Nocleg tylko dla odważnych

Borgvattnet Spökprästgård to mały hostel w północno-wschodniej części Jämtland w Szwecji. Kiedyś znajdowała się tam plebania. Historia tego miejsca owiana jest tajemnicą i licznymi zjawiskami paranormalnymi. Nocleg tylko dla odważnych!

Zaczęło straszyć w 1927 roku

Plebania Borgvattnet, czyli Borgvattnet Spökprästgård, została zbudowana w 1876 roku. Pierwsze historie o duchach pojawiły się w 1927 roku, a pisał o tym pastor Nils Hedlund. Jego matka Marta, zmarła w tym domu w 1907 roku podczas porodu. Jego ojciec Per, nie mógł pogodzić się z faktem, że jego żona zmarła i pochował ją na podwórku. Kiedy po kilku dniach miejscowi dowiedzieli się o zdarzeniu, zażądali od niego, aby pochował Martę na cmentarzu. Per zgodził się, ale następnego dnia cała rodzina Hedlundów zniknęła wraz z ciałem Marty. Nils Hedlund wrócił do życia na plebanii po śmierci ojca. I wtedy zaczęły się nawiedzenia…

Kroki i muzyka

W 1930 roku następca Hedlunda również przeżył coś dziwnego. Pastor Rudolf Tängdén zobaczył w domu kobietę ubraną na szaro.

Otto Lindgren i jego żona przeprowadzili się na plebanię w 1936 roku. Często doświadczali paranormalnych zjawisk. Słyszeli kroki w domu, a drzwi otwierały się i zamykały, jakby ktoś przechodził z jednego pokoju do drugiego. Kiedy chcieli powitać gościa, nie zobaczyli nikogo. Pani Lindgren miała dziwne spotkanie w kuchni. Któregoś dnia była sama w domu, gdy za zamkniętymi drzwiami usłyszała muzykę dochodzącą stamtąd. Otworzyła drzwi kuchenne i muzyka nagle ucichła. To samo powtórzyło się później, gdy Otto wrócił do domu. Znów usłyszeli muzykę w kuchni, ale kiedy ją sprawdzili, dźwięk nagle ucichł.

Trzy kobiety o trzeciej w nocy

Inga Flodin, sekretarz diecezji, przebywała na plebanii Borgvattnet w 1941 r., gdy była w podróży służbowej. Spała w pokoju gościnnym i obudziła się o 3 w nocy, czując się, jakby była obserwowana. Musiała myśleć, że śni, kiedy zobaczyła trzy panie przyglądające się jej z kanapy naprzeciwko jej łóżka.

Bujany fotel

Wikariusz Erik Lindgren wprowadził się na plebanię w 1945 roku i od razu zaczął doświadczać dziwnych rzeczy. Pierwszej nocy miał wrażenie, że w pokoju nad jego głową przeciągano ciężkie meble z jednej strony na drugą. Zaskoczyło to Erika, ponieważ jego meble jeszcze nawet nie dotarły na plebanię. Kiedy zbadał sprawę, zobaczył, że wszystkie pokoje na pierwszym piętrze były puste. Erik zaczął prowadzić dziennik ze wszystkimi dziwnymi wydarzeniami. Później przyniósł fotel bujany i umieścił go na plebanii Borgvattnet. Pewnej nocy, kiedy czytał w nim książkę, został wypchnięty z krzesła tak gwałtownie, że upadł na ziemię. Kiedy spróbował ponownie, miał wrażenie, że został przed tym zablokowany i ponownie upadł. Fotel bujany również zaczął się poruszać sam. Erik nigdy więcej w nim nie siedział.

Borgvattnet Prästgård & Vandrarhem 

Borgvattnet 760 , Stugun, Sweden, 844 95

info@borgvattnet.eu