Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Transportu Publicznego w porozumieniu z PKP PLK przywraca przejezdność linii kolejowej nr 241 Tuchola – Koronowo.
Wolontariusze chcą przywrócić ruch pociągów
Wolontariusze prowadzą liczne prace przy wykaszaniu traw, krzaków, zbierają śmieci i pomagają wymieniać najbardziej zniszczone podkłady. Wszystko po to aby przywrócić okazjonalny ruch pociągów. Cała linia kolejowa z Tucholi do Koronowa jest niezwykle ciekawa i charakteryzuje się wyjątkowymi krajobrazami, jadąc pociągiem można odnieść wrażenie że jedziemy w terenie podgórskim. Wynika to z ukształtowania terenu powstałym po przejściu lodowca w tym terenie miliony lat temu.
Okazałe obiekty mostowe
Na przebiegu linii znajduje się kilka okazałych obiektów mostowych, najmniejszy z nich w Gostycynie, a trzy największe to mosty w Motylu, Buszkowie i w samym Koronowie. Mniej więcej w połowie trasy znajduje się dawna węzłowa czterokierunkowa stacja Pruszcz Bagienica, która jako całość zespołu dworcowego wpisana jest do rejestru zabytków.
W Pruszczu Bagienicy poza budynkiem dworca znajdziemy również wieżę wodną, budynek dawnej stacji pomp, parowozownię, obrotnicę oraz dwie nastawnie. Uroku zapomnianej stacji dodają stojące nadal semafory.
Siedziba w Koronowie
Stowarzyszenie ma swoją siedzibę na stacji kolejowej w Koronowie, dzięki czemu tamten rejon jest w miarę możliwości stowarzyszenia utrzymany, można zwiedzić budynek koronowskiego dworca a także przenocować w warunkach polowych.
Nocleg na stacji. Własny autobus
Stowarzyszenie posiada siedem łóżek polowych, kuchnię polową, a dzięki dobrym relacjom z mieszkańcami stacji można skorzystać z łazienki. Stowarzyszenie posiada również własny autobus, dzięki czemu oferuje możliwość dojazdu większym grupom do miejsc do których nie dociera regularna komunikacja publiczna. Autobus jest niskopodłogowy przystosowany dla przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Na stacji w Koronowie społecznicy prowadzą również społeczny ogród kwietny.