Huta Szkła Julia

Huta Szkła Julia w Piechowicach łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością i robi to w bardzo autentyczny sposób. Z pieców hutniczych leje się żar, pracownicy z gorącej masy szklanej formują kryształowe arcydzieła. A wszystko to na oczach turystów. Niemal na wyciągnięcie ręki.

Szklany spektakl

W naszych licznych podróżach podkreślamy fakt, że to ludzie tworzą miejsca i stanowią o ich sile. Mury, architektoniczny zamysł są ważne, ale nie oddają tego, co człowiek – bagażu doświadczeń, umiejętności i pasji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

W Hucie Julia doświadczyliśmy czegoś, co można przyrównać do spektaklu teatralnego w połączeniu z jam session. Perfekcyjność wykonania i niepowtarzalność. Tutaj nic dwa razy się nie zdarza – każdy ruch pracownika huty jest wyjątkowy. Zmysły pracują na najwyższych obrotach. Pogłębiona percepcja to efekt panującej tam temperatury, jaskrawych kolorów i dynamiki produkcji. Weźmy chociażby takie wydmuchiwanie szkła przy pomocy piszczeli hutniczej (długa i ciężka słomka). Proces, który trwa maksymalnie 60 sekund wprawia w osłupienie. Obserwujemy doskonałą współpracę kilku hutników, ich opanowanie i perfekcjonizm. I to pytanie z tyłu głowy – czy oni mają nerwy i płuca ze stali?

Zwiedzając Hutę „Julia” zobaczycie nie tylko wydmuchiwanie szkła, ale również prasowanie i wolnoformowanie. Hutnik posługuje się wyłącznie prostymi narzędziami i przyrządami, takimi jak szczypce, nożyce czy drewnianymi: burgulcem, dołkiem czy deseczką do podrzynania. Dodając do tego jego wyobraźnię i niezbędny w tym przypadku talent artystyczny, nadaje bezkształtnej masie szklanej, nabranej z pieca na piszczel hutniczą, przeróżne kształty przedstawiające np. zwierzęta czy kwiaty.

Przykładowo, doświadczonemu hutnikowi, trudniącemu się wolnoformowaniem wystarczy niemalże 20 ruchów nadgarstkiem, aby z kulki szkła stworzyć maleńkiego słonia z uniesioną trąbą.

Ludzie są bijącym sercem naszej huty. Jeden kieliszek, wazon czy karafka przechodzi przez 25 par rąk. Projektanci, hutnicy i zdobnicy wkładają wiele wysiłku, aby nasze szkło było wyjątkowe, a to wymaga nie tylko cierpliwości, ale także znakomitej precyzji.

Huta Szkła Kryształowego “Julia”

Na sam koniec wycieczki po Hucie Szkła Julia zobaczycie kunszt zdobników. Precyzja, finezja i niebywały zmysł artystyczny. Każdy ruch jest przemyślany i nie ma możliwości poprawek.

Produkcja w Hucie Szkła Julia w Piechowicach

Krystalium, czyli doświadczenia i dobra zabawa

Krystalium to nowopowstałe centrum edukacyjne, które jest całkowicie poświęcone szkłu kryształowemu: jego historii, tradycji i znaczeniu w karkonoskiej kulturze. Krystalium dzieli się na dwie strefy. W parterowej części króluje wiedza, która została przedstawiona w bardzo obrazowy, ale i estetyczny sposób, aby łatwo było przyswoić informacje. Na ścianach widnieją różne instalacje: animowane, świetlne, statyczne. Instalacje znajdujące się na parterze pokazują historię nie tylko naszej huty, ale również szkła w ogóle, szczególnie w tutejszym regionie.

Łącznikiem między dolną, a górną częścią (którą opiszemy dalej), jest niesamowita… ławica ryb! Kto z Was pamięta kryształowe ryby w kredensach i na komodach u naszych dziadków? Dzieciaki pewnie nie, ale to wspaniała okazja, aby pokazać im estetykę dawnych lat.

źródło: www.hutajulia.com

​​Druga strefa Krystalium mieści się na pierwszym piętrze budynku. W tej części króluje wyobraźnia, której, jak wiemy, dzieciom nie brakuje! To tu przychodzi pora na czyste szaleństwo. Na piętrze znajduje się wiele instalacji, które zapraszają do obcowania ze szkłem. Wszystkie stanowiska są interaktywne, a obok nich znajdują się instrukcje oraz wskazówki, jak najlepiej z nich korzystać. Strefa eksperymentalna Krystalium to dobra zabawa i świetnie spędzony czas. Doskonale czują się tu dzieci i młodzież, ale również dorośli. Wszyscy są tu zachęcani do otwarcia wyobraźni!

Pokój z PRL

W Krystalium znajduje się pokój rodem wzięty z poprzedniej epoki. Stare krzesła, retro telewizor, drewniany kredens ze szklanymi drzwiami… Z całej inscenizacji można oczywiście korzystać. Zachęcamy również do fotografowania dzieciaków w tej scenerii. Na pewno będzie to znakomita pamiątka.

źródło: www.hutajulia.com

Warsztaty dla małych i dużych

Malowanie na szkle

Uczestnicy wybierają ulubione wzory i malują je na szklanych elementach – gotowe dzieła zabierają ze sobą na pamiątkę ! Pod czujnym okiem animatora grupa próbuje swoich sił w artystycznym malowaniu na szkle. Na przygotowanych stanowiskach każda osoba znajdzie pędzle i specjalne kolorowe farby. Powstałe prace będą piękną pamiątką z odwiedzin w Hucie Julia.

Czas trwania warsztatu – 45 min / ilość miejsc ograniczona.

Grawerowanie na szkle

Niezapomniana atrakcja wymagająca koncentracji, bystrego oka i dokładności! Warsztaty dedykowane starszym dzieciom bądź osobom dorosłym. Przy użyciu bezpiecznych narzędzi i pod profesjonalnym nadzorem animatora uczestnicy samodzielnie grawerują wybrany przez siebie wzór. Od najprostszych szlaczków po skomplikowane grafiki można spróbować swoich sił w ciężkiej pracy zdobnika szkła. Gotowe dzieła każdy uczestnik warsztatów zabiera ze sobą aby pokazać najbliższym.

Czas trwania warsztatu – 45 min / ilość miejsc ograniczona.

Szlif-kolor-dekor na tkaninie

Uczestnicy wybierają z szerokiego asortymentu szlifów oraz kolorów. Bawią się wzorami i dekorują materiał. Mogą zostać projektantem własnej eko torby! Mają do dyspozycji różnej wielkości stempelki, szablony, farby, kredki oraz flamastry do zdobienia tkanin. Zdobników ogranicza tylko ich wyobraźnia! Tradycyjne wzornictwo własnoręcznie utrwalone na tkaninie będzie wyjątkową ozdobą użytkowej eko torby.

Czas trwania warsztatu – 45 min / ilość miejsc ograniczona.

Zakupy na miejscu

W sklepach fabrycznych Huty Julia trwa właśnie Jesienna Promocja -30% na wybrane produkty. Rabat nie dotyczy zakupów online oraz nie łączy się z innymi promocjami. Daj się oczarować i przyjedź do Piechowic po kryształowe inspiracje.

Sklep kolorowy

Eksplozja kolorów, szaleństwo szlifów, różnorodność form – to na Was czeka w sklepie kolorowym. Popularne i niszowe kolekcje w wielu barwach oraz artystyczne wyroby dekoracyjne zachwycają na szklanych witrynach. Znajdziecie tu zarówno głębokie kolory, jak i delikatne pastele naniesione na szklanki, kieliszki, karafki, talerze czy misy. Powiedzenie „do wyboru, do koloru” nabiera tu nowego znaczenia!

Sklep biały

Ananas, Młynek, Linea… A może współczesny Aeris, Polski Stół lub Blanca? Nie musicie wybierać teraz, bo Sklep Biały pokaże Wam te i inne szlify w całej okazałości! Znajdziecie tu tradycyjne wzory z poprzednich dwóch stuleci oraz najnowsze projekty na klasycznym, bezbarwnym szkle. Wyjątkowe ekspozycje to uczta dla oka, nie tylko dla koneserów polskiego wzornictwa. W obydwu naszych sklepach stacjonarnych oferujemy profesjonalne doradztwo i dobór kryształów.

Historia

Historia huty łączy się nierozerwalnie z hutą Josephine ze Szklarskiej Poręby oraz hutą Fritza Heckerta z Piechowic. Huta Josephine powstała w 1842 roku na polecenie śląskiego rodu Schaffgotschów. Ciesząca się światową sławą huta Josephine (…) zbudowana przez wybitnego fachowca Franza Pohla, została nazwana Josephine na cześć żony hrabiego.

Nowocześnie wyposażona huta zatrudniała wielu wysoko wykwalifikowanych fachowców przy trzech piecach wytopowo-wyrobowych i w przylegających zakładach zdobniczych. Huta Josephine produkowała przede wszystkim serwisy na stoły królewskie całej Europy. Wyroby jej charakteryzowały się elegancją, szlachetnymi proporcjami i znakomitym, perfekcyjnym wykonaniem.

Huta Szkła Kryształowego Julia

ul. Kryształowa 73 (dawna Żymierskiego),

58-573 Piechowice, Polska

www.hutajulia.com

Tel. 757 612 413

turystyka@hutajulia.com

Rekomendowany nocleg – Willa Bawarka

Willa Bawarka położona jest w zacisznej górskiej miejscowości, z której roztacza się piękny widok na jeden z najbardziej znanych punktów Karkonoszy – Śnieżne Kotły. Michałowice mają swoją bogatą historię, jak i nasz budynek, który od lat służył gościom i kuracjuszom, pragnącym zaczerpnąć świeżego górskiego powietrza i doświadczyć spokoju i piękna otaczającej nas przyrody.

Historia Willi Bawarka

Budynek został wybudowany na początku XX w. na fundamentach innego domu, którego początki sięgały XVIII w. Przez długi czas Willa służyła jako miejsce wypoczynkowe i lecznicze, w trakcie swej niemieckiej historii zwana „Daheim”, później w latach powojennych nazwana Domem Wypoczynkowym „Jaś”. Budynek został odrestaurowany i od 2008 roku funkcjonuje pod nazwą „Willa Bawarka

Szlaki i punkty widokowe

Michałowice to pięknie położona górska osada. Prowadzą przez nią liczne szlaki piesze i rowerowe. W miejscowości znajduje się kilka punktów widokowych, część z nich została dodatkowo wyposażona, np. w leżaki. Jednym z takich miejsc jest punkt widokowy znajdujący się tuż przy Willi Bawarka.

Willa Bawarka

plac Wczasowy 6, 58-573 Piechowice

Tel. 75 761 11 46

bawarka@onet.pl

www.bawarka-karkonosze.pl