Baryczanka – tu żyje się wolniej

Baryczanka to takie miejsce na noclegowej mapie Polski, które lubimy najbardziej. Niemal na końcu wąskiej drogi, w otulinie największego parku krajobrazowego w Polsce, z niezwykłą historią murów i pozytywnymi właścicielami.

Baryczanka – tutaj zieleń zachwyca.

Zapomniane gospodarstwo

Bogufałów to malutka wieś leżąca w gminie Przygodzice. Należy do województwa wielkopolskiego, powiatu ostrowskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku liczba ludności we wsi Bogufałów wynosiła 265 osób.

Na końcu wsi, pod numerem 51 znajduje się piękne gospodarstwo domowe. Rzuca się w oczy z daleka – biała elewacja, która kontrastuje z soczystą zielenią trawnika oraz kwitnącym drzewostanem.

A jeszcze nie dawno hulał tutaj wiatr, lokalni mieszkańcy nie zwracali uwagi na sypiący się budynek gospodarczy i zarośniętą chaszczami działkę. Mówili – taka kolej rzeczy. Sytuacja uległa diametralnej zmianie, gdy przez Bugufałów przejeżdżali obecni właściciele. To oni dostrzegli potencjał tego miejsca, zakochali się w stojącym tam małym domku i dużej stodole. Odkryli tajemniczą studnię, zwrócili uwagę na przenikliwą ciszę, przecinaną śpiewem ptaków i szumiących drzew.

Szybka decyzja

To była miłość od pierwszego wejrzenia – mówią dzisiaj. Nie zastanawiając się długo, odnaleźli właściciela, załatwili wszystkie formalności i mogli zakasać rękawy. Bo uznali, że większość prac wykonają sami, minimalizując przy tym koszty. Trzeba pamiętać, że trafili na trudny okres: pandemia, szalejąca inflacja, kryzys na rynkach finansowych oraz wzrost cen materiałów i usług w budowlance. Nie podali się. Znajomi dziwili się, jak ogrzeją piękną stodołę z lat 50-tych. Cienkie mury, duże wrota po obydwu stronach budynku oraz wysoki strop. Po szczegółowych oględzinach okazało się, że więźba dachowa jest zdrowa – wspominają. Nie chcieli rezygnować również z dużych otworów drzwiowych. To był przełom. Remont trwał 2 lata.

Baryczanka – to klasa sama w sobie.

Pierwsi goście

Wiosną 2023 roku pojawili się pierwsi goście. To było ekscytujące doświadczenie – mówią właściciele. – Nie wiedzieliśmy, czego możemy się spodziewać, czy wszystko dopięliśmy, na przysłowiowy, ostatni guzik. Falstartu nie było – goście byli zachwyceni przestronnymi wnętrzami, ciepłem bijącym z tego miejsca. Mówili, że tutaj jest inaczej, czas płynie wolniej, taki slow (widać wyraźny uśmiech właścicieli, gdy wspominają to wydarzenie). Zdaje się, że i ulgę.

Zacnie tu

Nie będziemy ściemniać – wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Wielkopolskę darzymy dużą estymą, cenimy walory przyrodnicze Doliny Baryczy i ogrom ścieżek pieszych i rowerowych.  Nadto w rozmowie telefonicznej z właścicielką szybko znaleźliśmy wspólny język. Wystarczyła minuta rozmowy, aby podjąć decyzję, że kręcimy blisko 300 km w jedną stronę.

Jechaliśmy w strugach deszczu, mijając wiele znaków informacyjnych o Dolinie Baryczy, pobliskich atrakcjach oraz wielości szlaków pieszych i rowerowych. Ale o tym nieco później…

Baryczanka wyróżnia się na tle lokalnej zabudowy. Szarą elewację z drewnianymi motywami widać z daleka – wypatrujcie jej po prawej stronie, na końcu wsi.

Zwraca uwagę szeroka, drewniana brama i utwardzony parking. Jest to o tyle ważne, że przy intensywnych opadach deszczu, nie brodzicie w kałużach i błocie.

W głębi podwórka znajduje się odrestaurowana, 150 metrowa, stodoła. Jest monumentalna, z dużymi, przeszklonymi elementami, od których odbija się soczysta zieleń i promienie słońca (w czasie, gdy piliśmy z właścicielami kawę i jedliśmy przepyszne ciasto, aura zmieniła się o 180 stopni!).

Baryczanka – tutaj szybko słońce przebija się przez ciemne chmury.

W środku budynku piękna cegła, na ścianach zdjęcia fauny i flory Doliny Baryczy (jak my kochamy lokalny patriotyzm!). Zaskakuje przestronny salon, w którym znajdują się duży, drewniany stół z krzesłami, bardzo wygodna kanapa, przytulne fotele oraz kominek na drewno. Całość uzupełniona o poduszki, kapy, roślinność doniczkową oraz kwiaty cięte (sic!). Jest przytulnie, romantycznie, tak domowo. W tym samym pomieszczeniu usytuowano też aneks kuchenny, który został wkomponowany w taki sposób, że nie zaburza zamysłu architekta wnętrz. Na ścianie duży telewizor z wszystkimi funkcjami multimedialnymi. Można posłuchać muzyki, zobaczyć mecz, czy odpalić dzieciom bajki. Mało tego, znajdziecie tam w pełni profesjonalny rzutnik oraz ekran!

Na parterze, w odrębnej części jest jeszcze sypialnia i łazienka. Na piętrze powtórka. Utrzymany styl budynku, czerwona cegła, odsłonięta częściowo więźba dachowa i elementy konstrukcyjne. Pomieszczenia są bardzo ładnie urządzone, czyściutko, pachnie nowością, ręczniki i kosmetyki obrandowane. Design stylowy, ale nie nachalny. Dobrze zachowana gra światłem dziennym i sztucznym. Szczególnie lubimy to punktowe. A ono tam jest!

Baryczanka daje poczucie wolności.

Budynek jest ocieplony, a ciepło pochodzi z pieca gazowego. Wszystkim zarządza się z perspektywy jednego palca.

Na terenie Baryczanki znajdzie również:

  • Sauna Fińska przeznaczona dla 6 osób. Wyposażona w aromatyczne olejki oraz ręczniki. Seans w saunie zakończycie na zewnętrznym tarasie w wygodnych fotelach z widokiem na las.
  • Boisko do koszykówki z profesjonalną i bezpieczną nawierzchnią, gdzie rozegracie mecze w gronie przyjaciół.
  • Plac zabaw z domkiem wyposażony w huśtawki, zjeżdżalnię oraz mini ściankę wspinaczkową, a wszystko położone na piankowej nawierzchni w pełni bezpiecznej dla najmłodszych.
  • Strefa wyposażona w palenisko, kijki do ogniska oraz wygodne fotele. Z uwagi na bliskość lasu latem zamienia się w strefę wypoczynku z leżakami i możliwością nocnego podziwiania gwiazd.
  • Grill z przynależnym mu zadaszonym tarasem oraz stołem biesiadnym przeznaczonym dla 10 osób.

Reasumując, na ten moment Baryczanka to działka o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych, zrewitalizowana stodoła, która się składa się dwupoziomowego salonu z kominkiem oraz w pełni wyposażonego aneksu kuchennego, 4 przytulnych sypialni a także 3 komfortowych łazienek przygotowanych dla maksymalnie 10 osób.

Moc atrakcji

Baryczanka jest usytuowana w taki sposób, że – dosłownie – za płotem macie Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” oraz obszar ochrony przyrody Natura 2000.

  • Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” leży na pograniczu województw wielkopolskiego i dolnośląskiego i jest największym parkiem krajobrazowym w Polsce. Dolina Baryczy słynie z ryb i ptaków. Symbolem krainy jest oczywiście karp, hodowany tradycyjnie w cyklu 3-letnim. Swoje królestwo mają tutaj ptaki wodno-błotne. Rzeka Barycz dzięki swojemu leniwemu biegowi i płaskiemu ukształtowaniu dna doliny rozlewa się, tworząc rozległe mokradła i łąki.
  • Trasy piesze, rowerowe i kajakowe – blisko 1800 km znakomicie przygotowanych tras, które nie wymagają olimpijskiego przygotowania. Rzeka płynie leniwie, a teren jest w zdecydowanej większości płaski.
  • Staw Szperek z linią brzegową o długości 100 metrów i doskonałą jakością wody (badania co roku przez Główny Inspektorat Sanitarny. Więcej informacji tutaj: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapielisko/161). Posiada: wyznaczoną strefa sportu i rekreacji na plaży oraz pomost; toalety i natryski, dostęp do bieżącej wody; istnieje możliwość cumowania sprzętu wodnego; w wydzielonych miejscach można grillować i rozpalać ognisko; obowiązuje zakaz wprowadzania psów.
  • Pałac myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie – pałac myśliwski zbudowany w latach 1822–1824 przez Karla Friedricha Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. Pałac jest drewniany, oszalowany, na podmurówce, zbudowany na planie krzyża greckiego – korpus główny o kształcie oktagonalnym, do którego dobudowano cztery niższe skrzydła. Elewacja pomalowana jest na kolor tzw. żółci cesarskiej. Wokół rozległy park w stylu angielskim ze stawem i pomnikowymi drzewami. Na środku stawu, na wysepce, znajduje się wykonany z białego marmuru nagrobek córek Antoniego Radziwiłła – Fryderyki Heleny i Luizy.
  • Obserwatorium astronomiczne w Odolanowie, które znajduje się na 16 hektarowym Parku Natury (warto tam zobaczyć monumentalną bramę oraz drewniane rzeźby).

Matura z geografii

Nie wiemy, czy właściciele zdawali maturę z geografii, ale ich wiedza na temat miejsca, w którym założyli Baryczankę oraz całego parku krajobrazowego jest imponująca. Potrafią godzinami opowiadać o walorach krajoznawczych i turystycznych, podpowiedzą, gdzie się udać, co jeszcze zobaczyć. Nam podali koordynaty na piękny, urbexowy, pałac. Dziękujemy 😊

Jeżeli chcecie zgłębiać wiedzę i analizować mapy, to w salonie jest dobrze wyposażona biblioteczka. To miły ukłon gospodarzy w kierunku gości Baryczanki.

Potencjał Baryczanki

To miejsce ma ogromny potencjał, aby być przystanią nie tylko dla ludzi szukających ciszy i odskoczni od miejskiego zgiełku, ale również osób związanych z sektorem biznesowym. Począwszy od spotkań przy kawie i dogadywania kontraktów, poprzez organizowanie szkoleń i prezentacji, a kończąc na podziękowaniu za dobrze zrealizowany i rozliczony projekt. I zdaje się my będziemy pierwsi 😊

Nasza ocena: 6/6 Zacnych

Oryginalna tabliczka z numerem domu.

Baryczanka Slow Home

Bogufałów 51, 63-421

730 889 473

kontakt@baryczanka.pl

www.baryczanka.pl