Sprzedają bony turystyczne. To karalne.

Polski Bon Turystyczny, czyli 500 zł na wypoczynek dla dziecka, został wprowadzony w związku z pandemią COVID-19. Dodatkowe pieniądze miały zachęcić rodziców do wakacji na terenie kraju. Początkowo dostępny był do marca 2022 r., obecnie jednak dodatek można wykorzystać do 30 września 2022 r.

W grudniu ubiegłego roku opisaliśmy na łamach Zacnego Nocowania proceder sprzedawania bonów turystycznych na większości aukcji internetowych. Z uzyskanych przez nas informacji wynikało, że w 2020 roku do POT wpłynęło 77 zgłoszeń stanowiących nieprawidłowości w ramach Polskiego Bonu Turystycznego. Według stanu na listopad 2021 r., liczba stwierdzonych zgłoszeń wynosiła 139 zgłoszeń.

Artykuł został wielokrotnie przedrukowany w największych, polskich portalach informacyjnych m.in. onet.pl, o2.pl . Jak się okazuje, posiadacze bonów nic sobie nie robią z faktu, że prokuratura wobec nich może wszcząć postępowanie wyjaśniające. Zresztą temat bonów ma szerszy wymiar, bo nieprawidłowości stwierdzono także u osób wynajmujących noclegi.

Nasza redakcja w ciągu kilku minut znalazła co najmniej pięć ogłoszeń, w których oferowane są bony turystyczne po niższej cenie. Jedna ze sprzedających była na tyle zdesperowana, że zostawiła swoje imię i nazwisko (redakcja Zacnego Nocowania dane wrażliwe). Do tematu będziemy wracać.