Eko-Oaza na końcu świata

Dojazd

Piaski znajdują się na końcu polskiej strefy Mierzei Wiślanej, w odległości ok. 4 km od granicy Polski z Rosją (obwód kaliningradzki). Najlepiej tam dojechać samochodem, drogą wojewódzką nr 501, która prowadzi przez kilka urokliwych miejscowości (np. Mikoszewo, Stegna czy Kąty Rybackie). Po drodze, mijamy Krynicę Morską. Ładne miasteczko, ale liczba straganów z chińskimi pamiątkami przyprawia o palpitacje serca. Kto nie lubi tłumów i wylewającej się tandety, niech nawet się nie zatrzymuje.

Tak witają Piaski.

Dla osób jadących pociągiem, to ostatnimi stacjami są Gdańsk lub Elbląg. Stamtąd jadą PKSy, zdecydowanie więcej z tego pierwszego miasta. Połączenia są naprawdę ciekawe. Rowerzyści mają szlak wyznaczony drogą krajową lub w późniejszym odcinku pasem pomiędzy morzem, a lasem. Urokliwe miejsce.

Istnieje jeszcze przeprawa przez Zalew Wiślany – z Fromborka do Piasków. W drugą stronę też można popłynąć.

Obiekt

Eko-Oaza położona jest na końcu Piasków, jakieś 20 minut pieszo od przystanku autobusowego i przystani rybackiej. Ścieżka bardzo urokliwa, utwardzona, pośród sporadycznej zabudowy i gęstego drzewostanu. Dwukrotnie mijaliśmy znaki informujące, jak dotrzeć do ośrodka. Pomocne i co najważniejsze ładne – nie zasłaniają krajobrazu, jak to ma miejsce w wielu innych miejscowościach turystycznych.

Pomocne oznaczenia

Piękne widoki

Na miejsce dotarliśmy przed czasem, ale nie było żadnego problemu z zameldowaniem. Niezwykle sympatyczni gospodarze, którzy przyjęli nas z uśmiechem i życzyli udanego pobytu.
Teren jest ogrodzony i dobrze oznaczony. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane, co sprawia, że każdy mieszkaniec czuje się komfortowo, a bezpośredni widok na Zalew Wiślany dodaje tylko klimatu temu miejscu. W linii prostej widać wzgórze zamkowe Fromborka.

Warto również podkreślić, że na terenie ośrodka nie ma tzw. betonozy. Za to jest ogrom zieleni – trawników, żywopłotów i wysokich drzew. W upalne dni jest tam bardzo przyjemnie. Z jednej strony zacienione miejsca, z drugiej zaś delikatny powiem wiatru – raz z nad morza, raz znad mierzei.

Aktywny pobyt

Na terenie ośrodka znajduje się hala sportowa do piłki nożnej, siatkowej oraz tenisa ziemnego. Skorzystać również można z nowiutkiej siłowni pod chmurką (spora liczba urządzeń), stołu ping-ponga, ścianki wspinaczkowej oraz sześćdziesięciu rowerów.

Kompleks budynków

Eko-Oaza to kompleks budynków. Największy to część byłej szkoły, w której znajduje się m.in. stołówka, w której można wykupić smaczne posiłki w przystępnej cenie. Nowe skrzydło z niezależnym wejściem to eleganckie apartamenty. Poniżej znajdują się drewniane domki. I właśnie w jednym z nim zostaliśmy ugoszczeni.

Klimatyzowany domek

Domek z przeszklonym frontem, co sprawia, że w salonie jest jasno, a cykl dnia wyznaczają promienie słońca. Pomieszczenie jest przestronne, na środku duży stół z krzesłami, obok rogówka i telewizor ze sporą liczbą kanałów telewizyjnych. Część kuchenna wyposażona we wszystko czego potrzebuje pani lub pan domu. Lodówka, płyta indukcyjna, a nawet kapsułkowy ekspres do kawy. Niczego nie brakuje. Łazienka duża i przestronna. Oprócz tego dwa pokoje – jeden z łóżkiem małżeńskim i drugi z łóżkiem piętrowym i pojedynczym. Materace idealne, nie wyleżane, a pościel czyściutka. Dodatkowym atutem jest klimatyzacja.

Blisko do wody

Mierzeję Wiślaną widać z pagórkowatego terenu ośrodka i jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Zaledwie 100 metrów, aby podziwiać piękno przyrody z urokliwego pomostu. W przeciwnym kierunku dojdziemy do Bałtyku, który zachwyca szerokimi i pustymi plażami. Tutaj wszystko jest inne, takie dziewicze i nienaruszone przez ekspansywną turystykę człowieka. Nie ma śmieci, nie ma zakopanych petów i puszek po piwie. Kosze na śmieci są systematycznie opróżniane.

Ścieżki rowerowe

Przez Piaski przebiega i kończy swój bieg trasa rowerowa R10. Trasa ma szerokość 3 m i nawierzchnię bitumiczną. Rowerzyści mogą przejechać całą Mierzeję Wiślaną – od Mikoszewa do Piasków tuż przy granicy z Rosją. Łącznie to 55 km. Ponieważ trasa prowadzi także przez wydmy i jedzie się wzdłuż linii brzegowej, szlak ten jest wyjątkowo malowniczy. Część trasy jest bardzo dobrze oznakowana. Jednak w innych miejscach zdarzają się odcinki, gdzie trzeba zachować więcej czujności.
Warto przypomnieć, że Eko-Oaza dysponuje sześćdziesięcioma rowerami, które wypożycza swoim gościom za niewielkie pieniądze. Warto skorzystać z tej oferty, bo wrażenia są niezapomniane.

Nasza ocena: 6/6 zacnych

Eko-Oaza

ul. Piaskowa 23
82-120 Krynica Morska – Piaski
tel. 55 247 66 67
tel. kom. +48 /608/ 510 855 pn-pt 9-17
www.eko-oaza.mierzeja.pl