AgroEKOturystyka „Jeżowa Woda” to plan idealny. Położona we wsi Przyszowa, wysoko w górach (około 650 m n.p.m.), w malowniczym i niemal dziewiczym Beskidzie Wyspowym. Zróżnicowane ukształtowanie terenu, okazały drzewostan, soczysta zieleń i asfaltowe zawijasy. Drogi w tym zakątku Małopolski są zadbane i większości nowe. To całkowicie inny obraz od tego, czego doświadczamy w innych pasmach górskich Polski.
Kompleks obiektów
Jeżowa Woda to kompleks kilkunastu obiektów, które wyróżnia ciekawa architektura i co ważne – zero emisyjność. Wcześniej, na rozmokłym terenie, była tu plątanina wysokich traw, chwastów i gałęzi. Obecnie Jeżową Wodę tworzą:
- „Dom Nad Potokiem” na piętrze o powierzchni 230 m² , który obejmuje: dwa dwupokojowe apartamenty z tarasami, aneksami kuchennymi i łazienkami (o powierzchni 42 m² każdy) oraz cztery pokoje trzyosobowe z łazienkami (o powierzchni 17 m² każdy). Dodatkowo w pełni wyposażona kuchnia oraz dobrze wyposażona biblioteczka. Na parterze znajduje się sala konferencyjna w „Domu nad Potokiem” o łącznej powierzchni 230 m² dla 60-100 osób.
- „Spichlerz” – rustykalny domek o powierzchni 55 m². To najstarszy obiekt w Jeżowej Wodzie. W ciekawy sposób został w nim zagospodarowany prysznic, który z jednej strony ma… lustro weneckie.
- Domki traperskie (Lis, Wilk, Ryś, Żbik) o powierzchni 50 m². Zaskoczy was brak tradycyjnych gniazdek elektrycznych. Dostępne są jedynie wyjścia USB do ładowania telefonów i laptopów.
- Jurty „Olcha” i „Brzoza” – Jurta „Olcha” – najdalej oddalone miejsce w Jeżowej Wodzie. Usytuowane na pięknej leśnej polanie.
- Palmiarnia tropikalna o powierzchni 150 m² – to ponad 120 roślin z całego świata. Znajdziecie tam między innymi bananowiec, daktylowiec, figowce, monstery, cytrynowce i wiele innych oryginalnych roślin. W leniwie płynącej wodzie pływają kolorowe ryby i krewetki, a obok przechadzają się kameleony jemeńskie. Niebawem mają się tam jeszcze pojawić papugi.
- Piwniczka + zadaszona wiata grillowa – Piwniczka wraz z zadaszoną wiatą grillową w sumie dla około 50-55 osób. Zachwycają piękne sklepienia łukowe z rozbiórki huty na Górnym Śląsku.
- Superkomfortowe dwupoziomowe SPA o powierzchni 300 m² wraz dwoma tarasami (jeden w pełni zadaszony) o dodatkowej łącznej powierzchni 200 m² dla 50 do 150 osób (zależnie od rodzaju imprezy).
- Zadaszona wiata grillowa o powierzchni 40 m² dla 25-30 osób. Można tam wypiekać chleb, smażyć kiełbaski.
Wizjoner
Wiesław Cholewa, który jest pomysłodawcą i właścicielem Jeżowej Wody zadbał o każdy szczegół tego miejsca. Tutaj nie ma przypadku, wszystko zostało precyzyjnie zaplanowane. Jego zmysł architektoniczny jest podparty wykształceniem kierunkowym na Politechnice Krakowskiej. Jak sam twierdzi nie ma marzeń – ma plany.
Nie mam marzeń – mam plany.
Wiesław Cholewa
Kontuzją zakończyła się jego praca nad więźbą dachową domków traperskich. To cztery drewniane domki, położone w najniższej części Jeżowej Wody.
Wiesław Cholewa nie poprzestaje jednak nad realizacją swoich ambitnych planów. Jest wizjonerem. Niewiele poniżej szczytu Jeżowej Wody widzi oczami wyobraźni swój dom oraz 35 metrowe schronisko turystyczne z obserwatorium astronomicznym na ostatnim piętrze. Do tego sala koncertowa z wyjątkową akustyką i nietuzinkowymi artystami.
Obecnie kończy budowę zwodzonego mostku wiszącego, który prowadzi z domków traperskich do jurt. Zdradza, że na 3 hektarowym polu powstanie arboretum. Powstaje również wyciąg narciarski i ośla łączka.
Inspirująca nazwa
Jeżowa Woda (895 m n.p.m.) to szczyt kończący grzbiet Ostrej nad wsią Młyńczyska słynie ze wspaniałych panoram rozciągających się na Beskid Wyspowy, Gorce, Kotlinę Sądecką, Pieniny i Tatry.
Szczyt był dawniej z dala łatwo rozpoznawalny po samotnie stojącym potężnym modrzewiu, który jednak został zniszczony przez piorun i później ścięty.
Samowystarczalni energetycznie
W gospodarstwie AgroEKOturystycznym Jeżowa Woda zastosowano nowoczesne rozwiązania ekologiczne w postaci fotowoltaiki, ekologicznej klimatyzacji oraz możliwie niskim śladzie węglowym. Zlokalizowane na terenie magazyny energii elektrycznej, pozwalają na gromadzenie energii w ciągu dnia i wykorzystywanie po zmroku. Obecnie kompleks osiągnął poziom, w którym produkuje nadwyżkę “zielonej energii elektrycznej”.
Zwierzęta niebyle jakie
Na rozległym terenie zobaczycie i usłyszycie wesołą gromadkę owiec, kóz i danieli. Do tego kury, indyki i gęsi. Szczególnie te ostatnie zwracają na siebie uwagę. Niezwykle ciekawskie i gdy całe towarzystwo idzie spać po zmroku, one stoją na środku i czekają na specjalne zaproszenie od gospodarza.
Gospodarze na medal
AgroEKOturystyka „Jeżowa Woda” nie byłaby tym wyjątkowym zakątkiem Beskidu Wyspowego, gdyby nie Pani Agnieszka i Pan Tomasz. To oni, zostawili swój kawałek podłogi pod granicą z Czechami i przeprowadzili się wraz z dziećmi do Przyszowej. Zawsze uśmiechnięci, zawsze pomocni. Niezwykle skromni i empatyczni. Robią cudowne przetwory.
Zasłużona nagroda
AgroEKOturystyka „Jeżowa Woda” nie miała sobie równych w konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski” organizowanym przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną.
Jeżowa Woda uzyskała pierwsze miejsce w kategorii „Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury”.
W ramach tej kategorii brane będą pod uwagę miejsca noclegowe, oferujące turystom wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku i codziennej pracy, w otoczeniu przyrody (np. gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, pensjonaty). Powinny to być miejsca wyjątkowe pod względem wystroju, zapewniające poczucie bezpieczeństwa i komfortu, z tzw. „klimatem”, np. zlokalizowane poza dużymi obszarami miejskimi. Kandydatów w tej kategorii powinien charakteryzować m.in. profesjonalizm, indywidualne podejście do wymagań klienta i elastyczność proponowanych rozwiązań.
Do Laureatów i Wyróżnionych w konkursie trafiły statuetki i pamiątkowe dyplomy. W kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna” przyznana została nagroda finansowa Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 100 000 zł. Laureaci oraz kandydaci wyróżnieni w każdej kategorii konkursowej zostaną bohaterami kampanii promocyjnej realizowanej przez Województwo Małopolskie i Małopolską Organizację Turystyczną
Nasza ocena: 6/6 zacnych
AgroEKOturystyka „Jeżowa Woda”
Przyszowa 82
34-604 Przyszowa
Tel. +48 669 934 201