Meteorolodzy z Czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego wydali ostrzeżenie. W Czechach spodziewane są ekstremalne opady, które dotkną głównie wschodnią część kraju. Ale to nie wszystko. W niektórych regionach obowiązuje także ostrzeżenie powodziowe.
Opady blisko Polski
Nadchodzą ekstremalne opady w Czechach. Z tego powodu od 12 do 16 września obowiązuje ostrzeżenie. Ostrzeżenie dotyczy regionów Czechy Południowe, Liberec, Hradec Králové, Pardubice, Vysočina, Morawy Południowe, Ołomuniec i Zlín, Moravskoslezský. „Spodziewamy się ekstremalnych opadów, głównie w przedziale od 150 do 250 mm” – ostrzegają meteorolodzy na stronie internetowej Czeskiego Krajowego Urzędu Statystycznego. „Podczas ulewnego deszczu należy zmniejszyć prędkość samochodu i jechać bardzo ostrożnie. Nie wchodź ani nie wchodź do wód płynących ani na tereny zalane. Ogranicz ruch na obszarach podmokłych, gdzie istnieje ryzyko upadku drzew lub zmycia dróg” – ostrzegają eksperci. Według niektórych powodzie mogą sięgnąć nawet tych, które miały miejsce w 2002 roku.
Drogi i mosty mogą być zamknięte
Od 13 września do odwołania obowiązuje także zagrożenie powodziowe. W szczególności dla regionów Czech Środkowych, Czech Południowych, Liberca, Hradca Králové, Zlína, Ołomuńca, Morawsko-Śląskiego, Pardubic, Wysoczyny i Moraw Południowych. „W wyniku intensywnych opadów spodziewamy się znacznego wzrostu poziomu wody od piątkowego wieczoru. Najwyższych wejść z licznymi przeprawami przez 3. SPA spodziewamy się dopiero w sobotę i niedzielę. W basenach, w których sumy dobowe przekroczą wartości powyżej 120 mm” – poinformowali meteorolodzy, którzy później podzielili się także zaleceniami dotyczącymi łagodzenia skutków zjawiska. „Woda może zalewać niżej położone obszary zaludnione i drogi, ograniczać działalność człowieka i powodować szkody w krajobrazie i mieniu. Przygotuj się na możliwość wystąpienia skutków powodzi. Niektóre drogi i mosty mogą zostać zamknięte. Parkuj pojazdy na wzniesieniu. Unikaj kąpieli, pływania i pływania łódką” – dodali eksperci.
Polska w gotowości. Powtórka z 1997 roku?
Należy pamiętać, że ilość deszczu, która spadnie w Czechach ma bezpośredni wpływ na sytuację hydrologiczną w Polsce. Zbiorniki retencyjne u naszych południowych sąsiadów mają swoje graniczne wartości i w przypadku ich przekroczenia, nastąpi zrzut wody do rzek. W tym przypadku będzie to głównie Odra, która w pamiętnym 1997 roku osiągnęła poziom nawet 10 metrów na stacji pomiarów w Raciborzu.
Zbiornik Racibórz w gotowości
Zbiornik Racibórz Dolny to największy obiekt hydrotechniczny w Polsce. Ukończony w lecie 2020 roku, chroni 2,5 mln mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Jego pojemność to 185 mln m3, co pozwala na przechwycenie fali z Powodzi Tysiąclecia. Zbiornik umożliwia spłaszczenie fali powodziowej oraz opóźnia moment dojścia fali odrzańskiej do ujścia Nysy Kłodzkiej, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo nałożenia się dwóch kulminacji fal.
Ekstremalne opady w Polsce
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 3. stopnia dotyczące intensywnych opadów deszczu na terenie kilku województw: śląskiego, łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego. Najtrudniejsza sytuacja ma być na Dolnym Śląsku. W tym okresie prognozowane są opady o umiarkowanym i silnym natężeniu. Przewidywana suma opadów może wynieść do 380 mm. Mieszkańcy regionu powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w rejonach zagrożonych podtopieniami. Ostrzeżenie obowiązuje w dniach od 12 do 16 września 2024 roku.