Szybkie połączenie do Wisły

Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawdza się przejazd zmodernizowaną linią kolejową na odcinku Katowice-Wisła Głębce. Dotarcie do turystycznych miejscowości w Beskidzie Śląskim jest teraz znacznie łatwiejsze. O remoncie pisaliśmy już w październiku tutaj.

Start w Tychach

Dworzec kolejowy w Tychach nie jest chlubą miasta i państwowego przewoźnika. Chyba, że się mylimy… Jednakże, czym się chwalić? Budynek pamiętający czasy PRL, obskurne, podziemne przejścia na perony (brak udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami!), w megafonach cisza, nikt nic nie wie.

A przecież Tychy miały do 1972 roku piękny dworzec. Niestety, ktoś wpadł na szalony pomysł wyburzenia tego pięknego budynku i postawienia tam niefunkcjonalnego klocka. Zresztą sami zobaczcie zdjęcia porównawcze.

Punktualność

Na szczęście złe wrażenia wizualne poprawiła punktualność Kolei Śląskich. Nowoczesny skład wjechał na peron co do minuty. W środku sporo podróżnych. Trudno było znaleźć wolne miejsce. Ale im dalej Beskidów tym bardziej się luzowało. Wzięliśmy pod uwagę fakt, że jechaliśmy w godzinach, w których ludzie wracają z pracy, uczelni i szkół. Na miejscu byliśmy punktualnie.

Pociąg Kolei Śląskich na dworcu PKP w Wiśle Głębce

Wygoda

Jechaliśmy rodzimym Impulsem produkowanym w Nowym Sączu. To pojazd niskopodłogowy z jednoprzestrzennym wnętrzem, wyposażonym m.in. w pełny monitoring wnętrza, klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej. Wnętrze zostało dostosowane do przewozu osób o ograniczonej możliwości poruszania się – przewidziano podjazdy (pochylnie), wysuwane stopnie, windy, szerokie przejazdy oraz miejsce do przewozu wózków i rowerów.

Wnętrze pociągu Kolei Śląskich

Krajobrazy

Trasa przejazdu jest bardzo urokliwa, pociąg wielokrotnie wchodzi w ostre zakręty, więc siedząc w środku składu, widać jego czoło lub ogon. Od Goleszowa możemy podziwiać pagórkowate tereny, a im bliżej Ustronia i Wisły – tym więcej wysokich szczytów. Finałowy jest jednak wjazd na wiadukt w Wiśle Głębce. To po prostu trzeba zobaczyć!

Stacja Wisła Uzdrowisko

Wiadukt

Wiadukt kolejowy w Wiśle Łabajowie (choć czasami mówi się o nim też, że znajduje się w Wiśle Głębce) znany jest chyba wszystkim, którzy odwiedzają tę popularną beskidzką miejscowość. Ogromny obiekt o długości około 150 m i wysokości nawet 25 m robi wrażenie bez względu na to, czy patrzy się na niego z dołu, czy z okien pociągu przejeżdżającego po nim w kierunku Wisły Głębce lub Katowic.

To największy w Beskidach i jeden z najwyższych w Polsce wiaduktów kolejowych. Przez cały rok przyciąga turystów, którzy fotografują wielkie charakterystyczne łuki z poziomu biegnącej pod nimi ulicy, wdrapują się pod nie lub nawet na sam wiadukt.

Wiadukt Wisła Głębce

Czas przejazdu

Pociąg jechał niecałe 100 minut, zatrzymując się w tym czasie na 20 stacjach (niektóre są bardzo, ale to bardzo urokliwe). Według Google Maps autem dojedziemy w takim samym czasie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę liczne światła, korki i inne nieprzewidziane sytuacje w ruchu drogowym. Dodajmy więc do wyliczeń Google kolejne 20-30 minut. Kalkulacja wydaje się prosta.

Czas przejazdu samochodem wg. Google Maps

Cena

Za bilet dla dwóch osób zapłaciliśmy 39 złotych. Trasa liczyła 76 km. Nie mieliśmy żadnych zniżek, których jest całkiem sporo (bilet grupowy, rodzinny, seniora, itd.). Biorąc pod uwagę drożyznę na stacjach benzynowych i utrudnienia na drogach, to i tak jesteśmy do przodu o co najmniej 15 złotych. No i ta wygoda, totalny luz.

Bilet z Tychów do Wisły Głębce

Rozkład jazdy

Nie możemy narzekać na rozkład jazdy, bo jest naprawdę interesujący i dopasowany do potrzeb podróżnych. Zresztą sami zobaczcie. Więcej informacji znajdziecie na stronie Kolei Śląskich.

Rozkład jazdy ze stacji Wisły Głębce

Nocleg

Villa Victoria znajduje się zaledwie 10 minut od stacji kolejowej w Wiśle Głębce. Miejsce to przyciąga turystów komfortem pokoi, kwiatowymi kompozycjami i aromatycznymi świeczkami. W pobliżu zbiegają się najważniejsze szlaki turystyczne Beskidów. Z końcem 2022 roku oddano do użytkowania nowe domki.

Willa Victoria

Spokojna 8c

43-460 Wisła

T. +48 609-805-801

Na temat Willi Victoria pisaliśmy ponad dwa lata temu w artykule, który znajduje się tutaj

Domki Willa Victoria w Wiśle