Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze

W 2023 roku Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze przypada na 10 czerwca (sobota). Celem World Naked Bike Ride (WNBR) jest promowanie transportu rowerowego, energii odnawialnej, rekreacji, społeczności pieszych i przyjaznych dla środowiska, zrównoważonych rozwiązań dla życia w XXI wieku.

Przejazd w Londynie 2021

Prekursorzy z hiszpańskiej Saragossy.

Po raz pierwszy wspólnie naturyści, artyści-pacyfiści i aktywiści z organizacji ochrony środowiska zorganizowali przejazd nagich osób na rowerach w roku 2001 w hiszpańskim mieście Saragossa. Był to protest przeciw globalnemu zanieczyszczaniu środowiska naturalnego. Impreza miała charakter lokalny. Oddźwięk medialny wydarzenia był pozytywny, a światowe media relacjonowały wiadomości o hiszpańskiej manifestacji w sposób przychylny. Zachęciło to działaczy podobnych organizacji w innych krajach do zorganizowania takich manifestacji na swoim terenie.

Przejazd w Saragossie 2012.

W Krakowie nie pojechali

Próby zorganizowania nagiej demonstracji w Krakowie w dniu 13 czerwca 2007 nie powiodły się, mimo to Kraków figuruje na liście miejsc, gdzie manifestacja WNBR się odbyła.

Lista miejsc WNBR.