Światowy Dzień Turystyki 2021

Światowy Dzień Turystyki, to święto turystyki obchodzone corocznie 27 września, ustanowione przez wyspecjalizowaną organizację ONZ (UNWTO), członkiem której jest Polska od 1975 roku.

Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.

W związku z tym Wyspecjalizowana Agencja Narodów Zjednoczonych (UNWTO) wyznaczyła Światowy Dzień Turystyki 2021, jako dzień skupienia się na turystyce na rzecz wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu. To okazja do spojrzenia poza statystyki turystyczne i uznania, że ​​za każdą liczbą kryje się ludzie. UNWTO zaprasza swoje państwa członkowskie, a także osoby niebędące członkami, siostrzane agencje ONZ, przedsiębiorstwa i osoby prywatne do świętowania wyjątkowej turystyki do zapewnienia, że ​​nikt nie zostanie pominięty, gdy świat zaczyna się ponownie otwierać i patrzeć w przyszłość.

Pandemia COVID-19 miała ogromny wpływ społeczny i gospodarczy. Uderzyły zarówno gospodarki rozwinięte, jak i rozwijające się. Najbardziej ucierpiały grupy zmarginalizowane i najsłabsze. Ponowne uruchomienie turystyki pomoże w ożywieniu i rozwoju. Istotne jest, aby korzyści, jakie przyniesie, były szeroko i sprawiedliwie wykorzystywane.

Co będzie działo się w Polsce w ramach Światowego Dnia Turystyki?

Na udostępnionej mapie UNWTO znaleźliśmy tylko jedno miejsce w Polsce. Jest to Toruń ze swoim cyklicznym Festiwalem Podróżniczym Extreme Travel Festiwal. O niesamowitych podróżach, sposobie organizacji i zmianach w turystyce opowiedzą goście Państwa Łopacińskich. Wszystkie spotkania odbędą się online i będą dostępne na profilach WSB w Toruniu i WSB w Bydgoszczy. Harmonogram wygląda następująco:

27 września godz. 10.00 – 10.45; dr Zdzisław Preisner: Zanikająca oryginalność i komercjalizacja piękna – wnioski z moich podróży. Doktor Zdzisław Preisnerwykładowca WSB w Toruniu, podróżnik, który odwiedził 120 krajów na wszystkich kontynentach. Członek The Explorers Club w Nowym Yorku, Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie oraz Honorowy Członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Swoją wiedzą dzieli się pisząc książki, fotografując oraz udzielając otwartych wykładów i prelekcji.

28 września godz. 11.00 – 11.45 Justyna Dzięgiel i Marcin Czyżuk: Dlaczego podczas podróży warto zejść z utartej ścieżki? Spotkali się podczas realizacji podcastu: Świat w punktach. Justyna ma ponad 20 lat doświadczenia w turystyce jako organizator wyjazdów dla największych polskich touroperatorów i firm. Jej ulubione kierunki to Azja Południowo-Wschodnia (Tajlandia, Kambodża, Birma, Wietnam), Bliski Wschód (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman), Afryka (Zambia, Zimbabwe, Mauritius). Marcinpodróżnik z pasji i wyboru. Do ulubionych form spędzania czasu zalicza wyjazdy w góry i trekking. Eksplorował m.in szlaki w Gruzji, Szkocji oraz w polskich Tatrach.

29 września godz. 11.00 – 11.45 Gość specjalny: Cezary Borowy “Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach” To opowieść o czasach, które nigdy nie wrócą. O podróżach i ideach, ludziach po drodze, wyjątkowej wspólnocie, której powstanie umożliwiło dzielenie ekstremalnych doświadczeń i uzależnienie od adrenaliny. Młodzi, wykształceni, kreatywni i bezczelni uciekli z PRL-u by wieść życie przemytników. W latach 80-tych istniały liczne i dobrze zorganizowane polskie grupy przemytnicze w Azji Południowej. Przerzucali ogromne ilości elektroniki i złota z Singapuru do Indii. Ryzykowali bardzo wiele, łatwo mogli trafić do więzienia. A w powszechnej opinii, biały z więzienia w Indiach wychodzi tylko nogami do przodu. Mogli przetrwać tylko dzięki legendarnej wręcz solidarności tej wspólnoty. Nigdy nikogo nie zostawiali samego. Każdy z nich w razie kłopotów mógł liczyć na wsparcie przyjaciół. Uczestnik tamtych wydarzeń po wycofaniu się z nielegalnych interesów i powrocie do kraju przez 3o lat wiódł bardzo zwyczajne życie. Założył rodzinę, pracował, wychowywał synów. Nikt z jego otoczenia nie podejrzewał, że jego przeszłość kryje taką tajemnicę. Nawet jego dzieci nie wiedziały, że kiedyś wiódł tak burzliwe życie . W 2018 roku udaje się na pieszą, samotną wędrówkę przez Indie aby rozliczyć się ze sobą i dowiedzieć jak tamto życie było możliwe. Jaki wpływ wywarło na dalsze jego losy. Teraz jako dojrzały mężczyzna jak to ocenia ? Czy nie żałuje tamtych decyzji ? Dlaczego tak otwarcie o tym pisze? Cezary Borowy – Absolwent Wydziału Ogrodnictwa SGGW. Podróżnik, przewodnik po Azji z zamiłowania dendrolog. Właściciel firmy usługowej. Ojciec dwóch dorosłych synów z których jest bardzo dumny.

30 września godz. 11.00 – 11.45; Wojciech Tyborski: Turystyka to coś więcej niż biznes. Od ponad 15 lat działa zawodowo w turystyce jako pilot wycieczek krajowych i zagranicznych wyjazdowych i przyjazdowych, agent największych polskich touroperatorów, oraz organizator imprez turystycznych szytych na miarę na terenie Polski i Europy. Od ponad 10 lat wraz z żoną prowadzą MagTravel Biuro Podróży, absolwent Turystyki i Rekreacji na Bydgoskiej WSG. Na początku swojej kariery zawodowej pracował jako rezydent w Egipcie, gdzie również pilotował imprezy turystyczne na terenie Jordanii i Izraela.