Industrialne święto w Rybniku

Przed nami szósta edycja festiwalu sztuk industrialnych, który odbywa się na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu (ul. Mościckiego 3). Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 30 lipca.

Hoym Industry, to festiwal, który łączy muzykę, performance, fotografię, a nawet – choć nieco przekornie – zabytki techniki i grafiki komputerowej z ubiegłego stulecia. Przez całą sobotę na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku odbywać się będą koncerty, wystawy, prelekcje.

Wyjątkowość tej imprezy polega na tym, że została stworzona oddolnie, z inicjatywy pasjonatów i miłośników sztuki industrialnej. Obecnie Hoym Industry Fest jest jednym z najważniejszych wydarzeń cyklicznych Zabytkowej Kopalni Ignacy, która przyjęła stworzony format festiwalu i co roku zaprasza do współorganizacji wszystkich chętnych do zaangażowania się w krzewienie dziedzictwa poprzemysłowego.

Jak co roku program Hoym Industry Fest zawierać będzie koncerty zespołów industrialnych i elektronicznych, prelekcje (literatura, urbex), wystawę zdjęć industrialnych, strefę retro komputerów. Wszystkie koncerty odbędą się w odnowionych budynkach dawnej kopalni, zapewniając słuchaczom doskonałe wrażenia akustyczne. Zaprezentują się projekty wykonujące szeroko pojętą muzykę elektroniczną oraz industrialną. Głodni na pewno nie będziecie, bo tego dnia zjadą się foodtrucki. Piwa też nie zabraknie.

W tym roku na scenie zaprezentują się:

+ Agressiva 69 – industrial / rock / alternative (Kraków)
+ Dawid Chrapla – field recordings (Zawadzkie)
+ Favorit89 – psysynth / darksynth / synthwave (Dąbrowa Górnicza)
+ Kontagion – industrial / groove / post metal (Bydgoszcz)
+ Larmo – rhythms & noises (Katowice)
+ Lugola – harsh noise / power electronics (Tarnowskie Góry)
+ Nightrun87 – neo 80s / synthwave / synthpop (Gdańsk)

Festiwal jest bezpłatny!

Jak dojechać na Hoym Industry Fest?

Na festiwal dojedzie na kilka sposóbów. Pociągiem Kolei Śląskich – bilet kupujecie do stacji Rybnik-Niewiadom. Stamtąd macie 10 minut spaceru, mijając po drodze dwie hołdy. Autobusem Komunikacji Miejskiej w Rybniku – do wyboru macie trzy linie oznaczone numerami 4, 9 i 24. Wysiadacie na przystanku Rybnik-Niewiadom Kopalnia Ignacy lub Rybnik-Niewiadom Mościckiego. Rowerem – Rybnik słynie z licznych ścieżek rowerowych, a w okolicach Zabytkowej Kopalni Ignacy powstała kilka lat temu Industrialna Pętla Terenowa. To niemal archeologiczna podróż pośród bogatego drzewostanu. Taxi – polecamy sprawdzoną firmę jaką jest Taxi Duet – dojadą na czas, nie będą was wozić po całym Rybniku, rachunek będzie niski, a gratisem opowiedzą historię Zabytkowej Kopalni Ignacy.