Siedlisko pod Dębami – recenzja

Siedlisko pod Dębami w Romankowie, to urokliwie miejsce w województwie warmińsko-mazurskim. Z dala od miejskiego zgiełku, czy hałaśliwych kurortów. Idealne dla ludzi ceniących ciszę, wszechobecną przyrodę i serdeczność właścicieli. Zaprojektowane z poszanowaniem historii, natury i możliwością oddania się ciszy lub bardziej aktywnej formie spędzania czasu wolnego.

Dojazd

Zmotoryzowani niech kierują się na Sępopol, a stamtąd na południowy wschód w stronę al. Wojska Polskiego. To jakieś 3 km, a ostatni odcinek, to ulica Lipowa. Wjazd w drogę szotową jest dobrze oznaczony przez właścicieli Siedliska pod Dębami. Nie sposób przejechać ten drogowskaz. Stamtąd już zaledwie 100 metrów do rajskiego zaułku.

Rowerzyści mają zdecydowanie więcej możliwości dotarcia do Siedliska pod Dębami. W pobliżu przebiega najdłuższy, spójnie oznakowany szlak rowerowy w Polsce, tj. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. W jego skład wchodzi m.in. odcinek nazywamy Szlakiem Bociana Białego. Oznakowany jest w kolorze zielonym i liczy niecałe 30 km. Biegnie w formie pętli, przez stare wioski i otwarte, rolnicze tereny na wschód od Sępopola, zbliżając się do granicy z Rosją. Atrakcją trasy są dwa gotyckie kościoły i liczne, bocianie gniazda – zgodnie z nazwą szlaku. Ogólny przebieg szlaku: Sępopol (0,0 km) – Romankowo (2,8 km) – Lwowiec (8,0 km) – Dzietrzychowo (11,9 km) – Gaj (16,7 km) – Dzietrzychowo (20,5 km) – Sępopol (28,3 km).

Miłośnicy kolei dojadą, niestety, tylko do Korszy lub Kętrzyna. Stacje kolejowe w Sępopolu i Bartoszycach zostały zlikwidowane odpowiednio w latach 1991 i 2002. Nawet Lidzbark Warmiński ma nieczynne połączenia pasażerskie. Od siebie dodamy, że tamte szlaki żelazne mają ogromy potencjał turystyczny, przebiegają przez piękne tereny zielone. Warto jeszcze dodać, że infrastruktura szynowa została zachowana, a jedynie dworce kolejowe (niejednokrotnie zabytkowe) są w złym stanie technicznym i grożą katastrofą budowlaną.

Istnieje także możliwość dojazdu busem z Korszy lub Sępopola.

Spóźnialscy lub ceniący wygodę mogą jechać taxi. Przykładowo, w czasie naszego pobytu, z Olsztyna do Romankowa (ok. 70km) przyjechała taksówką Patricia z… Hiszpanii.

Obiekt

Siedlisko pod Dębami usytuowane jest w malutkim Romankowie, które z każdej strony otoczone jest polami i lasami. W promieniu około jednego kilometra naliczyliśmy maksymalnie trzy domy, co jest niezwykłym atutem tego miejsca.

Otoczenie zaskakuje wszechobecną zielenią, soczystą do granic możliwości. Wszędzie kwiaty, pełna paleta barw i cudownie zaaranżowanie kąciki, w których można przysiąść, poczytać książkę, posłuchać ulubionej muzyki, czy podziwiać lądujące bociany. Oczywiście są dęby. A jakże inaczej. Majestatyczne, kładące cień na część dużego gospodarstwa. W bliskiej odległości staw, w którym można łowić ryby (znajdziecie tam amury, karpie, szczupaki i inne okazy), a także duży basen, w którym woda jest lazurowa (ukłony dla Pana Krystiana – właściciela, który z niebywałą precyzją czyścił basen i dbał o jego pH). Dookoła basenu leżaki, hamaki, materace, a także cudowne donice z wysoką trawą, którą dodają smaczku temu miejscu. Atrakcją jest podświetlany basen w nocy, co daje dodatkowe możliwości wypoczynku osobom wypoczywającym w tym miejscu.

Miejsca noclegowe są zróżnicowane, niezwykle oryginalne i perfekcyjnie czyste. Do dyspozycji gości są:

domek całoroczny, w którym do dyspozycji gości znajdują się 2 przestronne, niezależne pokoje. Jeden pokój jest trzyosobowy, drugi czteroosobowy. Dla obu pokoi jest wspólna łazienka. W każdym pokoju znajduje się czajnik elektryczny oraz telewizor. Dla gości zapewniane są również pościele i ręczniki. Domek wyposażony jest w kominek, aneks kuchenny oraz Wi-Fi.

drewniane chatki na palach lub, jak to nazywaliśmy, kurzych łapkach. Idealny wybór dla wszystkich, którzy chcą być bliżej przyrody i spędzić noc w leśnym klimacie. Do dyspozycji są trzy chatki dwuosobowe i jedna chatka czteroosobowa. W chatkach jest czajnik bezprzewodowy, co sprawia, że kawa o poranku smakuje wyjątkowo (jak z reklamy pewnego potentata kofeinowego). Dla wszystkich gości jest wspólna, nowoczesna, w pełni wykafelkowana i wyposażona toaleta oraz prysznic. Codziennie dezynfekowana, uzupełniana w środki higieny osobistej. Jak długo jeździmy, to nigdy nie widzieliśmy takiej dbałości o komfort i czystość (Pani Sylwia – właścicielka, to mistrzyni białej rękawiczki).

– bańka, to wyjątkowe miejsce na nocleg pod gwieździstym niebem! Położona jest w górnej części posiadłości, co gwarantuje pełną intymność i odprężającą atmosferę. Ze środka rozpościerają się wspaniałe widoki na całą okolicę. Z drugiej strony, goście nocujący w bańce nie są widoczni dla otoczenia. Akurat w czasie naszego pobytu było Apogeum Perseidów 2020 i osoby tam nocujące były zachwycone.

namioty – miejsca na rozbicie się jest pod dostatkiem, każdy się zmieści. Jak ktoś nie ma namiotu, materaca, karimaty czy śpiwora, to właściciele oferują takie miejsce. W pełni wyposażone.

parking – ogromnym zaskoczeniem było dla nas przyjęcie przez właścicieli gości z Niemiec, którzy chcieli spać w swoim małym samochodzie. Nie było żadnego problemu. Pełna otwartość, zrozumienie, serdeczność. Jeżeli lubicie rozkładane siedzenia w czterech kółkach, to miejsce jest dla Was idealne. Acha, cały obiekt na noc jest zamykany, co daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala na spokojny sen.

Dodatkowo, dla wszystkich gości dostępny jest duży domek grillowy. W środku niezliczona ilość starych sprzętów – od żelazek z duszą, po radia lampowe, maszyny do pisania i komputery sprzed Millenium. Atutem jest również lodówka, która w naszej ocenie powinna być nieco większa, aczkolwiek my nie mieliśmy problemów z pomieszczeniem tam produktów spożywczych przy niemal pełnym obłożeniu w Siedlisku pod Dębami.

Do dyspozycji gości są także rowery. Przetestowaliśmy, w trakcie codziennej trasy do Sępopola na zakupy. Fajnie, że na kierownicy są koszyki, co ułatwia transport niezbędnych produktów spożywczych. Trasa jest przyjemna, a czas przejazdu w jedną stronę nie przekracza 15 minut. W Sępopolu jest kilka sklepów spożywczych czynnych (uwaga) do 22.00. Ceny niewygórowane, a asortyment bogaty.

Obsługa

Państwo Sylwia i Krystian Bałachowicz, właściciele Siedliska pod Dębami od pierwszego kontaktu objęli nas niezwykłą opieką, zadbali o szczegóły – pokazali cały obiekt, poinformowali o lokalnych atrakcjach. Mogliśmy się do nich zgłosić w każdej sprawie. Na osobne ukłony i pozdrowienia zasługuje ich syn – Kacper. Niezwykle pracowity i pomocny. Ze świeczką szukać dzisiaj takich młodych ludzi. Musimy także wspomnieć o przyjaznych zwierzakach gospodarzy – pies Edek i koty perskie Pinezka i Boniek (szef wszystkich szefów). Nie zapominamy także o nietoperzach, które nisko latają po zmroku w okolicach dębów.

W obiekcie można płacić gotówką i kartą. Waluta nie ma znaczenia.

p.s. dziękujemy właścicielom za fantastyczne, pełne refleksji wieczory przy pachnących świecach. Wspólne rozmowy i poruszane tematy pozwalają nam wierzyć w otwartość i dobroć ludzi. Sylwia i Krystian – jesteś wyjątkowi! Dziękujemy z całego serca.

Ocena: 6/6 zacnych

Kontakt:

Siedlisko pod Dębami

Romankowo 2, 11-210 Sępopol

e-mail: balachowicz.sylwia@wp.pl

tel. 505-654-032 lub 504-582-290

www.siedliskopoddebami.pl