Dziś zabiorę Was do trochę innego miejsca. Vrnjacka Banja – miejscowość znajdująca się w środkowej Serbii, leżąca w rejonie Raska oraz dolinie rzeki Zapadna Morawa. Jest to miasto dobrze skomunikowane ze wszystkimi częściami kraju, a do samej stolicy – Belgradu – jest 200 kilometrów. Naprawdę przepiękne miasto, pełne magii i przyjaznych ludzi.
Historia
Zacznijmy najpierw od nazwy miejscowości. Pochodzi ona od wsi, na której terenie się znajduje – Vrnjci. Jednak właściwości jej wód źródlanych znane były już w starożytnym Rzymie. Co o tym świadczy? Na terenie Vrnjackiej Banji znaleziono wiele monet, pochodzących z II-IV wieku oraz pozostałości basenu. Rzymianie wybudowali tam uzdrowisko Aquae Orcinae i źródło gorącej wody – Fons Romanus.
Przejdźmy jednak do troszkę bliższych nam czasów. Pierwszy sezon turystyczny w Vrnjackiej Banji otwarto w lipcu 1869 roku. Karczma Koste Petrovic Rakica była pierwszym gastronomicznym obiektem, otwartym w 1885. Natomiast najważniejszym rokiem dla miejscowości był 1888. Jovan Belimarkovic – generał i polityk — wybudował w Banji domek letniskowy, który po chwili stał się centrum podejmowania ważnych decyzji politycznych. Jego rezydencja stała się miejscem spotkań serbskiej elity.
Wojny bałkańskie oraz I wojna światowa nie zdołały doprowadzić do ruiny uzdrowiska. Kiedy dobiegł ich kres, Vrnjacka Banja rozkwitła na nowo. W okresie międzywojennym miejscowość ponownie stała się miejscem spotkań polityków. Bogata ludność budowała tu wille oraz domki letniskowe. Niektóre z nich można oglądać nawet dzisiaj.
Właściwości wód mineralnych
Na terenie Vrnjackiej Banji znajduje się 7 źródeł wody mineralnej – ciepłej i zimnej:
- Topla voda
- Sneznik
- Slatina
- Jezero
- Beli izvor
- Borjak
- Vrnjacko vrelo.
Ich właściwości lecznicze są niesamowite. Potrafią uzrdowić z chorób jak cukrzyca, choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wrzody żołądka i dwunastnicy, przwlekłe choroby ginekologiczne, bezpłodność, a nawet choroby reumatyczne. A to i tak nie wszystko. Zabiegi polegają na piciu, wdychaniu, płukaniu i myciu się w wodach mineralnych.
Ciekawostki
- Legendy głoszą, że tureckie beje oraz spahi przyjeżdżali do Vrnjackiej Banji na wakacje, a mieszkańcy miasta mieli im służyć. Aby uniknąć służby, tubylcy zakopywali źródła.
- Miasto najlepiej odwiedzić jesienią. Wciąż jest gorąco i jest pełno targów świeżych owoców i warzyw (najwięcej papryki, która suszona jest praktycznie wszędzie), a nawet wina, ajwaru, miodu. Do tego wszystko jest za małe pieniądze.
- Symbolem Vrnjackiej Banji jest wróbelek – pojawia się jako maskotka, figurka czy grafika w centrum.
- Przed I wojną światową miejscowość była popularniejsza od Dubrownika.
Atrakcje turystyczne
Jeśli chodzi o samo miasto, jest ono pełne źródeł wody pitnej oraz fontann. Co więcej, znajduje się w nim aquapark z mineralnymi, termalnymi wodami.
W Vrnjackiej Banji dużo się dzieje. Odbywa się tu wiele wydarzeń kulturowych jak festiwale muzyczne czy filmowe. Można tu spotkać wiele serbskich gwiazd.
W Banji na pewno warto zobaczyć rzymską studnię Fons Romanus i przejść się Parkiem Zdrojowym, który jesienią wygląda przepięknie. Zamek Belimarkovica to zdecydowanie miejsce dla miłośników historii, nie tylko serbskiej. Posiada w sobie o wiele więcej niż kolekcję cennych rzeźb, grafik oraz obrazów. Piękny jest także Most Miłości, na którym kłódki symbolizują nierozłączność dwóch dusz. Jeśli chodzi o miejsca święte to warto zobaczyć Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który został wybudowany już w 1834 roku. Vrnjacka Banja jest zdecydowanie miastem wypoczynkowym, w którym można zapomnieć o istniejącym świecie.
Niedaleko uzdrowiska znajdują się również inne atrakcje. Góra Goc, która posiada wiele źródeł oraz stawów pstrągowych w okolicy. W zimie na pewno można wybrać się tam na narty, a w lecie pojeździć quadem. Liczne są również klasztory, które mają w sobie średniowieczną historię Serbii. Jednym z nich jest Klasztor Studenica XII. Dla fanatyków historii również pozostałości twierdzy Koznik położonej na zboczu góry Kopaonik będą jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych. A to naprawdę nie wszystko!
Nocleg
Skoro już przekonaliście się do Vrnjackiej Banji, to zapewne myślicie o wyjeździe i zastanawiacie się nad noclegiem. W Malgo Apartmani warunki są wręcz zacne. Właścicielami są pani Gosia z mężem Milanem. Na spokojnie porozmawiacie z nimi po polsku, a jeśli będziecie mieli ochotę, to oprowadzą Was po uzdrowisku i pomogą zaplanować wycieczkę. Są oni naprawdę gościnni i wręcz zapraszają Polaków do odwiedzenia Serbii. Zdecydowanie warto do nich zajechać!
Nasza ocena: 6/6 Zacnych
Malgo Apartmani
Olge Jovičić
Vrnjačka Banja 567153, Vrnjačka
Banja 36210, Serbia
Telefon: +381 65 4635963
Tekst i zdjęcia: Jagoda Niedoba