Turystyka sakralna na weekend

W ten weekend cała Polska znajdzie się w żółtej strefie, czego konsekwencją będzie szereg ograniczeń. Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji turystyki sakralnej u południowych sąsiadów. I wszystko za darmo w ramach akcji Otevřené chrámy.

Kościół św. Wacława w Ostrawie

Jednym z dowodów potwierdzających wielowiekową historię Morawskiej Ostrawy jest Kościół św. Wacława, stojący nieopodal Placu Masaryka (czes. Masarykovo náměstí). Pierwsze wzmianki o gotyckim obiekcie, który wewnątrz zachował wiele ze swojej pierwotnej tajemniczości, pochodzą z 1297 roku.

Jednak świątynia jest jeszcze starsza, zgodnie z legendą związana jest z misjonarzami Cyrylem i Metodym.

Kościół przeszedł wiele przebudów, jego dzisiejsza postać pochodzi z końca XIX wieku, była powrotem do stylu neogotyckiego. Podczas remontu na przełomie wieków archeolodzy znaleźli w tym miejscu ludzki szkielet leżący pod płytą ceramiczną, mający w ustach trzy monety. Według historyków grzebano ludzi w ten sposób, by zapobiec ich przeobrażeniu w wampira.

Obecnie w kościele św. Wacława ponownie odbywają się nabożeństwa, jest to również jedno z miejsc, które przyciąga do Ostrawy turystów zainteresowanych dawną historią przemysłowej Ostrawy, która z pewnością nie rozpoczęła się dopiero po odkryciu złóż węgla kamiennego.

Kostel sv. Václava

Kostelní náměstí

702 00 Ostrava

www.farnostmostrava.cz

czwartek-piątek 11:00–16:00

sobota-niedziela 13:00–18:00

Katedra Boskiego Zbawiciela w Ostrawie

Najlepszym dowodem prężnego rozwoju Ostrawy i jej nadzwyczajnego znaczenia jest ten wspaniały i przestronny obiekt w centrum miasta. Katedra Boskiego Zbawiciela zaraz po Bazylice w Welehradzie jest drugą największą świątynią na Morawach.

Jej dwie wieże sięgają wysokości prawie siedemdziesięciu metrów, tworząc dominantę miasta. Kościół może pomieścić do 4000 wiernych.

O budowie nowego kościoła zadecydowała Rada Miasta ze względu na fakt, iż istniejący kościół świętego Wacława nie wystarczał, by pomieścić rosnącą, z uwagi na dynamiczny rozwój miasta, liczbę wiernych, którzy żyli w Ostrawie. Budowę katolickiego kościoła wsparli szczodrze żydowscy przedsiębiorcy na czele z Rothschildem.

Katedra, którą wzniesiono w stylu neorenesansowym, zaskakuje swoim niezwykle przestronnym wnętrzem. Muzykę w świątyni zapewniają dwoje organów. Pod ołtarzem umieszczono relikwie św. Jadwigi Śląskiej. Katedra jest jednym z miejsc w zabytkowym centrum miasta, które z pewnością warto odwiedzić. Odwiedzający zainteresowani architekturą sakralną mogą kontynuować swoją wędrówkę do kościoła św. Wacława i położonego niedaleko Ewangelickiego Kościoła Chrystusowego.

Katedrála Božského Spasitele

náměstí Msgre Šrámka

702 00 Ostrava

www.farnostmostrava.cz

wtorek–sobota 8:15–12:15 i 13:15–17:15

niedziela 13:00–18:00

Ewangelicki Kościół Chrystusowy w Ostrawie

Zabrzmi to niewiarygodne, ale dzieło architektury, jakim jest imponujący Ewangelicki Kościół Chrystusowy w centrum Ostrawy zostało wybudowane na początku XX wieku w zaledwie dwa  lata. I to pomimo tego, iż po wykopaniu rowów pod fundamenty podłoże okazało się tak bagniste, że wymagało nieplanowanego wzmocnienia gruntu 900 drewnianymi palami.

Dziś kościół nazywany przez mieszkańców Ostrawy „czerwonym“ dominuje w centrum miasta, zdobiąc Park Husa (czes. Husův park), a dzięki dokładnemu zegarowi z oryginalną porcelanową tarczą osoby czekające na przystanku komunikacji miejskiej nie muszą spoglądać na własny zegarek. Uwadze spostrzegawczych przechodniów nie umknie interesujący szczegół na tarczy – godziny czwartej nie oznaczono tradycyjną rzymską czwórką – IV, ale rzymską trójką z dodaną jedną kreską, czyli: IIII.

Obecnie obiekt w stylu holenderskiego renesansu jest miejscem, w którym spotykają się wierni Czeskobraterskiego Kościoła Ewangelickiego. Wnętrze zdobi marmurowy ołtarz z dużym, dębowym krzyżem. Trzy dzwony zostały odlane ze stali w górniczo-hutniczym Zagłębiu Ruhry. Największy z nich nazwany Zbawicielem waży półtorej tony. Kościół ma posiada doskonałą akustykę, którą zawdzięcza drewnianym kasetonom na suficie. Właśnie dlatego w świątyni często organizowane są koncerty, na przykład w ramach Festiwalu na Ulicach, czyli imprezy odbywającej się zawsze przed wydarzeniem kulturalnym Colours of Ostrava.

Kristův kostel evangelický

Husovo náměstí 4

702 00 Ostrava

www.ostrava.evangnet.cz

sobota–niedziela 14:00–18:00

Kościół św. Józefa w Śląskiej Ostrawie

Parafia powstała w XIV lub w pierwszej połowie XV wieku. Została wymieniona w spisie świętopietrza sporządzonym przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa w 1447 pośród innych parafii archiprezbiteratu (dekanatu) w Cieszynie pod nazwą Ostravia. Na podstawie wysokości opłaty w owym sprawozdaniu liczbę ówczesnych parafian (we wszystkich podległych wioskach) oszacowano na 165. Pierwotnie drewniany kościół był pod wezwaniem św. Jerzego Męczennika.

W okresie Reformacji kościół został przejęty przez ewangelików. 26 marca 1654 został im odebrany przez specjalną komisję. W tym roku na nowo utworzono parafię katolicką, włączoną do nowo utworzonego dekanatu frydeckiego. W 1769 parafia znalazła się w nowo utworzonym dekanacie karwińskim. Po wojnach śląskich i oddzieleniu granicą od diecezjalnego Wrocławia, będącego w odtąd w Królestwie Prus, do zarządzania pozostałymi w Monarchii Habsburgów parafiami powołano w 1770 Wikariat generalny austriackiej części diecezji wrocławskiej. W latach 1780-1783 wzniesiono obecny murowany kościół pw. św. Józefa na miejscu poprzedniego drewnianego pw. św. Jerzego.

Historycznie parafia była morawsko-/czeskojęzyczna, ale po kryzysie gospodarczym w latach 70. XIX masowo za pracą przybywali nowi polscy katolicy, głównie z Galicji. Liczba polskojęzycznych mieszkańców Polskiej Ostrawy (od 1879 miasteczka) wzrosła z 1080 (12,3 %) w 1880 do 2166 (11,4 %) w 1900 i 4467 (19,7%) w 1910. Staraniem Karola Hudźca (Wikariusz Generalny w latach 1897-1902) zaprowadzono w miejscowym kościele kazania w języku polskim. W 1910 katolicy stanowili 94,3 % mieszkańców miasteczka (21604 z 22892).

Po I wojnie światowej Polska Ostrawa (od 1919 Śląska Ostrawa) znalazła się w granicach Czechosłowacji, wciąż jednak podległa była diecezji wrocławskiej, pod zarządem specjalnie do tego powołanej instytucji zwanej: Knížebiskupský komisariát niský a těšínský. W 1928 utworzony został nowy dekanat śląskoostrawski, a w 1939 jako jedna z 17 parafii archidiecezji wrocławskiej pozostała w granicach Protektoratu Czech i Moraw. W 1947 obszar ten wyjęto ostatecznie spod władzy biskupów wrocławskich i utworzono Apostolską Administraturę w Czeskim Cieszynie, podległą Watykanowi. W 1978 obszar Administratury podporządkowany został archidiecezji ołomunieckiej. W 1996 wydzielono z archidiecezji ołomunieckiej nową diecezję ostrawsko-opawską.

Těšínská 91

710 00 Slezská Ostrava

www.farnostmostrava.cz

sobota 11:00–16:00

Drewniany Kościół św. Katarzyny w Ostrawie

Ludzie, którzy przyjeżdżają do drewnianego kościoła w ostrawskiej dzielnicy Hrabová nie ukrywają zdziwienia, w jak doskonałym stanie zachowała się ta stara świątynia.

To jest pierwszą tajemnicą jedynego drewnianego kościoła, który stoi w tym przemysłowym mieście. Rozwiązanie jest bardzo proste: kościół jest zupełnie nowy. Jest to nowy obiekt, służący wiernym dopiero od 2004 roku. Pierwotny kościół, który wyglądał bardzo podobnie, spłonął wraz ze stuletnimi lipami, które okalały świątynię, w Wielkanoc 2002 roku.

Podczas budowy budynku nowego kościoła, który miał być możliwie najwierniejszą kopią pierwotnego, konserwatorzy zabytków dowiedzieli się, iż nie istnieje dokładna dokumentacja kościoła z XV wieku. Nowy kościół powstał więc na podstawie fotografii i szczegółów, które zapamiętali miejscowi. Budowy podjęła się firma pracująca dla skansenu w mieście Rožnov pod Radhoštěm, najlepiej znająca starodawne metody. Dzisiejszy budynek kościoła został więc wybudowany w taki sposób, w jaki robili to nasi pradziadowie – bez metalowego gwoździa.

Największą zagadką, o którą toczą się spory do dnia dzisiejszego jest to, skąd właściwie kościół wziął się w Hrabovej. Najczęściej cytowana jest legenda o tym, iż już w XIV wieku stał w podbeskidzkiej wiosce Metylovice. Tamtejsi mieszkańcy postanowili wybudować nowy, murowany kościóła nie wiedząc, co mają począć z tym starszym. Skorzystali z tego mieszkańcy Hrabovej, którzy nie mieli swojej świątyni. Odkupili więc rozłożony na poszczególne belki kościół. Ponoć wykorzystywano do tego celu furmanów, którzy przewozili towar z Ostrawy w Beskidy, a w drodze powrotnej ich wozy były puste. Dzięki budowie mogli wozić belki kościoła.