Sawanna afrykańska w Górach Stołowych

Gepardy po grzybach

Nie trzeba jechać do Afryki czy Ameryki Południowej, żeby zobaczyć sawannę. W Górach Stołowych jest miejsce, które krajobrazem przypomina wspomniane kontynenty. Co prawda nie spotkacie tam słoni, gepardów i żyraf, ale od czego jest wyobraźnia? No chyba, że lubicie zbierać grzyby halucynogenne… Wtedy jednak nie dostrzeżecie jeleni, borsuków i nietoperzy.

Usytuowanie

Łężyckie Skałki znajdują się u podnóża Narożnika na południowym zachodzie od Lisiej Przełęczy w pobliżu drogi z Dusznik-Zdroju, przez Łężyce do Karłowa, obok wyludnionego już przysiółka Łężyce Górne.

Samotne skałki

Jest to rozległa łąka górska na wierzchowinie środkowego piętra Gór Stołowych. Leży ona na wysokości ok. 740-780 m n.p.m., na południowym zachodzie od Lisiej Przełęczy. Z rzadka rozrzucone skały i pojedyncze świerki stwarzają egzotyczne wrażenie. W połączeniu z rozległą łąką o stepowym charakterze sprawiają, że potocznie przyjęła się dla tego obszaru nazwa “Sawanna Afrykańska”. Ze względu na unikatowe walory krajobrazowe i florystyczne jest to obszar szczególnie cenny na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.

Flora i fauna

Od wiosny do jesieni na terenie Łężyckich skałek zobaczycie morze kwiatów i ziół: habry, przywrotniki, bodziszki, dzwonki, fiołki, jaskry, goryczki czeskie, listery jajowate, podkolany białe, ciemiężyce zielone, arniki górskie. W takich warunkach doskonale czują się zwierzęta. Wczesnym rankiem zobaczycie tam sarny, jelenie i dziki. Poza tym można tu spotkać lisy, borsuki, jeże. Duży obszar wolnej przestrzeni sprawia, że nocą staje się on żerowiskiem dla licznych nietoperzy zamieszkujących pobliskie jaskinie. M.in. dla karlika malutkiego, nocka wąsatka, nocka Brandta czy gacka brunatnego.

Nocleg w Łężycach

Obiekt Morze Gór położony jest w malowniczym zakątku Łężyc, ukryty między górami oraz bogatą zielenią drzew i łąk. Komfortowe warunki w apartamentach o wielkości od 25 m2 do 85 m2. W każdym z niezależnych mieszkań może zamieszkiwać do 6 osób. Apartamenty wydzielone mają sypialnie, przestronne łazienki z prysznicem i duże salony z pełnowymiarowym aneksem kuchennym. Duża 60 arowa działka daje możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu w górskim klimacie i górskich okolicznościach przyrody.

Po przejściu 300 metrów, wejść można na pierwsze szlaki turystyczne prowadzące na: Sawannę afrykańską i Skałki Łężyckie, Narożnik, Białe Skały, Błędne Skały, Fort Karola, Szczeliniec Wielki itd.

Morze Gór – Apartamenty w Górach Stołowych

Łężyce 77 c, 57-340 Duszniki-Zdrój

Tel. 737-883-133

www.morzegor.pl