Apartamenty Wójcik – wywiad

Mirosław Górka: Dzień dobry Pani Aleksandro. Zapowiada się ciepła końcówka października. Temperatury dwucyfrowe i słońce na horyzoncie. To dobra wiadomość dla Apartamentów Wójcik?

Aleksandra Wójcik: Na pewno, ale znaczenie też ma wietrzna pogoda. Nasze apartamenty z uwagi na bliskość plaży i dwóch marin odwiedzają żeglarze, którzy przybyli na regaty. Natomiast słońce i dwucyfrowe temperatury sprzyjają wypoczynkowi turystów z zakątków Polski i Europy, ale również osób, które przyjeżdżają do Gdyni na różne kursy i szkolenia. Także target klientów mamy dość szeroki i są to nie tylko turyści.

MG: Co tak naprawdę wpływa na zainteresowanie Apartamentami Wójcik? Pora roku, wydarzenia w Gdyni, a może aktywność w mediach społecznościowych?

AW: Moi Goście zwracają uwagę przede wszystkim uwagę na niekonwencjonalny wystrój oraz bogate wyposażenie w tym pralka i zmywarka szybkie wifi. Muszę się pochwalić, że wszystkie apartamenty projektowałam samodzielnie. Każdy jest w innym stylu. Stąd nazwy – Provans, Porto i Loft. Nie bez znaczenia jest również położenie apartamentów – bliskość plaży, ale jednak ścisłe centrum Gdyni. Sąsiedztwo restauracji kafejek centrum Handlowego (jednego z największych na Pomorzu), sklepów, obiektów sportowych oraz kolejki SKM, Dworca kolejowego i autobusowego oraz przystanków autobusowych. Wszystkie te atrakcje są oddalone o ok. kilkadziesiąt metrów od każdego apartamentu w każdej z trzech lokalizacji. Na pewno większe jest zainteresowanie podczas imprez masowych typu Opener czy imprez Red Bull. Pora roku, w której Gdynia i apartamenty są najchętniej odwiedzane to czas wakacji letnich, ferii zimowych, wiosennych 1-3 maja, Boże Ciało. Czyli czas wolności od obowiązków.

MG: Początki Pani działalności sięgają 2006 roku. Skąd pomysł na taki biznes?

AW: Jestem Sopocianką, czyli wychowałam się w mieście, w którym latem liczba osób przebywających w Sopocie zwiększała się zawsze od kiedy pamiętam kilkukrotnie. W 2006 roku przeprowadziliśmy się do Gdyni, a dotychczasowe mieszkanie w Sopocie odświeżyłam i przystosowałam do najmu krótkoterminowego. Pomimo moich obaw, albowiem nasz pierwszy apartament był położony nie w centrum, a w lesie w sąsiedztwie Opery Leśnej, pierwszy sezon był nadzwyczaj udany, a kolejne co raz lepsze. Dlatego też zdecydowałam się na zakup kolejnego mieszkania, które przystosowałam do najmu krótkoterminowego, a pośrednik obrotu nieruchomościami przekonała mnie do stworzenia i promocji własnej marki. Potem przyszedł kolejny apartament, urządziłam go w stylu portugalskim i wreszcie sprzedałam ten w Sopocie i kupiłam inny również w centrum Gdyni – Apartament Wójcik Loft. Także pomysł na taki biznes był związany z miejscem, w którym mieszkałam przez 33 lata mojego życia i z którym emocjonalnie jestem związana do dzisiaj.

MG: Czy ciężko było przebić się przez konkurencję w Trójmieście? W owym czasie nie było w Polsce serwisu Facebook czy Instagram. Zatem, jak sobie Pani radziła z marketingiem i

docieraniem do potencjalnych klientów?

AW: Bardzo pomógł mi booking, który nieco jeszcze wówczas raczkował, ale spełniał moje

oczekiwania i bardzo pomogli mi zadowoleni klienci, którzy polecali nasz apartament a oni kolejnym znajomym. Ci klienci i ich rodziny przyjeżdżają do nas do dnia dzisiejszego i nie ma dla nich znaczenia, ze to już nie Sopot a Gdynia. Wiedzą, że zadbam o nich jak potrafię najlepiej. Wiedzą czego się po mnie spodziewać i czują się bezpiecznie pod moją opieką.

MG:  Turyści, z których rejonów Polski najchętniej odwiedzają Apartamenty Wójcik? Dysponuje Pani takimi danymi?

AW: Najczęściej są to turyści z województwa Śląskiego, Dolnośląskiego i Mazowieckiego, ale również chociaż jest ich mniejszość z województwa Małopolskiego i Wielkopolskiego. Tych ostatnich jeszcze parę lat temu nie było. Na wypoczynek wybierali województwo Zachodniopomorskie z uwagi na lepszy dojazd. Budowa autostrady i skrócenie tym samym podróży spowodowało, iż przyjeżdżają również do Gdyni co bardzo mnie cieszy.

MG: W ogóle, do jakiej grupy klientów skierowana jest oferta Apartamentów Wójcik? Którzy są szczególnie mile widziani?

AW: Oferta Apartamentów Wójcik skierowana jest do wszystkich klientów. Jednak najczęściej odwiedzają Apartamenty Wójcik rodziny z dziećmi oraz młode pary. Sądzę, iż jest to spowodowane lokalizacją – bliskość plaży ale również doskonale wyposażoną kuchnią ze zmywarką. Żywienie w restauracji np. 4 czy pięciu osób codziennie przez dwa tygodnie to może być spory koszt . Tymczasem w moich apartamentach nawet skomplikowany posiłek można przygotować samodzielnie. Częstym Gośćmi są również żeglarze, którzy przyjechali na regaty oraz osoby aktywnie uprawiające sport. Przyjeżdżają na zawody np. Maraton lub inne zawody rowerowe, których w Gdyni nie brakuje przez cały rok.

MG: Najbardziej zabawna sytuacja z klientami Apartamentów Wójcik to…

AW: Gdy klienci mylą apartamenty, albo co gorsza terminy rezerwacji… Jeżeli przyjeżdżają za wcześnie (co kilka razy miało miejsce) jeżeli jest to możliwe przesuwam rezerwacje lub proponuję inny apartament a jeżeli mam obłożenie 100 procent staram się pomóc w znalezieniu apartamentu o podobnym standardzie i lokalizacji, najczęściej u moich przyjaciół, którzy w sąsiedztwie prowadzą podobną działalność. Jak dotąd nikogo nie odesłałam z kwitkiem 🙂

MG:  Z tego, co wiem, jest Pani odpowiedzialna za przebudowę i aranżacje Apartamentów Wójcik. Co było najtrudniejsze w realizacji Pani pomysłów i wizji?

AW: Projekt tzn. takie przesuwania ścian i zmiana lokalizacji kuchni i łazienki lub części pokoju, aby pomieszczenia były funkcjonalne i dawały moim Gościom wypoczynek i wygodę. Jak dotąd wszystko udało się bez zarzutu.

MG: A z czego jest Pani najbardziej dumna?

AW: Z wyglądu apartamentów, że podobają się Gościom nawet zawodowym architektom i z tego, ze stworzyłam własną markę i aktywnie ja promuję, jest coraz bardziej rozpoznawalna. Jestem dumna również z tego że poznałam wielu wspaniałych ludzi oraz że potrafię stworzyć taki komfort i atmosferę, że Goście do mnie wracają. To najlepsza nagroda i chyba największy sukces!

MG:  Dużym atutem Apartamentów Wójcik jest ich lokalizacja. Proszę dla niezorientowanych turystów powiedzieć, co zobaczymy w promieniu 1km ? Jakie atrakcje na nich czekają?

AW: Przede wszystkim plaża, dwie mariny, profesjonalne korty tenisowe, plac zabaw na plaży, dwa teatry plus teatr na plaży, niekonwencjonalne kino (Gdyński Klub filmowy), statek piratów, przystanek białej floty i wycieczki po zatoce, hala rybna, ryby świeżo złowione od rybaków, restauracje butiki, basen, dyskoteki ale również trójmiejski park krajobrazowy. Mamy wspaniały las, który ciągnie się przez całe Trójmiasto ze szlakami do pieszych wędrówek oraz uprawiania kolarstwa górskiego.

MG:  Warto nadmienić, że dla zakwaterowanych gości przewidziano (fakultatywnie)

profesjonalnego przewodnika. Jakie jest zainteresowanie tego typu usługami?

AW: Pan Arek Brzeczek to pasjonat Gdyni autor wielu książek i publikacji. Jego najbardziej znane to trylogia „Tajemnice Gdyńskich Kamienic” opowiadająca historię Gdyni i jej mieszkańców. Porywające są jego opowieści dotyczące Gdyni lat 20-30 ubiegłego wieku chociażby o największej w Europie łuskarni ryżu czy dojrzewalni bananów. Pan Arek Brzęczek oferuje mieszkańcom Gdyni oraz turystom spacery po Gdyni okraszone barwnymi opowieściami. Spacery te są nieodpłatne, jednakże należy wcześniej się zapisać. Plany spacerów i ich terminy są publikowane w internecie. Pan Arek zabiera swoich spacerowiczów do podziemi urzędu Miasta, do remontowanego obecnie Banku BGK, który przed wojną miał tu siedzibę. Opowiada historie hal targowych. Istnieje również możliwość odpłatnego spaceru z Panem Arkadiuszem. Jak dotąd moi Goście bardzo chętnie korzystali ze spacerów z Panem Arkadiusze Brzęczkiem i poznawali Gdynię z innej strony. Zdjęcia starej Gdyni, z których zrobiłam naklejki na drzwiach wewnętrznych Apartamentów Wójcik Loft, plan portu z 1936 roku, zdjęcia transatlantyków w tym m/s Batory pochodzą właśnie ze zbiorów Pana Arkadiusza Brzęczka. Więcej informacji na temat fascynata Gdyni oraz wspaniałego przewodnika znajdziecie Państwo na FB i tak też można się z Nim skontaktować i zapytać o termin spacerów indywidualnych.

MG: Co ma Gdynia, a czego nie ma Gdańsk i Sopot? Mam wrażenie, że konkurencja między tymi miastami jest ogromna. Pamiętam, jak cztery lata temu pojawiło się koło widokowe w Gdyni, a wkrótce potem podobną atrakcję zafundował Gdańsk.

AW: Te miasta są zupełne różne. Gdańsk to miasto z ogromną historią, zabytkami, miasto Hanzy, Sopot to kurort posiadający status uzdrowiska. Tu tez znajdziecie Państwo Operę Leśną, wspaniałe lokale z historią np. SPATiF, pijalnie wód i dyskoteki. Gdynia to młode miasto z morza i marzeń, miasto portowe z dwoma marinami, basenem jachtowym, którego urok polega m.in. na tym że plaża i port znajdują się przy samym centrum. W Gdyni oprócz atrakcji turystycznych jest wiele uczelni, siedzib firm. To miasto prężnie rozwijającego się biznesu. To w Gdyni na siedzibę patronackiej szkoły wybrał Microsoft. Takich szkół jest tylko 21 jeden świecie i tylko jedna w Europie środkowej właśnie w Gdyni… nie sądzę ze to przypadek, iż Gigant docenił walory tego miasta i tu jego szkoła znalazła siedzibę!

MG: Od soboty Trójmiasto jest w czerwonej strefie. Zauważyła to Pani po liczbie rezerwacji?

AW: Porównałam rezerwacje z tego okresu z lat ubiegłych oraz z obecnym czasem i z obliczeń wynika, iż ilość rezerwacji jest na podobnym poziomie.

MG:  W Pani ocenie branża turystyczna jest już mocno poturbowana przez pandemię

koronawirusa? Jaką przyszłość czeka ten sektor gospodarki?

AW: Nie mogę powiedzieć, ze jestem specjalista w tej dziedzinie. Wykonuję inny zawód. Natomiast moje apartamenty to nie są wielkie hotele z atrakcjami i gastronomią. Moje apartamenty mierzą od 30-45 m2 są (mam nadzieję) gustownie urządzone, mają w pełni wyposażone kuchnie a atrakcji dostarcza miasto i swoboda ich wyboru. Na takie apartamenty jest szczególny popyt w czasie pandemii. Moi goście boją się jechać do hoteli, boją się skupisk ludzkich, ale co innego w mieszkaniu gdzie przebywają sami, gdzie mogą sami przygotować sobie posiłek lub spożyć kupiony na wynos. Nie potrafię odpowiedzieć jaka przyszłość czeka branżę turystyczną, na pewno nie kształtuje się w świetlanych barwach. Póki co turyści i uczestnicy szkoleń chętniej wybierają apartamenty niż duże hotele, czy nawet pensjonaty, których w Trójmieście jest dostatek.

MG: Wiem, że wykłada Pani w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza

Kwiatkowskiego w Gdyni. Czy w pracy dydaktyka odnosi się Pani do przykładów biznesu w ramach Apartamentów Wójcik?

AW: Oczywiście. Moi studenci to wartościowi młodzi ludzie, którzy łakną nie tylko teorii ale również praktyki. Jeżeli tematyka zajęć na to pozwala i mogę podać przykład z mojego doświadczenia zawodowego w tym również prowadzenia Apartamentów Wójcik to nie wdając się w szczegóły robię to, aby studentom łatwiej było zrozumieć i zapamiętać wiedzę, którą pragnę im przekazać.

MG:  Czy współpraca się opłaca? Potrafimy ze sobą pracować, dla dobra ogółu? Ja osobiście coraz częściej dostrzegam, że ludzie są nastawieni na krótkoterminowy altruizm i długoterminowy zysk. Zresztą badania społeczne pokazują, że jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej jeżeli chodzi o działania partnerskie oparte o dialog i partycypację.

AW: Podzielam to stanowisko. Jednak uważam, że najważniejsza jest edukacja i jej system. Być może obecnych dorosłych nie da się zmienić ale młodzież studencka czy szkolna jak najbardziej może zmienić swoje nastawienie do życia i przede wszystkim drugiego człowieka. Nauczanie powinno być prowadzone przez projekty i praktykę, aby młodzież była zmuszona ze sobą współpracować, aby wynik przedsięwzięcia zależał od pracy ogółu a nie jednostki. Możemy też wpoić więcej tolerancji i zrozumienia.

MG:  Teraz może o czymś bardziej przyjemnym. Wiem, że Pani pasją jest żeglarstwo, podróże, architektura wnętrz, kino niezależne oraz historia lat 20tych i 30-tych XX wieku. Można chyba rzec, że Gdynia pozwala znacznie rozwinąć skrzydła w tej materii. Prawda?

AW: Tak, to prawda. Chociaż chciałabym uściślić, że żeglarstwo to pasja męża i syna ja zabezpieczam tzw. backoffice. Architektura wnętrz jest moim hobby i ciągle się rozwijam jednak brakuje mi jeszcze wiedzy z zakresu choćby oświetlenia czy drewnoznawstwa. Gdynia daje mnóstwo możliwości dla moich zainteresowań. Gdyński Klub Filmowy, festiwal filmowy, który niestety w tym roku się nie odbędzie. Ponieważ uwielbiam architekturę lat 20 i 30 tych oraz okres powstawania Gdyni stąd moja współpraca ze wspomnianym już Arkadiuszem Brzęczkiem, a który pozwala mi czerpać ze swej wiedzy pełnymi garściami. Trudno byłoby mi się odnaleźć w innym mieście. Tym bardziej, że miasto Gdyni przez swój port daje takie poczucie ciągłej podróży i zmian, a także przypuszczenia graniczącego z pewnością ze wszystko się uda, nawet najbardziej karkołomny pomysł. To miasto zmian, dużych możliwości, rozwoju inatchnienia artystów. W końcu to miasto z morza i marzeń!

MG:  Jakie plany na przyszłość? Czy na horyzoncie pojawi się czwarta lokalizacja Apartamentów Wójcik? A może czymś innym nas Pani zaskoczy?

AW: Chciałabym czwartą lokalizację Apartamentów Wójcik ale trudno w dzisiejszych czasach coś planować. Marzeniem moim jest dodatkowo houseboat (w pełni wyposażony domek na wodzie, który może pływać o powierchni ok. 35-40m2), który stałby w jednej z marin i ze dwa pontony typu ribb dla wycieczek turystycznych. Chciałabym móc pokazać moim gościom jakie to cudowne miasto Gdynia i cała nasza trójmiejska aglomeracja. Trzy miasta i każde tak inne i tak ogromnie ciekawe ze swoją historią i pasją i morzem możliwości dla każdego.

MG:  Dziękuję za tą długą rozmowę. Życzę powodzenia w biznesie. Ostatnie słowo należy do Pani – może Pani pozdrowić bliskich, zachęcić czytelników Zacnego Nocowania

AW: To był zaszczyt porozmawiać z Państwem i móc spotkać się z czytelnikami Zacnego Nocowania. Chciałam życzyć wszystkim Państwu przede wszystkim zdrowia, samych trafnych wyborów nocowania 😉 a przede wszystkim konsekwencji w realizacji własnych marzeń i dążeń pomimo tak trudnych i nieprzewidywalnych czasów, w których się znaleźliśmy. Nie rezygnujcie Państwo z marzeń i pasji w tym z podróżowania odwiedzania ciekawych miejsc i poznawania nowych ludzi. Dzięki temu będzie nam łatwiej przyjąć to, co przyniesie los .

Apartamenty Wójcik Provans

ul. Armii Krajowej 25B/3 81-395 Gdynia

Apartamenty Wójcik Porto Gdynia

ul. Orzeszkowej 7/10 81-442 Gdynia

Apartamenty Wójcik Loft

ul. Bema 14/11 81-386 Gdyni

+48 601 804 720

+48 601 643 342

apartamenty.wojcik@gmail.com

www.apartamentywojcikgdynia.pl