W Czechach szykują się na powódź

Meteorolodzy z Czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego wydali ostrzeżenie. W Czechach spodziewane są ekstremalne opady, które dotkną głównie wschodnią część kraju. Ale to nie wszystko. W niektórych regionach obowiązuje także ostrzeżenie powodziowe.

Opady blisko Polski

Nadchodzą ekstremalne opady w Czechach. Z tego powodu od 12 do 16 września obowiązuje ostrzeżenie. Ostrzeżenie dotyczy regionów Czechy Południowe, Liberec, Hradec Králové, Pardubice, Vysočina, Morawy Południowe, Ołomuniec i Zlín, Moravskoslezský. „Spodziewamy się ekstremalnych opadów, głównie w przedziale od 150 do 250 mm” – ostrzegają meteorolodzy na stronie internetowej Czeskiego Krajowego Urzędu Statystycznego. „Podczas ulewnego deszczu należy zmniejszyć prędkość samochodu i jechać bardzo ostrożnie. Nie wchodź ani nie wchodź do wód płynących ani na tereny zalane. Ogranicz ruch na obszarach podmokłych, gdzie istnieje ryzyko upadku drzew lub zmycia dróg” – ostrzegają eksperci. Według niektórych powodzie mogą sięgnąć nawet tych, które miały miejsce w 2002 roku.

Mapa zagrożeń hydrologicznych w Czechach (źródło: www.chmi.cz)

Drogi i mosty mogą być zamknięte

Od 13 września do odwołania obowiązuje także zagrożenie powodziowe. W szczególności dla regionów Czech Środkowych, Czech Południowych, Liberca, Hradca Králové, Zlína, Ołomuńca, Morawsko-Śląskiego, Pardubic, Wysoczyny i Moraw Południowych. „W wyniku intensywnych opadów spodziewamy się znacznego wzrostu poziomu wody od piątkowego wieczoru. Najwyższych wejść z licznymi przeprawami przez 3. SPA spodziewamy się dopiero w sobotę i niedzielę. W basenach, w których sumy dobowe przekroczą wartości powyżej 120 mm” – poinformowali meteorolodzy, którzy później podzielili się także zaleceniami dotyczącymi łagodzenia skutków zjawiska. „Woda może zalewać niżej położone obszary zaludnione i drogi, ograniczać działalność człowieka i powodować szkody w krajobrazie i mieniu. Przygotuj się na możliwość wystąpienia skutków powodzi. Niektóre drogi i mosty mogą zostać zamknięte. Parkuj pojazdy na wzniesieniu. Unikaj kąpieli, pływania i pływania łódką” – dodali eksperci.

Polska w gotowości. Powtórka z 1997 roku?

Należy pamiętać, że ilość deszczu, która spadnie w Czechach ma bezpośredni wpływ na sytuację hydrologiczną w Polsce. Zbiorniki retencyjne u naszych południowych sąsiadów mają swoje graniczne wartości i w przypadku ich przekroczenia, nastąpi zrzut wody do rzek. W tym przypadku będzie to głównie Odra, która w pamiętnym 1997 roku osiągnęła poziom nawet 10 metrów na stacji pomiarów w Raciborzu.

foto: Urząd Miasta w Raciborzu (archiwum)

Zbiornik Racibórz w gotowości

Zbiornik Racibórz Dolny to największy obiekt hydrotechniczny w Polsce. Ukończony w lecie 2020 roku, chroni 2,5 mln mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Jego pojemność to 185 mln m3, co pozwala na przechwycenie fali z Powodzi Tysiąclecia. Zbiornik umożliwia spłaszczenie fali powodziowej oraz opóźnia moment dojścia fali odrzańskiej do ujścia Nysy Kłodzkiej, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo nałożenia się dwóch kulminacji fal.

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odra (foto: gliwice.wody.gov.pl)

Ekstremalne opady w Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 3. stopnia dotyczące intensywnych opadów deszczu na terenie kilku województw: śląskiego, łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego. Najtrudniejsza sytuacja ma być na Dolnym Śląsku. W tym okresie prognozowane są opady o umiarkowanym i silnym natężeniu. Przewidywana suma opadów może wynieść do 380 mm. Mieszkańcy regionu powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w rejonach zagrożonych podtopieniami. Ostrzeżenie obowiązuje w dniach od 12 do 16 września 2024 roku.

Mapa zagrożeń hydrologicznych (źródło: www.imgw.pl)