Wakacje z bursztynem

Być nad Bałtykiem i nie znaleźć na plaży bursztynu, to jak pojechać do Gdańska i nie zobaczyć Neptuna przed wejściem do Dworu Artusa na Długim Targu. Nasze morze obfituje w jantar, ale trzeba wiedzieć, gdzie i kiedy go szukać. Tajemnicę złota północy odkryli Izabela i Dawid Gancarczyk, którzy prowadzą w Sztutowie znakomitą bazę noclegową. Dodatkowo, Pan Dawid zajmuje się zbieraniem i obróbką bursztynu, a jego produkty można nabyć za pośrednictwem strony Piękno Bursztynu. Zresztą historia zbierania w rodzinie Pana Dawida jest znacznie dłuższa.

Bursztyn w moim domu był obecny niemal od zawsze. Zbierał go mój tata, a ja jako dziecko byłem bardzo ciekawy świata i chodziłem z nim na plaże. Tak się zaczęła moja przygoda z bursztynem. Obecnie tworzę rękodzieło w postaci biżuterii. Szczególnie upodobałem sobie łączenie bursztynu z czarnym dębem.

Dawid Gancarczyk

Połowy bursztynu wymagają, aby na bieżąco śledzić prognozy pogody, bo tylko sztorm gwarantuje obfitość zbiorów. Ważnym czynnikiem jest również wiatr i co by nie pisać – łut szczęścia. Pan Dawid wie o tym doskonale i zdradza nam kilka tajników.

Jeśli chodzi o poławianie, to zawsze czekamy na sztorm. Im wieje silniej, a fale są wyższe, to mamy szansę przynieść więcej jantaru do domu. Oczywiście nie idziemy w taką pogodę na plażę, tylko czekamy do momentu, gdy pogoda się uspokoi. Ważny jest również kierunek wiatru.

Dawid Gancarczyk

Polska jest potęgą w produkcji biżuterii z bursztynem. Jej udział w światowym rynku szacuje się na blisko 70 proc. Wartość produkcji biżuterii w naszym kraju wynosi ok. 200 mln euro, większość trafia na eksport – do Azji, krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Powoli rośnie też zainteresowanie bursztynem w Polsce. Łączony z innymi kamieniami, oprawiany w złoto czy srebro przyciąga miłośników eleganckiej biżuterii.

Sztutowo

Nadmorska gmina Sztutowo położona jest we wschodniej części województwa pomorskiego. W całości znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego ”Mierzeja Wiślana” oraz w jego otulinie, stanowiącej północny skraj Żuław Wiślanych. Granicę Gminy w dużej części wytyczyła sama natura. Od północy stanowi ją Bałtyk, od wschodu Zalew Wiślany, od południa rzeka Szkarpawa (Wisła Elbląska) a od południowego zachodu rzeka Wisła Królewiecka.

Sztutowo wyróżnia się bogatymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi oraz bioklimatycznymi, korzystnymi dla rozwoju turystyki uzdrowiskowej w części mierzejowej Gminy.

W Sztutowie i Kątach Rybackich znajdują się czyste i szerokie plaże morskie, las nadmorski z przewagą sosnowego drzewostanu, obfitość wód, malownicze przystanie rybackie w Kątach Rybackich, a także największy rezerwat Kormoranów w Polsce.

Usytuowanie Gminy Sztutowo pośród wód okalających praktycznie z każdej strony, powoduje konieczność funkcjonowania ważnych dla bytu i ciekawych dla turystów budowli hydrotechnicznych, jak most zwodzony w Sztutowie, stacje pomp w Kobylej Kępie i Grochowie, a także port i przystań rybacka w Kątach Rybackich i przystań w Sztutowie.

Ze Sztutowa rusza i kończy bieg Żuławska Kolej Dojazdowa. To piękna i bardzo malownicza trasa, przebiegająca przez takie miejscowości jak Mikoszewo czy Jantar. Ostatnią stacją jest Ujście Wisły. Jak nazwa sama wskazuje, to tutaj największa rzeka Polski uchodzi do Morza Bałtyckiego.

Będąc w Sztutowie warto udać się do Muzeum Stutthof – placówka upamiętniająca nazistowskie zbrodnie w pierwszym, utworzonym na obecnych ziemiach polskich obozie koncentracyjnym. Wśród najważniejszych jego zabytków jest częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren miejsca pamięci obejmuje także rekonstrukcję krematoriów, puste już dziś pola tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego, a także pomnik monumentalny autorstwa Wiktora Tołkina. Szczególnie bogate są zgromadzone i przechowywane archiwa poobozowe. Na terenie Muzeum zainstalowana jest stała wystawa główna. Po sześciu dekadach działalności muzeum się zmienia – będzie nowa ekspozycja, która inaczej “opowie” o kaźni więźniów w latach 1939 – 1945.

Plaża w Sztutowie

Sztutowska plaża kusi pięknym piaskiem i sporą szerokością – do 50 metrów. Jest długa na 3 kilometry, z tego 100 metrów zajmuje odcinek wyznaczony do pływania (strzeżone kąpielisko).Zejście jest łagodne i dostosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W sezonie znajdują się tu liczne punkty gastronomiczno-usługowe, dostęp do wypożyczalni sprzętu plażowego.

Domki i pokoje u Izabeli

Prezentowane miejsce jest jak bursztyn – piękne, świecące się i czyste. Nie jeden hotel z pięcioma gwiazdkami mógłby pozazdrościć tej schludności i bardzo wysokiego standardu. Znajduje się na skraju lasu. Dużym atutem jest spokojna okolica, z dala od ruchliwej drogi prowadzącej do Krynicy Morskiej (przez sławny przekop Mierzei Wiślanej). Wszystkie pokoje mają dostęp do balkonu, co w przypadku nadmorskich miejscowości jest bardzo ważne. Któż z nas nie kocha szumu morza, pachnącego jodem powietrza, wschodów i zachodów słońca? Pytanie wydaje się merytoryczne. Właściciele proponują pokoje 2, 3 i 4 osobowe. Istnieje także możliwość zarezerwowania 5-cio osobowego apartamentu. Wyposażenie na piątkę z plusem. Niczego nie brakuje, nie ma potrzeby zabierania połowy waszej kuchni na wyjazd do Sztutowa. Aneks kuchenny jest stworzony dla nawet największej fanki Magdy Gessler.

Skorzystać możecie również z czterech nowo wybudowanych, drewnianych domków – dwa z nich są na sześć osób, a dwa kolejne na osiem osób. Na parterze znajduje się salon z aneksem kuchennym i stołem jadalnianym oraz łazienka. Na antresoli dwa dodatkowe miejsca do spania. Od strony południowej wyjście tarasowe na zewnątrz domku, gdzie jest miejsce np. na grilla.

Wyposażenie domków:

  • w pełni wyposażony aneks kuchenny
  • lodówka
  • kuchnia indukcyjna
  • kuchenka mikrofalowa
  • czajnik
  • naczynia oraz sztućce
  • łazienka
  • grill
  • TV
  • WiFi

Na posesji znajduje się bezpłatne miejsce parkingowe.

Nasza ocena: 6/6 zacnych.

Pokoje i Domki u Izabeli

Izabela i Dawid Gancarczyk

82-110 Sztutowo

ul. Obozowa 23C

Tel. +48 696 213 399

Facebook