Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Polskim Bonie Turystycznym na mocy, której ze świadczenia będzie można skorzystać aż do końca marca 2023 r. Potrzebę przedłużenia terminu realizacji programu PBT w takim wymiarze wskazywały we wspólnym stanowisku z 15 lipca Rada Polskiej Organizacji Turystycznej i Rada Ekspertów do spraw Turystyki. Program jednoznacznie pozytywnie ocenili beneficjenci i przedsiębiorcy turystyczni.
Trudności
Program został uruchomiony pod koniec lipca 2020 r., aby wesprzeć polską branżę turystyczną, która znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji po pierwszych lockdownach wywołanych pandemią COVID-19 poprzez promocję rodzimej turystyki wśród polskich rodzin. Świadczenia w wysokości 500 zł na każde dziecko i 1000 zł na dzieci z niepełnosprawnościami zostało automatycznie przyznane wszystkim uprawnionym do pobierania świadczenia 500+.
Nie wszyscy skorzystali
Dotychczasowe statystyki aktywacji i wykorzystania Polskiego Bonu Turystycznego (PBT) przez beneficjentów wskazują, że do połowy września br. aktywowanych zostało blisko 4 mln (dokładnie 3 827 639) bonów, co stanowi 85,74% wszystkich wygenerowanych bonów. Suma zrealizowanych płatności wyniosła blisko 2,9 miliarda złotych (2,872 343 635 zł). Wciąż jednak nie wszyscy skorzystali z przysługującego im świadczenia, a wśród bonów aktywowanych nadal są takie, które nie zostały wykorzystane w całości.
Szerokie możliwości
Polskim Bonem Turystycznym można płacić za usługi hotelarskie, jednodniowe wycieczki, wejścia do parków rozrywki i atrakcje turystyczne bez konieczności noclegu, a także za zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży jak obozy, kolonie czy zielone szkoły. Wydłużenie programu stwarza możliwość jego pełnego wykorzystania.
Nie wszyscy są uczciwi
W grudniu ubiegłego roku opisaliśmy na łamach Zacnego Nocowania proceder sprzedawania bonów turystycznych na większości aukcji internetowych. Z uzyskanych przez nas informacji wynikało, że w 2020 roku do POT wpłynęło 77 zgłoszeń stanowiących nieprawidłowości w ramach Polskiego Bonu Turystycznego. Według stanu na listopad 2021 r., liczba stwierdzonych zgłoszeń wynosiła 139 zgłoszeń.
Artykuł został wielokrotnie przedrukowany w największych, polskich portalach informacyjnych m.in. onet.pl, o2.pl . Jak się okazuje, posiadacze bonów nic sobie nie robią z faktu, że prokuratura wobec nich może wszcząć postępowanie wyjaśniające. Zresztą temat bonów ma szerszy wymiar, bo nieprawidłowości stwierdzono także u osób wynajmujących noclegi.
Nasza redakcja w ciągu kilku minut znalazła co najmniej pięć ogłoszeń, w których oferowane są bony turystyczne po niższej cenie. Jedna ze sprzedających była na tyle zdesperowana, że zostawiła swoje imię i nazwisko (redakcja Zacnego Nocowania dane wrażliwe). Do tematu będziemy wracać.
Dodatkowe informacje
Wszystkie informacje dotyczące programu oraz mapa obiektów przyjmujących płatności Polskim Bonem Turystycznym są dostępne na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel.