Pasieka Smakulskich wydała książkę

Fenomen pszczół miodnych to wyjątkowa książka. Wszystkie dotychczasowe podręczniki, opisując biologię pszczół, w treści odpowiadają przede wszystkim na pytania: jak? gdzie? Ta publikacja natomiast odpowiada głównie na pytanie – dlaczego? Autor nie pisze np. o tym, że komórki w plastrach mają kształt sześciokątny, ale o tym, dlaczego i w jakim celu mają właśnie taki kształt.

J. Tautz stawia fantastyczne hipotezy, chociażby tę, że organizm rodziny pszczelej jest superorganizmem w istocie takim samym jak organizm ssaka. Następnie to udowadnia. Rozmaite zjawiska z biologii pszczół i rodziny pszczelej wyjaśnia na podstawie wiadomości z różnych dziedzin nauki i techniki. Szeroko omawia stosunki pomiędzy pszczołami a kwiatami – ich współzależność, wzajemne współdziałanie, szukanie kwiatów przez pszczoły, itp. Książka zainteresuje wielu rozmaitych czytelników, nie tylko pszczelarzy.

Książka “Fenomen pszczół miodnych” wydana przez Pasiekę Smakulskich

Piotr Smakulski opowiada

10 lat temu nie postawiłbym złotówki na to, że będę pszczelarzem. Co się zmieniło?
Tato przemycił mojej żonie książkę “Fenomen pszczół miodnych”. Autor zupełnie inaczej niż dotąd opisuje rodzinę pszczelą, ponieważ pokazuje ją jako super organizm, który można porównać do ssaka. Pokazuje szereg cech takich jak temperatura ciała, karmienie mlekiem, czy ilość potomstwa. To jest ta książka, którą co kilkanaście stron odkłada się i mówi: WOOW!
Po jej przeczytaniu zaczęliśmy inaczej myśleć o naszym życiu i przyszłości naszej rodziny. Od myślenia przeszliśmy do czynów i w nie cały rok przeprowadziliśmy się na wieś, żeby zająć się czymś do czego tata próbował mnie zachęcić dużo wcześniej.

Piotr Smakulski

Biały kruk

Niestety obecnie ta książka jest białym krukiem i nie jest już dostępna NIGDZIE! Ponad rok temu zadzwoniłem do wydawnictwa Galaktyka, żeby zapytać o ponowny wydruk książki. Dostałem informację, że w sumie ok, ale min. 1000 egzemlarzy i wszystkie dla mnie. Hmm.. trochę mnie to zmroziło i w tamtym momencie sądziłem, że to koniec. Jednak jakieś takie natręctwo nie pozwalało mi przestać o tym myśleć.
Wszak, to coś z obszaru marzeń ? Przy każdej możliwej okazji mówiłem o tym, aż spotkałem się z Marcinem Osmanem. Marcin powiedział jedno zdanie, które stało się silnym podmuchem wiatru w żagle mojego marzenia: „To wydaj sam”. Proste! W sumie miałem już doświadczenia z wydawania książki (W imieniu pszczół).

Cytat z książki “Fenomen pszczół miodnych” wydanej przez Pasiekę Smakulskich

Dlaczego nie?

Po tym spotkaniu napisałem do wydawnictwa niemieckiego Springer, które zgodziło się sprzedać prawa do druku, a po tym Galaktyka zgodziła się odsprzedać tłumaczenie.
Dziś mamy już książkę, która odmieniła nasze życie. Zapraszam do przeczytania książki FENOMEN PSZCZÓŁ MIODNYCH!!

Zacne miejsce noclegowe

Mamy 18 miejsc noclegowych i z moich wyliczeń wychodzi, że na każdą z nich przypada 150 m2 działki na zewnątrz. Podczas pobytu u nas można wziąć udział w warsztatach pszczelarskich lub skorzystać z uloterapii – domku do inhalacji. To miejsce bardzo często odwiedzane przez naszych gości.

Cały wywiad i ogrom zdjęć znajdziecie na naszej stronie pod tym linkiem

Pasieka Smakulskich