Nocleg w Pałacu

Pałac w Gorzanowie

Dolny Śląsk jest jednym ze wspanialszych ziem do pozwiedzania. Dziś mamy zaszczyt zaprowadzić państwa do Pałacu w Gorzanowie, który znajduje się na ziemi kłodzkiej, a jego historia jest wręcz niezwykła.

Widok z Pałacu w Gorzanowie

Dojazd

Jeśli chodzi o transport publiczny, to do Gorzanowa jesteśmy w stanie się dostać, wyjeżdżając pociągiem z Katowic czy Wrocławia do Kłodzka. Tam przesiadamy się w autobus, który jedzie prosto do miejsca docelowego.

Mieszkańcy miast przygranicznych mogą również przejechać pociągiem po stronie czeskiej, jadąc do Lichkova. Stamtąd prosta droga autobusem do Gorzanowa.
Z przystanku „Gorzanów” pozostaje Wam 10 minut pieszo do Pałacu. Najprostsza droga to ulica Młyńska. Trzeba przejść na drugą stronę Nysy Kłodzkiej i dojść na sam koniec ulicy. Na rozwidleniu dróg idziemy ulicą Podzamcze aż pod Pałac.

Osobiście jednak transportu publicznego nie polecam, bo droga będzie trwała zdecydowanie dłużej, niż mogłaby trwać. Samochodem dostaniecie się, przejeżdżając drogą krajową numer 33 lub drogą wojewódzką numer 388.

Historia właścicieli

Pałac Gorzanów jest na pewno wspaniałym miejscem dla miłośników historii. Jego korzenie sięgają mniej więcej 1340 roku.

Od XVII wieku nie był on już tak często przebudowywany. Do 1624 należał do czeskiej szlachty raczyńskiej, dopóki Habsburgowie nie doprowadzili do ich śmierci.

Kolejnie pałac należał do wrocławskiego biskupa, a później przez 30 lat do Annabergów. W 1659 roku został on sprzedany rodowi Herbersteinów i posiadali go oni przez ponad 300 lat.

Po II wojnie światowej był on tymczasowym miejscem zamieszkania dla przesiedleńców z okolic Stanisławowa. W latach 90. XX wieku gmina sprzedała pałac obywatelce Austrii.

Fundacja Pałac Gorzanów została jego właścicielem w listopadzie 2012 roku i od tamtej pory stara się go odrestaurować do pierwotnego wyglądu.

Obiekt

Pałac w Gorzanowie nigdy nie został zburzony, armia radziecka się do niego nie dostała. Jest on w większośći oryginalny. Jego architektura była pierwotnie renesansowa, jednak w latach 1653-1657 zbarokizowano budowlę na zlecenie Johanna Friedricha von Herberstein.

Znajdują się w nim przepiękne malowidła z XVII wieku. Część z nich nawiązuje do Owidjusza – słynnego, rzymskiego poety – oraz Niccola Machiavelli – pisarza
oraz prawnika. Jest to jedyny obiekt w Polsce, który posiada wszystkie emblematy Machiavelliego.

Co więcej, w XIX wieku w rezydencji zaczął funkcjonować teatr, który dawał 3 przedstawienia w tygodniu. Wystawiano w nim między innymi Szekspira czy Goethego, ale również misteria pasyjne. To właśnie w Pałacu Gorzanów zadebiutował Carl von Holtei.

Nie tylko wnętrze rezydencji posiada swe piękno, lecz niegdyś i ogrody były malownicze. To one nadawały pałacu urodę. Do dziś znajduje się tam między innymi nimfeum, w którym niegdyś była fontanna. Natomiast na ścianach istniał Herkules oraz Pluton, którym towarzyszyły nereidy i trytony. Jeśli nimfeum zostanie odrestaurowane, ma szansę znaleźć się na liście UNESCO.

Obecnie

Dziś w Pałacu Gorzanów można zatrzymać się nawet na noc. Warto wtedy zobaczyć każdy zakątek rezydencji. Można trafić na jazzowego muzyka z Etiopii klauna czy aktora. Wciąż funkcjonuje tu teatr, ale odbywają się także inne wydarzenia kulturowe. Jest także szansa na rozmowę o marzeniach w komnacie szeptuchy. Jednak obojętnie kiedy tu przyjedziecie, to zawsze będziecie mogli obejrzeć wystawę fotografa Tomasza Augustyna.

Rezydencję można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem. Właściciele wręcz pragną, by obiekt był dostępny dla turystów cały rok, praktycznie o każdej porze. Pałac Gorzanów nie serwuje jednak posiłków, jednak w okolicy można naprawdę smacznie zjeść. Bycze Jadło znajdujące się już praktycznie pod samym Kłodzkiem oferuje naprawdę pyszne jedzenie. Ser smażony czy placek po węgiersku to na pewno to, co warto tam skosztować. Jeśli jednak zostają państwo w okolicy na dłużej, to warto również zajrzeć do Polskich Smaków w Polanicy-Zdroju. Wielka miska sałatki farmerskiej (którą zdecydowanie polecam), przepyszny burger czy pierogi ruskie – naprawdę wszystko warte swojej ceny.

Atrakcje w pobliżu

Kaplica Czaszek – barokowa kaplica, znajdująca się w Kudowie-Zdroju, w dolinie rzeki Czermnicy. Została zbudowana przez księdza Wacława Tomaszka oraz grabarza Langera w latach 1776-1784. Jej historia jest tak ciekawa, że wolę zostawić ją zdecydowanie dla państwa, by nie psuć atrakcji. Jedyne co mogę powiedzieć, to że wszystkie kości tam są prawdziwe!

Błędne Skały – skalny, malowniczy labirynt, leżący w Górach Stołowych przy granicy z Czechami. Zdecydowanie jest to jedna z najlepszych atrakcji ziemi kłodzkiej. Podczas przeciskania się między piaskowcami, można mieć niezły ubaw! Zdecydowanie polecam!

Kopalnia złota w Złotym Stoku – na Dolnym Śląsku jest to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych. To właśnie w niej znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad. Na miejscu czeka Was o wiele więcej przyjemności, jak na przykład Średniowieczny Park Techniki, Wystawa Minerałów czy nawet przejazd podziemnym, pomarańczowym tramwajem. Na koniec zwiedzania polecam ciepły posiłek
w karczmie „Stara Kuźnia”.

Twierdza Kłodzka – jest to obiekt z interesującą historią i posiada także podziemny labirynt. Można przejść tam szkolenie artyleryjskie oraz zobaczyć z bastionów przepiękną panoramę gór oraz Kłodzka. Zdecydowanie miejsce dla fanatyków historii!

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju – wspaniałe miejsce, by odpocząć. Piękne, kolorowe kwiaty, fontanny, a w lecie można się natknąć na koncerty Szopenowskie oraz wieczorne pokazy świateł. W pobliżu wiele restauracji oraz kawiarni. Naprawdę bajeczny park!

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – jest to najdłuższa oraz najpiękniejsza jaskinia
w Sudetach i w całej Polsce! Jedną z atrakcji jest przeciskanie się przez ciasne zaciski oraz czołganie! Posiada dobrze zachowaną szatę naciekową oraz wiele kości zwierząt z epoki lodowcowej. Proszę się jednak nie bać — niedźwiedź już tam nie pomieszkuje!

Te atrakcje to tylko garść wspaniałych miejsc dolnego śląska. Przyznaję szczerze, że ziemia kłodzka jest warta zwiedzenia i najlepiej przesiedzieć tam tydzień, by zobaczyć, choć część jej urody.

Nasza ocena: 6/6 Zacnych

Pałac Gorzanów

Podzamcze

57-521 Gorzanów

Tel. +48 601 810 684

http://palacgorzanow.pl/

Tekst i zdjęcia: Jagoda Niedoba