Alicjówka – Domki w Parku Krajobrazowym

Wyruszyliśmy skoro świt w kierunku przełomu rzeki Bóbr, na pograniczu Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. To właśnie tam znajdują się drewniane domki Alicjówka.

Domki w Parku Krajobrazowym

Od progu witają nas uśmiechnięci właściciele, Marzena i Kamil. Ich dzieci (Kaja i Mikołaj) przewracają się dopiero na drugi bok. Za to nowy członek rodziny, labrador Spiryt ma niespożyte pokłady energii i chętnie by nas zabrał na długi spacer. Na razie musi mu wystarczyć zabawa z patykiem.

Przy kawie poznajemy niezwykłą historię miejsca, które znajduje się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Nazwa nie jest przypadkowa.

Pewnego dnia obudziłem się i zrodził mi się w głowie pomysł, aby wybudować tam domek, ponieważ osobiście uważam, że jest to jedne z najbardziej urokliwych miejsc jakie widziałem. Cisza, spokój, las, śpiew ptaków i wiele atrakcji turystycznych dookoła. I tak to się zaczęło… a nazwa “Alicjówka” jest upamiętnieniem zmarłej mamy.

Kamil Koszkul – Alicjówka

Działalność została założona 20 kwietnia 2020 roku, a trzy miesiące później pojawili się pierwsi goście. Jak wspominają właściciele było to niesamowite uczucie. Od zdenerwowania po niesamowitą radość – dodaje Pan Kamil.

Dzisiaj są już dwa domki. Do dyspozycji jest miejsce na ognisko i na chillout w hamakach. Dodatkowo piękna zadaszona weranda, gdzie można odpoczywać nawet w deszczowe dni.

Parter: salon z aneksem kuchennym, łazienka (kabina z odpływem liniowym, pralka), sypialnia (łóżko 140×200), TV LED 32″, lodówka, płyta indukcyjna, komplet garnków / sztućców / zastawa stołowa, czajnik, ekspres do kawy, mikrofalówka, stół z 6 krzesłami, komplet 4 kolorowych leżaków. Antresola: 3 pojedyncze łóżka.

Sauna w lesie

Alicjówka to dwa hektary łąk i lasów. W jednym z nim został ukryta sauna. To niesamowite doświadczenie, gdy siedzisz w gorącej saunie, a za oknem masz uginające się, pod ciężarem śniegu, gałęzie drzew. Czasami pod drzwi przyjdzie sarna, a nieco dalej kica szarak i krzyczy bażant. Iście sielankowy klimat. Dodatkowo u lokalnych gospodarzy dostępne świeże mleko, sery, jajka.

Aktywnie z Alicjówką

Alicjówka oferuje noclegi w domkach pięcioosobowych osobowym zlokalizowanym w miejscowości Ciechanowice, malowniczej okolicy Rudawskiego Parku Krajobrazowego nie opodal kolorowych jeziorek. Miejsce idealne dla osób chcących odpocząć od codziennych obowiązków, wyciszyć się i zregenerować siły. Bardzo cicha okolica, dająca komfort prywatności, ale też pozwalająca na aktywność fizyczną.

Największym atutem domków jest bliskość natury, cisza, spokój, las za domkami, szlaki turystyczne, bardzo duży teren wokół domków, aktualnie około 2 ha do dyspozycji gości.

Kamil Koszkul – Alicjówka

Na terenie Alicjówki można się poopalać na leżakach lub w hamaku (jak ktoś lubi to nawet topless), pograć w piłkę nożną, siatkówkę czy badmintona.

W pobliżu przebiega kilka szlaków pieszych i rowerowych, a liczba atrakcji turystycznych przewyższa wszystkie inne miejsca w Karkonoszach.

Świetny dojazd

Do Alicjówki można się dostać na kilka sposobów. W pobliżu przebiega droga wojewódzka nr 328, która łączy się z drogą krajową nr 5. Do zrewitalizowanego dworca PKP w Ciechanowicach jest raptem 10 minut pieszo (1 km). Kursują tam pociągi na linii Wrocław – Szklarska Poręba i Jelenia Góra – Wrocław. Lubiący PKS mogą się udać w podróż autobusem na trasie Ciechanowice – Kamienna Góra. A jeżeli tego wam mało, to do Ciechanowic dopłyniecie kajakiem. Tak, tak… piszą o tym nawet na oficjalnej stronie gminy.

Pałac w Ciechanowicach

Położony jest na prawym brzegu rzeki Bóbr. Pierwotnie w tym miejscu stała średniowieczna warownia – po niej została jedynie fosa oraz kamienny most. Pałac w Ciechanowicach posiada interesującą, siedmioosiową fasadę z charakterystycznym portalem oraz balkonem. We wnętrzu można podziwiać stiukowe sklepienia.

Dziś pałac ma prywatnego właściciela, po remoncie wnętrza pałacu jak i przypałacowe ogrody zostały udostępnione do zwiedzania turystom.

Kolorowe jeziorka

Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski) od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także z Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk.

Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka. Szczegóły na stronie.

Głazy Krasnoludów

Rezerwat położony jest w Zaworach – północno-zachodniej części Gór Stołowych, w Sudetach Środkowych, na zboczu zalesionego wzniesienia, nad potokiem Jawiszówka, około 2,0 km na południowy zachód od Gorzeszowa.

Został utworzony w 1970 roku zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (M.P. z 1970 r. nr 25, poz. 210). Jest to rezerwat o powierzchni 9,04 ha[1], utworzony dla ochrony form skalnych i rzadkich gatunków roślin chronionych oraz naturalnych zbiorowisk roślinnych. Rezerwat utworzono głównie dla zachowania i ochrony naturalnych form wietrzenia piaskowca wieku górnokredowego. Znajdują się tu Gorzeszowskie Skałki, tworzące formy przypominające postacie, ściany, wieże, grzyby, zwierzęta, zbudowane z piaskowców i margli wyżłobionych przez wodę.

Skalny Most

Skalny Most tworzy wąska grzęda skalna, wychodząca ze stoku, o długości około 30 metrów i wysokości przekraczającej 20 metrów. Jest największą grupą skałek w okolicy. Na przedłużeniu Skalnego Mostu znajdują się również inne skałki: Bambulec, Przyczółek i Przedmoście, które są jednak znacznie mniej wyeksponowane, ze względu na obecność roślinności. Na ścianach Skalnego Mostu wyraźnie zarysowują się pionowe spękania. Końcowym fragmentem skałki jest wąska iglica, oddzielona od głównej części i połączona z nią wąskim, naturalny mostem skalnym, znajdującym się w najwyższej części, pod którym utworzyło się duże okno skalne. Na skale umiejscowiona jest tablica pamiątkowa, poświęcona Walterowi Tuffeck’owi, który spadł ze Skalnego Mostu 18 maja 1931 roku podczas wspinaczki.

Zamek Bolków

Zamek Bolków – położony w Bolkowie na Zamkowym Wzgórzu (niem. Burgberg, 396 m n.p.m.), którego zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem (różnica wysokości wynosi 90 m), a łagodny wschodni stok zajmuje miasto. Zamek ten jest zamkiem wyżynnym. Budowla zajmuje 7600 m.

Na tym zamku odbywa się też kultowy festiwal miłośników muzyki gotyckiej – Castle Party. Charakterystycznym zjawiskiem podczas festiwalu jest to, że znaczna część gotów przebiera się w różnego typu stroje, pozując do zdjęć i tworząc nastrój ciągłej maskarady. Zawodowi fotograficy sprzedają nawet zdjęcia wykonane przez siebie na poprzednich edycjach festiwalu. Gościnnie zapraszane są na festiwal zespoły niemające zbyt wiele wspólnego z rockiem gotyckim i pokrewnymi nurtami muzycznymi, jak np. Ścianka czy Lech Janerka.

Sztolnia Kowary

Sztolnie Kowary – podziemna trasa turystyczna o długości około 1200 m w nieczynnej kopalni rudy uranu (Kopalnia Liczyrzepa) w Kowarach (Zakłady Przemysłowe R-1), otwarta dla zwiedzających od 24 kwietnia 2000 roku. Na trasie zwiedzania znajduje się 13 punktów dozymetrycznych stale monitorowanych przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi, dzięki czemu zwiedzanie jest bezpieczne. Po drugiej wojnie światowej rozpoczęto wydobywanie uranu, który następnie był wysyłany do ZSRR. Prace wydobywcze zakończono w 1973, od tego roku Politechnika Wrocławska prowadziła w kopalni badania i zajęcia dla studentów. Aktualnie znajduje się tam trasa turystyczna. Szczegóły na stronie.


Alicjówka

Ciechanowice, Marciszów,

Tel. +48 783 816 917

kamil.koszkul@wp.pl

Nasza ocena: 6/6 Zacnych