Willa Victoria – recenzja

Willa Victoria ukryta pomiędzy beskidzkimi szczytami, przyciąga turystów komfortem pokoi, kwiatowymi kompozycjami i aromatycznymi świeczkami.

Dojazd:

Wisła Głębce jest dobrze skomunikowana, prowadzi tamtędy droga wojewódzka 941, ale od ronda w centrum Wisły nie jest ona specjalnie oblegana, gdyż większość turystów kończy podróż w sercu stolicy Beskidu Śląskiego. Oznacza to, że dzielnica Głębce jest spokojną oazą  u stóp szczytów Kobyla i Kozińce, a także na zbiegu dwóch krystalicznie czystych potoków Łabajowa i Głębiczka, które łączą się, w pobliżu Wilii Victoria, i tworzą potok Kopydło.

Osoby preferujące transport zrównoważony mają ciekawą siatkę połączeń. Kursują autobusy komunikacji miejskiej, jak również prywatni przewoźnicy. Odległość od przystanku do Wilii Victoria, to jakieś 200 metrów. Nieco powyżej, w odległości 500 metrów jest piękna stacja kolejowa, na który wjeżdżają składy Kolei Śląskich.

Obecnie jednak trwa remont tejże linii kolejowej i wprowadzono zastępczą komunikację autobusową. Z uzyskanych informacji, w centrum prasowym PKP, wiemy, że efektem inwestycji będzie krótsza podróż w Beskid Śląski, np. np. z Katowic do Wisły Głębiec w ok. 1 h i 40 min, a więc o ponad 30 minut szybciej niż dotychczas. Pociągi przyspieszą z 20-30 km/h do 80-120 km/h. Przywrócone zostanie połączenie z Goleszowa do Cieszyna. Zwiększy się przepustowość linii, a więc trasą będzie mogło kursować więcej pociągów.

Ciekawostką jest fakt, iż stacja Wisła Głębce była ujęta w kadrze serialu telewizyjnego „Sześć milionów sekund” z 1983 roku. 

Właściciele Willi Victoria zadbali o oznaczenia i drogowskazy dla turystów. Widać je z głównej drogi, jak również idąc od strony szkoły, ul. Turystyczną, a następnie ul. Spokojną (przy której jest położony obiekt). Niebawem pojawi się jeszcze duża tablica przy samym obiekcie.

Obiekt:

Willa Victoria usytuowana jest w spokojnej dzielnicy Wisły, w odległości niespełna trzech kilometrów od głośnego i niestety często plastikowego centrum. Tutaj poczujecie klimat Beskidu Śląskiego. Zabudowa mieszkalna jest mocno ograniczona. Sąsiad nie zagląda wam do gardła przy myciu zębów, a już na pewno nie usłyszycie podchmielonych turystów z pobliskiej kwatery. Powód jest jeden – w promieniu 50 metrów nie ma ani jednego budynku. Stwarza to niesamowite poczucie ciszy, do tego stopnia, że słychać szelest liści, płynący potok, a nawet chrupanie trawy przez dwie urocze mućki.  

Przed budynkiem znajduje się duży parking, zmieści się każdy, a przy cofaniu nie trzeba angażować połowy rodziny.

Wejście do Wilii Victoria dobrze oznaczone, dzwonek przy furtce. Dodatkowo tabliczka z numerem telefonu do Pana Piotra. Takie detale sprawiają, że czujecie się dobrze zaopiekowani, a jeszcze nie przekroczyliście progu obiektu.

Właściciele od pierwszego „dzień dobry” szeroko uśmiechnięci i skorzy do pomocy. My wylądowaliśmy w pokoju typu studio. Wszystko pięknie zaaranżowane, pościele i prześcieradła równiutkie, ręczniki poukładane w kwiaty, pachnące świece. Perfekcyjnie czysto. Do dyspozycji lodówka, czajnik bezprzewodowy, w łazience suszarka do włosów.

W sumie, w obiekcie jest dziewięć pokoi – dwa apartamenty z aneksem, studio dwupokojowe, a także pokoje dwu, trzy i czteroosobowe. Wszystkie pokoje przestronne i dobrze naświetlone. W oknach zasłony i/lub rolety.

Musimy jeszcze pochwalić właścicieli za ciepłą wodę pod prysznicem 24 godziny na dobę, a także włączane ogrzewanie po zmroku. Miło siedzieć przy ciepłych kaloryferach, gdy za oknem niewiele ponad 5 stopni na plusie.

W części ogólnej, dla wszystkich pensjonariuszy – ładna stołówka, przypominająca raczej domowy kącik, z wyjściem na ogród. Kuchnia jest w pełni wyposażona – bardzo duża lodówka, płyta indukcyjna, garnki, patelnie, deski do krojenia, kubki, sztućce, kawa, herbata, cukier, itd. Szczerze, to nie widzieliśmy jeszcze tak dobrze wyposażonej kuchni w tego typu obiekcie. Wszystko ładnie pooznaczane, nie trzeba otwierać każdej z półek z osobna. Dla osób, które wolą zjeść w restauracji, to mamy dobrą wiadomość – jest ich w pobliżu kilka, a dodatkowo właściciele posiadają vouchery ze zniżkami. Tylko korzystać, bo jedzenie w nich jest zacne. Do tego piwo rzemieślnicze z kija.

W obiekcie znajduje się klimatyczna sauna, z której można skorzystać za dodatkową, niewygórowaną, kwotę.

W ogrodzie bardzo dużo zieleni, wszędzie kwiaty, miejsce do siedzenia, plac zabaw dla dzieci, trampolina. Goście mogą skorzystać z basenu, który w nocy jest podświetlany. Dookoła leżaki. Miłośnicy kąpieli słonecznych szybko nabiorą odpowiedniego koloru skóry. W pobliżu duża altana z grillem, a w środku coś dla miłośników ping ponga. Dwa wymiarowe stoły do uprawiania tego sportu pozwolą wam poczuć się, jak Andrzej Grubba na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie w 1982 roku (wtedy zdobył złoto).

W pobliżu:

Na wyciągnięcie ręki znajduje się wiadukt kolejowy nad potokiem Łabajów wybudowany w latach 1931-1933. Jest to największa tego typu konstrukcja budowlana w Polsce. Składa się z siedmiu przęseł na wysokości 25 metrów. Długość całkowita, to 125 metrów.

Szlaki turystyczne, które prowadzą m.in. na Łabajów, Kubalonkę, Mraźnicę czy Stożek. Stopień trudności mało skomplikowany, a czas przejścia i odległość nie przekraczają, odpowiednio 1 godz. 20 min, 3,2 km. Sugerujemy trasę rozpocząć ze stacji Wisła Głębce, gdzie znajduje się bardzo czytelny drogowskaz.

Właściciele:

Pani Olivia Ohl-Szulik i jej mąż Piotr Szulik tworzą fantastyczny duet, który uzupełnia się nawzajem, a ich największą miłością (poza dwoma córkami i cocker spanielem Maxem) jest Willa Victoria. Znają swoje miejsce na ziemi od podszewki, jak sami mówią – uczyli się na własnych błędach. Dodatkowo, to ludzie z pasją, otwarci na inne kultury, niezwykle empatyczni. Rozmowy z nimi, to czysta przyjemność, a możliwość posłuchania na żywo (chociaż 5 sekund) umiejętności wokalnych Pani Olivii, to teleportacja z ogrodu do opery. Nie wiemy, czy wiecie, ale Olivia Ohl-Szulik jest światowej sławy sopranistką, finalistką wielu prestiżowych konkursów wokalnych, laureatką m.in. nagrody międzynarodowego konkursu wokalnego Opery Kameralnej Zamek – Rheinsberg. Zresztą sami posłuchajcie na kanale Youtube. Płyty z jej muzyką można nabyć na miejscu i jeszcze otrzymać autograf z dedykacją.

Ocena: 6/6 zacnych

Adres:

Willa Victoria

Spokojna 8c

43-460 Wisła

telefon: 609 805 801

www.willavictoria.wisla.pl