Być nad Bałtykiem i nie znaleźć na plaży bursztynu, to jak pojechać do Gdańska i nie zobaczyć Neptuna przed wejściem do Dworu Artusa na Długim Targu. Nasze morze obfituje w jantar, ale trzeba wiedzieć, gdzie i kiedy go szukać. Tajemnicę złota północy odkryli Izabela i Dawid Gancarczyk, którzy prowadzą w Sztutowie znakomitą bazę noclegową. Dodatkowo, Pan Dawid zajmuje się zbieraniem i obróbką bursztynu, a jego produkty można nabyć za pośrednictwem strony Piękno Bursztynu. Zresztą historia zbierania w rodzinie Pana Dawida jest znacznie dłuższa.
Bursztyn w moim domu był obecny niemal od zawsze. Zbierał go mój tata, a ja jako dziecko byłem bardzo ciekawy świata i chodziłem z nim na plaże. Tak się zaczęła moja przygoda z bursztynem. Obecnie tworzę rękodzieło w postaci biżuterii. Szczególnie upodobałem sobie łączenie bursztynu z czarnym dębem.
Dawid Gancarczyk
Połowy bursztynu wymagają, aby na bieżąco śledzić prognozy pogody, bo tylko sztorm gwarantuje obfitość zbiorów. Ważnym czynnikiem jest również wiatr i co by nie pisać – łut szczęścia. Pan Dawid wie o tym doskonale i zdradza nam kilka tajników.
Jeśli chodzi o poławianie, to zawsze czekamy na sztorm. Im wieje silniej, a fale są wyższe, to mamy szansę przynieść więcej jantaru do domu. Oczywiście nie idziemy w taką pogodę na plażę, tylko czekamy do momentu, gdy pogoda się uspokoi. Ważny jest również kierunek wiatru.
Dawid Gancarczyk
Polska jest potęgą w produkcji biżuterii z bursztynem. Jej udział w światowym rynku szacuje się na blisko 70 proc. Wartość produkcji biżuterii w naszym kraju wynosi ok. 200 mln euro, większość trafia na eksport – do Azji, krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Powoli rośnie też zainteresowanie bursztynem w Polsce. Łączony z innymi kamieniami, oprawiany w złoto czy srebro przyciąga miłośników eleganckiej biżuterii.
Zbiory Pana Dawida Gancarczyka
Sztutowo
Nadmorska gmina Sztutowo położona jest we wschodniej części województwa pomorskiego. W całości znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego ”Mierzeja Wiślana” oraz w jego otulinie, stanowiącej północny skraj Żuław Wiślanych. Granicę Gminy w dużej części wytyczyła sama natura. Od północy stanowi ją Bałtyk, od wschodu Zalew Wiślany, od południa rzeka Szkarpawa (Wisła Elbląska) a od południowego zachodu rzeka Wisła Królewiecka.
Sztutowo wyróżnia się bogatymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi oraz bioklimatycznymi, korzystnymi dla rozwoju turystyki uzdrowiskowej w części mierzejowej Gminy.
Rowerem na plażę w Sztutowie.
W Sztutowie i Kątach Rybackich znajdują się czyste i szerokie plaże morskie, las nadmorski z przewagą sosnowego drzewostanu, obfitość wód, malownicze przystanie rybackie w Kątach Rybackich, a także największy rezerwat Kormoranów w Polsce.
Usytuowanie Gminy Sztutowo pośród wód okalających praktycznie z każdej strony, powoduje konieczność funkcjonowania ważnych dla bytu i ciekawych dla turystów budowli hydrotechnicznych, jak most zwodzony w Sztutowie, stacje pomp w Kobylej Kępie i Grochowie, a także port i przystań rybacka w Kątach Rybackich i przystań w Sztutowie.
Ze Sztutowa rusza i kończy bieg Żuławska Kolej Dojazdowa. To piękna i bardzo malownicza trasa, przebiegająca przez takie miejscowości jak Mikoszewo czy Jantar. Ostatnią stacją jest Ujście Wisły. Jak nazwa sama wskazuje, to tutaj największa rzeka Polski uchodzi do Morza Bałtyckiego.
Fot. Żuławska Kolej Dojazdowa
Będąc w Sztutowie warto udać się do Muzeum Stutthof – placówka upamiętniająca nazistowskie zbrodnie w pierwszym, utworzonym na obecnych ziemiach polskich obozie koncentracyjnym. Wśród najważniejszych jego zabytków jest częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren miejsca pamięci obejmuje także rekonstrukcję krematoriów, puste już dziś pola tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego, a także pomnik monumentalny autorstwa Wiktora Tołkina. Szczególnie bogate są zgromadzone i przechowywane archiwa poobozowe. Na terenie Muzeum zainstalowana jest stała wystawa główna. Po sześciu dekadach działalności muzeum się zmienia – będzie nowa ekspozycja, która inaczej „opowie” o kaźni więźniów w latach 1939 – 1945.
Muzeum Stutthof
Plaża w Sztutowie
Sztutowska plaża kusi pięknym piaskiem i sporą szerokością – do 50 metrów. Jest długa na 3 kilometry, z tego 100 metrów zajmuje odcinek wyznaczony do pływania (strzeżone kąpielisko).Zejście jest łagodne i dostosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W sezonie znajdują się tu liczne punkty gastronomiczno-usługowe, dostęp do wypożyczalni sprzętu plażowego.
Plaża w Sztutowie
Domki i pokoje u Izabeli
Prezentowane miejsce jest jak bursztyn – piękne, świecące się i czyste. Nie jeden hotel z pięcioma gwiazdkami mógłby pozazdrościć tej schludności i bardzo wysokiego standardu. Znajduje się na skraju lasu. Dużym atutem jest spokojna okolica, z dala od ruchliwej drogi prowadzącej do Krynicy Morskiej (przez sławny przekop Mierzei Wiślanej). Wszystkie pokoje mają dostęp do balkonu, co w przypadku nadmorskich miejscowości jest bardzo ważne. Któż z nas nie kocha szumu morza, pachnącego jodem powietrza, wschodów i zachodów słońca? Pytanie wydaje się merytoryczne. Właściciele proponują pokoje 2, 3 i 4 osobowe. Istnieje także możliwość zarezerwowania 5-cio osobowego apartamentu. Wyposażenie na piątkę z plusem. Niczego nie brakuje, nie ma potrzeby zabierania połowy waszej kuchni na wyjazd do Sztutowa. Aneks kuchenny jest stworzony dla nawet największej fanki Magdy Gessler.
Domki i pokoje u Izabeli
Skorzystać możecie również z czterech nowo wybudowanych, drewnianych domków – dwa z nich są na sześć osób, a dwa kolejne na osiem osób. Na parterze znajduje się salon z aneksem kuchennym i stołem jadalnianym oraz łazienka. Na antresoli dwa dodatkowe miejsca do spania. Od strony południowej wyjście tarasowe na zewnątrz domku, gdzie jest miejsce np. na grilla.
Wyposażenie domków:
- w pełni wyposażony aneks kuchenny
- lodówka
- kuchnia indukcyjna
- kuchenka mikrofalowa
- czajnik
- naczynia oraz sztućce
- łazienka
- grill
- TV
- WiFi
Na posesji znajduje się bezpłatne miejsce parkingowe.
Nasza ocena: 6/6 zacnych.
Pokoje i Domki u Izabeli
Izabela i Dawid Gancarczyk
82-110 Sztutowo
ul. Obozowa 23C
Tel. +48 696 213 399