Ulubiony hotel Tolkiena

25 marca obchodzony jest dzień czytania Tolkiena. Sprawdziliśmy, gdzie brytyjski pisarz tworzył swoje wiekopomne dzieła. Okazuje się, że to Hotel Miramar w angielskim Bournemouth.

Hotel Miramar drugim domem Tolkiena

Hotel Miramar zawsze przyciągał ciekawych gości. W latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych hotel Miramar stał się ulubionym domem wakacyjnym słynnego autora JRR Tolkiena, znanego z Hobbita i Władcy Pierścieni.

J.R.R. Tolkien w Hotelu Miramar (1966 rok)

Tolkien wybierał zawsze te same pokoje

On i jego żona Edith regularnie zatrzymywali się tu na całe miesiące, rezerwując jeden pokój do spania, a drugi do pisania – obecnie pokój 205, gdzie jego biurko dawało mu możliwość podziwiania widoku na morze. Niebieska tablica upamiętnia jego pobyt w hotelu i znajduje się przy głównym wejściu pod portykiem.

Pamiątkowa tablica na ścianie Hotelu Miramar

Hotel Miramar

Hotel Miramar mieści się w edwardiańskim budynku z filarami inspirowanymi stylem rzymskim i zakrzywionymi balkonami z widokiem na morze i ogrody krajobrazowe. Położony niecałe 1,6 km od centrum Bournemouth.

Wszystkie pokoje w hotelu Miramar oferują widok na morze lub ogród, a niektóre pokoje dysponują dużym prywatnym balkonem. Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem i dostępem do kanałów platformy Freeview, zestaw do parzenia kawy i herbaty, a także część wypoczynkową oraz łazienkę wyłożoną kafelkami.

Dworzec kolejowy w Bournemouth oddalony jest od hotelu o 1,6 km, a do morza można dojść w 5 minut. Sandbanks, popularny i prestiżowy półwysep w Anglii, znajduje się zaledwie 15 minut jazdy od hotelu.

Wielu Polaków w Bournemouth

Jedną z liczniejszych grup stanowią Polacy (około 10 000). Bournemouth jest jednym z ulubionych nadmorskich kurortów Anglików, cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza wśród londyńczyków. Dzięki piaszczystej plaży i naturalnym warunkom do uprawiania sportów wodnych znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych miejscowości tego typu na świecie. Wzdłuż plaży rozlokowane są duże wille, hotele i pensjonaty. Na szczytach klifów znajdują się liczne parki i ogrody z pięknymi wąwozami, gdzie można spotkać np. wiewiórki. W centrum Bournemouth znajdują się liczne dyskoteki, puby, kluby nocne.

Hotel Miramor

E Overcliff Dr

Bournemouth BH1 3AL

Wielka Brytania

www.miramar-bournemouth.com