimy Twój udział w ciągu kilku godzin. Dziękujemy.
Ażeby uwiarygodnić autentyczność konkursu, bot posługuje się naszym imieniem lub nazwą z Facebooka.
W ten sposób fikcyjny konkurs dotarł również na grupy i fora turystyczne. Zaczęliśmy reagować, komentując pod postami, że to oszustwo i spam. Robiliśmy to także bezpośrednio na Aldi Fans.
Odwiedziny z Rosji
Nie minęła doba, a naszą stronę www.zacnenocowanie.com.pl zaczęło odwiedzać bardzo wielu internautów, a raczej rosyjskich trolli. Nasz program do zbierania danych statystycznych zaczął wariować. Gdy piszemy ten tekst znów mamy odwiedziny z putinowskiego świata.
Setki podobnych stron
Naliczyliśmy ponad 100 podobnych stron. Tak, dobrze czytacie! Zresztą sami możecie to zweryfikować na Facebooku po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „Aldi Fans”. Zastanówcie się teraz, ile osób zostało lub zostanie wykorzystanych przez rosyjskie służby? Zakładając, że każda z tych stron ma średnio 5 tysięcy polubień, a podobnych profili jest grubo ponad setka, to daje to wynik pół miliona!