Dworek Biała Dama

Dojazd:

Nieborów w promieniu 10 km opleciony jest siatką dróg krajowych i wojewódzkich. Jednakże tylko trasa nr 70 wiedzie najbliżej tej pięknej i niezwykle zadbanej miejscowości. Oczywiście możecie też skorzystać z trasy 92, dojeżdżając do Łowicza i stamtąd na wspomnianą 70-tkę lub skrótem przez Kompine i Julianów. Biorąc pod uwagę krótszy manewr zalecamy jazdę w dzień, gdyż droga przez większość jej część jest nieoświetlona, bez znaków poziomych (linie) oraz ostrzeżeń o robotach drogowych. Na kilku odcinkach ściągnięto asfalt, a w jednym miejscu zapomniano o informacji, że za chwilę wjedziemy na próg zwalniający. Osobiście byliśmy świadkami, jak fan motoryzacji spod znaku BMW zgubił tam miskę olejową i zgrzytał rozpaczliwie zębami przez szyberdach.

Jadąc skrótem warto zwrócić uwagę na drewniany most nad Bzurą w miejscowości Kompina. Zmieści się tam tylko jeden pojazd i na pewno nie o tonażu napakowanego MANa. Obecnie trwają tam prace remontowe, a ich zakończenie zaplanowano na trzeci kwartał 2022 roku.

Oczywiście nie można zapomnieć o bliskim sąsiedztwie autostrady A2. Odległość dzieląca Dworek Biała Dama z węzłem i jednocześnie zjazdem to niecałe 7km. To stwarza bardzo dogodne warunki dla turystów jadących z Południa i Północy.

Dla fanów transportu szynowego mamy dobrą wiadomość, bo w pobliskich Bednarach jest czynna stacja kolejowa. Odległość dzieląca to miejsce od Dworku Biała Dama, to zaledwie 4 kilometry. Nadmienimy, że w Bednarach jest kraftowy browar, który robi znakomite piwa. Nas szczególnie urzekła IPA. Jeżeli nie wejdziecie do browaru, to na pewno znajdzie ich trunki w każdym lokalnym sklepie. Mało wam jeszcze? 5 kilometrów od hotelu jest druga stacja – Bobrowniki. Tutaj jednak musicie być przygotowani na utrudnienia i komunikację zastępczą.

Mamy też dobrą wiadomość dla miłośników jednośladów, bo Nieborów mocno poszedł w politykę zrównoważonego transportu i oferuje szereg ścieżek rowerowych. W ciągu dwóch lat wybudowano kilka ciekawych tras. W 2019 roku ciąg pieszo-rowerowy o długości 1,1 km wraz z oświetleniem parkowym na odcinku od ogrodzenia Parku w Nieborowie – Nieborów (Zygmuntów). W 2021r. – ciąg pieszo-rowerowy o dł. 863 m na odcinku Nieborów (Zygmuntów)  do drogi krajowej nr 70a. Obecnie jest wydzielany ciąg rowerowy na istniejącej drodze gminnej  na odcinku od Parku do autostrady A2 w Nieborowie o dł. ok. 2,5 km.

Obiekt:

Dworek Biała Dama znajduje się w samym centrum Nieborowa, naprzeciwko barakowego pałacu Radziwiłłów, starannie utrzymanego ogrodu w stylu francuskim i parku angielskiego nad romantycznym stawem przyciągającym miłośników sztuki, poezji i zagadkowych historii.

Inspiracją dla nazwy Dworku była legenda o duchu Anny Orzelskiej, która przy blasku księżyca jako „Biała Dama” przemierza pałacowe korytarze. Uważana za najpiękniejszą Polkę tamtych czasów, została uwieczniona wraz ze swoim psem na portrecie autorstwa Antoine’a Pesne’a. Nocą portret wiszący w Czerwonym Salonie pałacu ożywa, a Anna rozpoczyna wędrówki po pałacu. Jak głosi legenda, duch Anusi Orzelskiej jest zjawą przyjazną i opiekuńczą, dlatego też wybrano ją na patronkę, wierząc że przyniesie pomyślność gościom odwiedzającym Dworek.

Już samo wejście do Dworku zachęca do bliższego poznania tego obiektu. Mijamy monumentalne kolumny, a po otwarciu drzwi mamy recepcję w starym stylu, zabytkowe meble i oczywiście obraz z Anną Orzelską.

Pani recepcjonista bardzo uprzejma, nie przeszkadzało jej, że przyjechaliśmy już po zmroku i chcemy wypić lano piwo, chociaż kuchnia była zamknięta od co najmniej 15 minut. Zresztą cały personel był niezwykle uśmiechnięty i pomocny. Czuliśmy się od progu, jak w domu. Zaopiekowano się nami i dano poczucie bezpieczeństwa. To niezwykle ważne, biorąc pod uwagę, że Nieborów odwiedzają ludzie niemal z całego świata. W czasie naszego pobytu, na śniadaniu, usłyszeliśmy co najmniej cztery języki.

Pokój bardzo duży, zadbany, wszędzie czysto i pachnąco. W łazience niezbędne kosmetyki oraz śnieżnobiałe ręczniki. Nie można się przyczepić. Łóżka wygodne, osoby z problemami kręgosłupa spokojnie mogą tam nocować. Materace się nie zapadają, jest równo i stabilnie. Na dokładkę ładny i bardzo wygodny fotel, w którym można oglądać finałowy mecz Superpucharu Europy. Jedynym minusem była zbyt mała liczba gniazdek przy łóżku, ale przynajmniej nasz zacny kwartet poszedł szybko spać. W sumie nie, jeden gagatek poszedł w przerwie meczu po kolejne piwo. I oczywiście nie było problemu z jego zakupem i nalaniem z nowej beczki. To Ci personel, który pracuje po pracy i jeszcze się szczerze uśmiecha.

W cenie zakwaterowania jest bardzo obfite i różnorodne śniadanie podawane w godzinach 8:00-10:00. Szwedzki stół to coś co nam najbardziej odpowiada. I to zagwarantował Dworek Biała Dama. Warto nadmienić, że na bieżąco było uzupełniane cieple posiłki oraz  zimna płyta. Gwarancją smaku jest również bardzo przestronna sala z wieloma zabytkowymi meblami, dużymi lustrami i przepięknym sufitem.

Jeżeli ktoś lubi jeść na świeżym powietrzu to hotel gwarantuje wewnętrzne patio. To duży plus.

Skusiliśmy się również na obiad i tego nie żałujemy. Dworek Stara Dama specjalizuje się w wyjątkowych potrawach tradycyjnej kuchni staropolskiej, m.in. zupy (chłodnik to mistrzostwo świata!), dania rybne – wędzone, pieczone, faszerowane, a także potrawy wegetariańskie. Oczywiście w menu znajdziecie tradycyjne mięsa, więc miłośnik schabowego czy piersi z kurczaka, nie będzie kręcił nosem. Dodatkowo, warto spróbować dziczyzny, której jest tam pod dostatkiem (dzik, sarna, bażant, zając).  

Atrakcje:

Naprzeciwko Dworku Białej Damy znajduje się barokowy pałac w Nieborowie zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego. Pałac od 1774 do 1945 należał do rodziny Radziwiłłów. Po drugiej wojnie światowej stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Pałac i ogród regularny (francuski) w Nieborowie oraz angielski (sentymentalno-romantyczny) w Arkadii po renowacji i uporządkowaniu zostały udostępnione zwiedzającym jako stylowe pałacowo-ogrodowe założenie rezydencjonalne. Muzeum w Nieborowie i Arkadii zostało wyróżnione w 1987 roku za konserwację i pielęgnację nieborowsko-arkadyjskiego założenia pałacowo-ogrodowego Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki, a w czerwcu 1994 roku Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków (Europa-Preis für Denkmalphlege) fundacji FVS w Hamburgu.

W skład zespołu pałacowego wchodzi również zabytkowy park. Główną osią założenia jest aleja lipowa od pałacu do półokrągłego występu w fosie zwanego “aha” z pasem trawnika pośrodku. Zachodnią granicę ogrodu stanowi kanał w kształcie litery “L” o długości ramion 330 m i 120 m z trzema basenami. Po stronie wschodniej kanału rozciąga się szpaler lipowo-grabowy. W północno-zachodniej części parku znajduje się duży staw z wysepką, oddzielony od kanału groblą wysadzaną topolami i lipami. Za kanałem park krajobrazowy z początku XVIII w. oraz liczne budynki gospodarcze.

Około 3 km na północ od Dworku przepływa rzeka Bzura, której głównym atutem jest możliwość zorganizowania niezapomnianych spływów kajakowych.

Nieopodal leży Bolimowski Park Krajobrazowy, który zachwyca swoim pięknem wszystkich odwiedzających. Znajduje się w nim m.in. kilka tras rowerowych, istnieje możliwość organizacji rodzinnych wycieczek rowerowych. Dla mniejszych grup hotel oferuje możliwość wypożyczenia rowerów. Inne dostępne możliwości to wycieczki piesze czy uprawianie sportów biegowych. W okresie zimowym istnieje opcja zorganizowania kuligów.

Oprócz odwiedzenia pałacu i Dworku w Nieborowie, warto wybrać się na wycieczkę po najbliższej okolicy. Park romantyczny w Arkadii, Muzeum Ludowe w Sromowie czy Muzeum Regionalne w gmachu pomisjonarskim z XVIII wieku ze sławnymi wycinankami i porcelaną w Łowiczu, to tylko niektóre z atrakcji turystycznych regionu. Pozostałe odkryjesz sam!

Co warto zwiedzić w okolicach Skierniewic? Np. jeden z najstarszych dworców kolejowych w Polsce z pomnikiem Wokulskiego, starą parowozownię, zabytkowe kamieniczki na rynku itp.

Niedaleki Sochaczew (około 14 km) to między innymi miejsce urodzin Fryderyka Chopina (Żelazowa Wola), Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich, Muzeum Kolei Wąskotorowej.

Ciekawostka:

W pałacu i otaczającym go ogrodzie kręcono m.in. filmy i seriale: Akademia Pana Kleksa, Pan Samochodzik i niesamowity dwór, Kariera Nikodema Dyzmy, Plebania, Popioły, Ojciec Mateusz, Borys Godunow, Chłopi, Dama Pikowa, Dzieje grzechu, Frankenstein, Hans Christian Andersen, Lalka, Lotna, Łuk Erosa, Nowe przygody Arsena Lupin, Pensja Pani Latter, Szuler, Wielka miłość Balzaka i Złoto dezerterów.

Pałac był odwiedzany również w XIX i XX wieku przez artystów Konstanty Ildefons Gałczyński, jeden z gości obiektu, napisał na temat miejscowej rzeźby z czasów rzymskich poemat Niobe.

Niestety na terenie pałacu i parku nie ma ani jednej wzmianki o znaczeniu tego miejsca dla polskiej kinematografii. Szkoda, tym bardziej, że jednym z haseł Gminy Nieborów jest znany wszystkim tekst: „Witajcie w naszej bajce”.

Bon turystyczny: Tak

Nasza ocena: 6/6 zacnych

Dworek Biała Dama

Legionów Polskich 2

99-416 Nieborów

Tel. +48 510 060 922

dworek.biala.dama@gmail.com