Czechy. Weekend za free

Kawa, spotkanie na zamku, przejażdżka terenową Tatrą i sportowym Ferrari? W najbliższą sobotę (26.09.2020) u naszych południowych sąsiadów będzie moc atrakcji. Wszystko obędzie się w kraju morawsko-śląskim, w pobliżu bramy południowej województwa śląskiego.

Jak dojechać?

Wybierając się samochodem, kierujecie się autostradą A1 na granicę w Gorzycach. Stamtąd macie już siatkę połączeń, wszystko w obrębie 30 km. Należy jednak pamiętać, że A1 w Czechach (oznaczona jako D56) jest bezpłatna jedynie do węzła w Ostravie. Oczywiście można kupić 10-cio dniową winietę, która kosztuje 310 koron czeskich (lub 12,5 euro lub 53,50 zł). Jednak, czy to ma sens, gdy jesteście tam tylko na weekend, ale lokalne drogi są dobrze oznaczone i nie urwiecie tam zawieszenia. Wybór należy do Was, ale za 310 koron zjecie zacne knedle i wypijecie niemniej zacne piwo.

Pociągiem też dojedziecie. Koleje Śląskie mają siatkę połączeń do Bohumina, a stamtąd – dosłownie – okno na świat. Istnieje też kilka połączeń z Polski do Bohumina i Ostravy (IC „Chopin”, TLK „Pirat”, TLK „Wolin”, TLK „Wydmy”, IC „Silesia”, IC „Batory”, IC „Porta Moravica”, IC „Sobieski”). Pełen rozkład znajdziecie tutaj (https://rozklad-pkp.pl/). W Czechach pociągi jeżdżą regularnie i w każdym kierunku. Nie będziecie kwitnąc na dworcu, jakbyście np. wylądowali w polskich Głuchołazach.

Od czego zacząć?

Barista Cup Ostrawa w industrialnym klimacie

Sobotni poranek warto zacząć od pysznej kawy na wydarzeniu Barista Cup Ostrawa w cudownych, industrialnych przestrzeniach Karoliny Trojhalí. Tego dnia zobaczycie a akcji najlepszych ostrawskich baristów w akcji i skosztujecie najsmaczniejszej kawy. W ciągu 12 minut bariści z najlepszych kawiarni muszą przygotować 4 espresso i 4 cappuccino dla czteroosobowego jury degustacyjnego

„Trojhalí Karolina“ to zespół trzech hal pofabrycznych, w których w wyjątkowy sposób łączy się historia z nowoczesnością. Starannie odnowione zabytki architektury przemysłowej obecnie oferują bogaty program rozrywkowy dla szerokiej publiczności. W miejscach, gdzie kiedyś stały gigantyczne maszyny i turbiny, dziś organizowane są imprezy kulturalne i sportowe licznie odwiedzane przez miejscowych i turystów.  http://trojhali.cz/pl/trojhali-karolina

Położenie w połowie drogi pomiędzy centrum Ostrawy i zabytkowym zespołem poprzemysłowym „Dolny Obszar Witkowic”

Trojhalí Karolina

K Trojhalí 3361/5

702 00 Ostrava

Dzień św. Wacława w ruinach Zamku Vikštejn

Nie przegapcie uroczystości zamkowych na romantycznych ruinach zamku Vikštejn! Został przygotowany bogaty program utrzymany w duchu średniowiecza.

Czekać na Was będą walki rycerskie, giermkowie, zabytkowe miejsce egzekucji, bajka o rozbójnikach, koncert, zwiedzanie zamku z przewodnikiem, bogata oferta gastronomiczna. Częścią wydarzenia będzie również prezentacja okolicznych miast i organizacji oraz chrzest i sprzedaż nowej książki „Legendy rzeki Moravicy”.

Vikštejn, to ruiny zamku na wysokim brzegu rzeki Moravicy we wsi Radkov niedaleko Vitkova. Zamek został wybudowany w drugiej połowie XIII w. przez Vítka z Kravař. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1377 r. Pod koniec XIV w. należał do książąt opawskich. W 1474 r. został zdobyty i uszkodzony przez węgierskie wojska Mateusza Korwina. Później odbudowany i powiększony. W czasie Wojny Trzydziestoletniej uszkodzony przez wojska duńskie i szwedzkie. W 1648 r. wysadzony w powietrze przez wojska cesarskie. Później częściowo odbudowany i zamieszkany. W XVIII w. opuszczony.

Wstęp wolny!

IC města Vítkova

náměstí Jana Zajíce 7

749 01 Vítkov

Tatra Trucks!

Każdy liczący się pasjonat motoryzacji zna czeską markę Tatra. To synonim pojazdów do zadań specjalnych, w najbardziej ekstremalnych warunkach. Ponad 100-letnia tradycja została pokazana w Muzeum w Kopřivnicy. Można tam obejrzeć ponad sześćdziesiąt samochodów osobowych i ciężarowych, pochodzących ze wszystkich etapów produkcji. Wystawę uzupełniają podwozia, silniki, modele, prototypy, trofea sportowe, zdjęcia historyczne i wiele różnych ciekawostek.

Tatra Truck, to prawdziwe święto dla miłośników motoryzacji. W ramach bogatego programu dla całej rodziny przygotowano pokazowe przejażdżki samochodami Tatra, w których będzie można pojeździć, przejażdżki na transportera opancerzonego OT-64 SKOT lub rajdzie specjalnym, loty widokowe helikopterem lub jazdę quadem. Będą też różne koncerty, jazda gokartami, symulatory zderzeń i dachowania oraz wiele innych atrakcji. Osoby lubiące szybkie sportowe cacka, organizator przygotował FERRARI 458 Italia, LAMBORGHINI Gallardo oraz Ford Mustang GT 5.0 .

Większość atrakcji jest bezpłatna!

IC Kopřivnice

Obránců míru 368/1A

742 21 Kopřivnice

www.koprivnickednytechniky.cz

+420 604 910 962