Czesi zapraszają na piwo

Od środy, 9 lutego w Czechach nie będzie obowiązku okazywania certyfikatów covidowych przy korzystaniu z usług, wstępie do restauracji czy uczestnictwie w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Taką decyzję podjął w środę wieczorem czeski rząd.

W kraju pozostanie obowiązek noszenia masek ochronnych klasy FFP2 w pomieszczeniach zamkniętych. Utrzymane zostaną również limity liczby uczestników imprez masowych. Nawet po złagodzeniu restrykcji, rząd nie spodziewa się zwiększenia presji na szpitale. Wcześniej, na posiedzeniu w trakcie dnia, rząd zapowiedział, że obowiązek przeprowadzania testów w zakładach pracy oraz w szkołach zakończy się 18 lutego.

Premier Peter Fiala i minister zdrowia Vlastimil Valek przekonywali, że decyzja o zakończeniu obowiązku okazywania certyfikatów szczepień nie została podjęta pod wpływem wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego, który zapadł w środę przed południem i który zakwestionował obowiązek okazywania certyfikatów przy wejściu do restauracji lub do hoteli. Fiala powiedział, że gabinet podjął decyzję na podstawie rekomendacji ekspertów.

Decyzja sądu przyspieszyła ją tylko o kilka dni. To nie jest nieprzemyślany ruch, ale realizacja strategii naszego rządu w zakresie walki z covidem

Peter Fiala – Premier Czech

Chociaż Polska została wpisana przez Republikę Czeską na listę państw o bardzo wysokim zagrożeniu epidemicznym to od 27 grudnia ubiegłego roku dodatkowym obostrzeniom nie podlega wjazd do Czech na czas do 24 godzin (i tranzyt do 12 godzin). Przy czym dotyczy to tylko osób podróżujących transportem indywidualnym (samochodem osobowym, motocyklem, rowerem, itp.) z kraju sąsiadującego.

Z początkiem stycznia pisaliśmy o uruchomieniu linii kolejowej między Ostrawą a Frýdlantem nad Ostravicí. Kursują tam długo oczekiwane pociągi typu push-pull, które zapewniają wysoki komfort pasażerom – od trzydziestu miejsc dla rowerzystów przez klimatyzację po Wi-Fi.

Gwarantujemy, że wyrobicie z czasem na dojazd, zdobycie Łysej Góry i wypiciu kilku piw. W końcu Czesi zapraszają na piwo.

Czesi zapraszają na piwo
Czeskie piwo Radegast.